• 04 Ağustos 2017, Cuma 9:08
AliBATURAY

Ali BATURAY

Sağlık artık hiç sağlıklı değil

Sağlıkta bir kaos var… Sağlık Bakanı kabul etmese de durum iyi değil, sağlık bir karmaşıklığa ve bilinmeze teslim. Hekimler tedirgin, mutsuz… Vatandaşlar ne yapacağını bilmez halde, yapılmak isteneni anlamadı, doktoruna ulaşamıyor.

Yargı, sağlık alanında ikinci iş yasağı başlamadan önce bakanlığa 6 ay süre vermişti ama bu süre iyi kullanılamadı. Geçen zaman içinde herkesi memnun edecek, ya da en az mağdur edecek bir formül bulunabilse bugünkü karmaşa yaşanmayacaktı. 1 Ağustos’ta kamuda çalışan hekimlere uygulanan ikinci iş yasağıyla birlikte ortalık darmadağın oldu.

Bakan süre istiyor, geçiş dönemi olduğunu belirtiyor, bu konuda eleştiri yapanları “politika yapmakla” suçluyor. En kolayı bu, her eleştiriye “politika yapıyorlar” deyip işin içinden çık... Evet, her yeni sistemin bir geçiş dönemi vardır, sistem değişti mi alışmak zordur ama konumuz sağlıktır. Sağlıkta sistem değişimi başka hiçbir şeye benzemez, “insan sağlığı” bu tür karmaşaları kaldıramaz. Yılların birikimi, yılların alışkanlığı öyle pat diye değişemez, geçen 6 ayı çöpe atıp da “hade şimdi” derseniz sonuç böyle olur. Hele de gerçekçi olmayan, soruna çözüm üretemeyen tüzüklerle hiç olmaz.

Hekim mağdur, hasta mağdur, kimse memnun değil. Kimsenin memnun olmadığı bir ortamda “doğru yaptığınızı” iddia edemezsiniz. Kendimi bildim bileli aynı sorunlar konuşuluyor, gidip gelen hükümetler bir türlü çözüm üretemedi. Her gelen Sağlık Bakanı, kendinden öncekilerin çalışmalarını rafa kaldırıp, kendisi bir sistem yaratmaya çalıştı. Hiçbirinin süresi bir sistem yaratmaya yetmedi. Hep bir şeyler yarım kaldı, herkes bir yerinden elledi sağlığı ama hiçbiri gerçek anlamda çözüm üretemedi.

Büyük vaatler, sistemi çözme iddiaları hep sözde kaldı, ya da yazıldığı yerde… Seçim öncesi vaatleri ve hükümet programlarına yazılanlar hiç gerçekleşmedi. Serbest Çalışan Hakimler Birliği davayı açtığı günden tedbir alınmaya başlanmalıydı ama davanın sonuçlanması beklendi. Dava sonuçlandı, yargı 6 aylık bir süre verdi ama sonuç ortada…

Hastanelerde zaten yetersizlikler var, teçhizat ve personel yetersizliği yıllardır sorun. Amiral gemisi olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi zaten dökülüyor. Bunca yetersizlik, yokluk içinde, hekimlere özel hasta bakma haklarını kullandırmak için gerekli altyapı hazırlanmadan tüzük geçirildi.

Bir servisin kapasitesi 3 hekimin öğleden sonra hasta bakmasına yeterliyse ve o alanda 8 doktor varsa, bu 3 kişiyi kim seçecek? Bu seçim yapılırken, diğerleri rahatsız olmayacak mı? Hade sıraya konuldu diyelim. Bu kez de boşta kalan 5 kişi ne yapacak? Onları arayan hastaları nasıl bulacak? Boşta kalan bu 5 kişi bakanlığa yönlendirilip özel sağlık kuruluşlarında görevlendirilecekmiş. Bakanlık bu işi ne kadar süratli yapacak?

Hekimler böyle rüzgârda uçuşan yapraklar gibi oraya buraya mı savrulacak? Hastalar hekimlerini en kısa sürede, alıştığı yerde bulmak ister. Bu karmaşa içinde esas mağdurlar, hastalar olmayacak mı?

Hekimler artık ikinci iş yapmayacağı için maaşlarında düzenleme yapılmalıydı. Bu düzenleme yapılmadığı için hekimler öğleden sonra hasta baktığında ücret alacak, ancak bu ücretin bir bölümü oluşturulan bir fona gidecek. Döner sermaye sistemi tam oluşturulmamışken bu sistemde maaşı kabul edilebilir düzeye gelmeyen hekim öğleden sonra yaptığı hizmetin karşılığını çok daha düşük alacağı için mutsuz olacak. Bu arada devlet hastanesinde, kamudan hizmet alan vatandaş para ödeyeceği için psikolojik olarak rahatsız olacak. Hem hekim, hem de hasta psikolojisinin dikkate alınmadığı, herkesin tedirgin ve mutsuz edildiği bir istem yaratıldı.

Döner Sermaye Yasası geçmeden gereklerini yerine getirmeye çalışmak herkesi mutsuz etmektedir. Yürürlükte olan “Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi”nin geçici bir düzenleme olduğu söyleniyor ama bizim hantal sistemimizde bu işin uzamayacağını kim garanti edebilir?

Şu anda vatandaş ne yapacağını bilmez duruma geldi. Doktorlar, komplo olabileceği korkusuyla telefonlarına bile bakmıyor. Hastalar kliniklere ulaşamıyor, hastanede doktorunu nasıl bulacağını bilemiyor, parasıyla bile doktoruna muayene olamıyor.

Vatandaş hastanelerden tam gün hizmet beklerken kendisini bir karmaşanın içinde buldu. Vatandaşa kim rehberlik edecek, kim yardımcı olacak? Sağlık bu kadar karışıklığı, hantallığı, bilinmezliği kaldırmaz.

Bu arada doğru dürüst bir sistem yaratılamadığı için kamu hekimleri ile özel sektör hekimleri birbirine düşman edildi, bu kavga, bu düşmanlık gerçekten üzüntü vericidir.

Doktorların psikolojisi bozuldu, mutsuz edildi, kendilerine çok ihtiyacımız olan doktorlar ne yapacağını bilmez halde, sağlık sağlıklı değil, sağlık hasta edildi. Umarız çok daha kötü günleri ve kötü sonuçlarını görmeyiz.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek