• 02 Ekim 2017, Pazartesi 8:28
AliBATURAY

Ali BATURAY

Sağlık Bakanlığı’nın Ombudsman’a şikayeti

Kamu hekimlerinin çalışma koşullarıyla ilgili tartışma devam ediyor. Şimdi sürecin nereden başlayıp, nereye gittiğini tekrar etmeye gerek yok, zaten bunları biliyorsunuz.

Ancak yine de bir özet yapalım... Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin açtığı dava neticesinde, mahkeme kamu hekimlerine yönelik ikinci iş yasağı getirdi... Mahkeme, kamu hastanelerinde kriz yaşanmasın ve bir hazırlık yapsın diye Sağlık Bakanlığı’na 6 aylık bir süre verdi...

Bu süre sonunda ise bakanlık “Sağlık Çalışanları Döner Sermaye Yasası”nı yarattı. Serbest Çalışan Hekimler Birliği bu kez de yasanın “Anayasaya aykırı” olduğu yönünde itirazda bulundu. Yasanın anayasaya uygun olup olmadığının netleşmesi için geçen perşembe günü Anayasa Mahkemesi’nde ilk oturum yapıldı ve 45 gün sonra da karar açıklanacak... Tabii biz tatlı tatlı bir özet yaptık ama süreç hiç de tatlı geçmiyor.

Hekim örgütleri, Sağlık Bakanlığı, birbirine girdi. Taraflar birbirlerini çok acımasızca eleştiriyor, çok sert suçlamalar var. Doğrusu, Sağlık Bakanlığı mahkemenin kendisine verdiği süreyi iyi değerlendiremedi.

Bakanın bulduğu çözüm kimseyi memnun etmedi. Ancak benim üzerinde duracağım konu yukarıdakiler değil.

Onları daha önce yazdık, konuştuk, ben Sağlık Bakanlığı’nın Serbest Çalışan Hekimler Birliği’ni Ombudsman’a şikayet etmesine değineceğim.

Vatandaşın idareyi, yönetimi, kamu yönetimini, yöneticilerini şikayet ettiği bir kuruma, Sağlık Bakanlığı’nın başvurması ve bir sivil toplum örgütünü şikayet etmesi bir skandaldır.

Sağlık Bakanlığı’nın Serbest Çalışan Hekimler Birliği’ni Ombudsman’a şikayet etmesi çaresizlik göstergesidir.

Bakanlığın, Ombudsman’a başvurusu Sağlık Bakanlığı’nı “çok aciz” göstermiştir.

Sağlık Bakanlığı, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’ni ve başkanını, “Yasal dayanaktan yoksun, tamamen iftiraya dayalı ve sağlık sisteminde kaos yaratmaya yönelik açıklamalar ve girişimler yaptığı” gerekçesiyle Ombudsman’a şikayet etti.

Ombudsman tarihinde ilk kez idare, yani devlet tarafı, vatandaşı şikayet etmiş oldu.

Evet, Sağlık Bakanlığı hükümetin, devletin bir parçasıdır.

Devlet yapısı gereği gücü elinde tutan taraftır, vatandaşlar ve onların temsilcileri sivil toplum örgütleri bu güce karşı daha savunmasızdır.

Vatandaş devlet tarafından mağdur edilmişse ya eylem yapar, ya Ombudsman’a şikayet eder ya da yargıya başvurur.

Ombudsman’ın yaptırım gücü yoktur ama haklıyla haksızı ayırıp, teşhir eden bir kurumdur.

Bu kez gücü elinde tutan taraf “mağdurum” diyerek Ombudsman’a gidiyor.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği gerçekten de, “Yasal dayanaktan yoksun, tamamen iftiraya dayalı ve sağlık sisteminde kaos yaratmaya yönelik açıklamalar yapıyor ve girişimlerde bulunuyorsa”, Sağlık Bakanlığı bu iftiralara ve kaos girişimine cevap veremeyecek, kaos girişimini engelleyemeyecek derecede yetersiz midir?

Bakanlık o kadar aciz midir ki Ombudsman’dan medet umuyor?

Ombudsman, bakanlık karşısındaki bir sivil toplum örgütünün haksızlığını teşhir edecek de bakanlık kamuoyunda puan mı alacak?

Ombudsman, bu konuyu alıp almama konusunda henüz kararını vermedi.

En doğrusunu Ombudsman Emine Dizdarlı bilir ama bir gazeteye verdiği demeçte, “Sivil toplum örgütlerinin idare anlamında bağlı bulundukları kaymakamlıkların görevlerini tam yapıp yapmadıkları noktasından değerlendirme yapılabileceğini” söyledi.

Sayın Dizdarlı kusuruma bakmasın ama bu söyledikleri pek aklıma yatmadı.

Derneklerin, birliklerin kurulması için gereken izin, “Birlikler ve Dernekler Yasası” kapsamında kaymakamlıklar tarafından veriliyor olsa da kaymakamlıklar, bu özerk örgütlerin yaptıklarından sorumlu olamaz. Dernekler, birliklerin doğası gereği bu mümkün değil.

Kaymakamlıklar sivil toplum örgütlerinin her yaptığından, her söylediğinden sorumlu olsa, onlara karışsa, sivil toplum örgütleri adım atamaz.

Bunu da kimse istemez, zaten dediğim gibi sivil toplum örgütlerinin doğasına terstir bu.

Sivil toplum örgütleri kurulur, kendi özerk yapısı çerçevesinde faaliyette bulunur.

Dernekler, birlikler hata yapmaz mı, yasaya aykırı davranmaz mı?

Olabilir, o zaman onları dava edersiniz, haklıysanız kazanırsınız.

Bana göre bakanlığın Ombudsman’a şikayette bulunması hatadır, bakanlığı küçük düşürücüdür, yasasına da göz attığım Ombudsman’ın başvuruyu kabul edip görüşmesini de doğru bulmuyorum.

Ombudsman’ın konuyu gündemine almaması bakanlığı “aciz” görünümden kurtarır mı?

En azından kayıtlara geçmemiş olur, o da bir şeydir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık