• 10 Mayıs 2017, Çarşamba 8:24
AliBATURAY

Ali BATURAY

Sağlıkta “B planı” mı dediniz?

Bakanlar, hükümet temsilcileri, zaman zaman yaptığımız eleştirileri yanlış anlarlar.

Hemen işin içinde kişisellik ararlar. “Yaptığımız iyi işleri görmüyorsunuz” diye sitem ederler.

Bazıları zanneder ki biz yazılarımızı, haberlerimizi onlara seçim kaybettirmek için yazıyoruz.

Hiç alakası yoktur, bizim derdimiz halkın mağdur olmamasıdır.   Eleştirilerimiz bunun içindir.

Sağlıktaki greve bakacak olursak, yine eleştireceğimiz makam Sağlık Bakanlığı’dır.

Sağlık Bakanı çalışmıyor mu? Yaptığı bazı işler yok mu? Sağlık Bakanı çalışıyor, bir şeyler yapmak için uğraş veriyor, yaptığı işler de vardır. Ancak UB-DP Hükümeti’nin iktidara gelmeden önce verdiği sözlerle bugünkü hizmetler çelişiyor. Tüm sorunları çözeceği sözünü veren, iddialı vaatlerde bulunan hükümet, bugün “çaresizlik” senaryolarıyla bizleri oyalamaya çalışmaktadır.

Sağlıkta çok fazla sorun olduğunun farkındayız, ilgili bakanın canla başla çalıştığını da görüyoruz ama yeterli değil. İyi niyet ve istek her zaman için sonuç vermiyor.

Sağlık Bakanı, hekimlerin grevini umursamazmış gibi bir tavır içindedir. Bakan, hekimlerin sorunlarını bildiği halde, verdiği demeçlerle hekimlere “paragöz” imasında bulunuyor. Sağlık Bakanı, birçok konuda süre istiyor. Süre ama nereye kadar süre?  “Malzeme eksik” denildiğinde “Bekle de gelecek” diyor, “yasa yapın” diyorlar, “yasa hemen olmaz bekleyin” diye konuşuyor. Sağlık, beklemeyi kaldırmayan bir sektördür, bunu bir hekim olan Sayın Bakan da çok iyi biliyor.

Hekim olacak kişinin ne kadar zahmetli ve uzun süreli bir eğitimden geçtiğini ve mesleğe başladıktan sonra da ne kadar riskli bir iş yaptığını sanki bilmezmiş gibi davranıyor.

Evet mesleğini istismar eden hekimler mutlaka vardır ama genelleme yaparak tümünü aynı kefeye koymak doğru değildir.

Sağlık Bakanı, grev yapan hekimlerin sorunlarını çözmek için hemen harekete geçmeli ve kısa zamanda sonuç alıcı adımlar atacağı konusunda hekim camiasını ikna etmelidir.

“Sorunları nasıl çözerim” diye hesaplar yapacağına Serbest Çalışan Hekimler Birliği ile grevi kırmaya çalışmaktadır.

Mevcut sorunları çözmeden, hekimleri halletmeden “B Planı” hazırlama peşine düşmüştür. “B Planı” gibi soruna çare olmayacak, ancak pansuman görevi yapabilecek ama sendikal hakka da müdahale anlamı taşıyan hareketler için girmek doğru değildir.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin sürece katkı koyma isteğini takdir ediyoruz ama bu katkı “grev kırarak” olmaz. Bakanla bir olup TIP-İŞ’in grevini kırmak etik değildir ve serbest hekimlere yakışmamaktadır.

Yine bakana dönecek olursak;  doktorların Hipokrat yemini yaptığına dikkat çeken Bakan Faiz Sucuoğlu, “Bu yeminde para yoktur. Bu yeminde, her koşulda, her ırktan, her renkten, her dilden insana sadece sağlık hizmeti vermek vardır” dedi.

Yapmayın sayın bakan, grev devam ederken bunu söylemeyin. Hipokrat yemini paradan önemliyse siz yıllarca hekimlik yaptınız, ülkenin en ünlü hekimlerinden birisiniz, parasız mı muayene ettiniz hastalarınızı, tek kuruş almadınız mı?

Sucuoğlu, “Kimse maaşı düşük, özlük hakları düşük, emekliye çıktığında alacağı prim düşük diye hastaları mağdur edemez. Gerekeni yapacağız, hiçbir güç hastaların sağlık hizmeti almasını engelleyemez” diye konuştu.

Bu konuşmalar tam bir popülizmdir, tamamen tribünlere oynamaktır. Ne yani hekimi kaçak işçi çalıştırır gibi hiçbir şeyi tamam olmadan çalıştıracaksınız ve “Hiçbir şey istemeyin, toplum için çalışacaksınız” mı diyeceksiniz? Kim kime beleş ya da bu kadar düşük ücrete çalışır ki?

Bakan, yasa hazırlayıp, yürürlüğe koymanın zor olduğunu söylemektedir. Peki ama bunca zamandır hükümettesiniz, niye yapmadınız? Kaldı ki neden yasa yapmak aylar yıllar alsın ki? Hazırlanır, kampa girer, işi gücü bırakır yasa yaparsınız. Niyet varsa her şey yapılır. Siz geçenlerde açıkladığınız artışların bile yasasını yapmadınız, söz konusu artışı vermediniz.

Sayın bakan, sendikanın uzun süreden beridir, “solunum cihazı alınmadığı” yönündeki eleştirilerine de cevap verdi. Bakan, göreve geldiğinde ihaleye çıkıldığını, ihalenin sonuçlandığını, 22 solunum cihazı alındığını ama söz konusu cihazların Almanya’da hazırlandığını, ihaleyi kazanan firmanın cihazları ülkemizde kullanılan İngiliz sistemine geçirmeye çalıştığını söyledi. Firmanın istediği süre için 3 hafta kalmış. 3 hafta sonra cihazlar hazır olacakmış. Peee ne iş ama? Almış, getirememiş, sistemi değişecekmiş… Hepsi lâf… Bakan ne zaman göreve geldi? Yaklaşık bir yıl önce. Bir yıldır cihazlar halledilemedi, halen yaklaşık bir ay isteniyor hazır olması için ve bunu eleştirenlere de sitem ediyor.

Sayın hükümet yetkilileri, sayın bakan öyle palyatif tedbirlerle, grev kırarak bu sorunlar çözülmez. Acilen sorunları çözmek için adım atılmalı. Lâf oyunlarıyla tribünlere oynanmamalı. Halk tepkili, halk sağlıkta çözüm bekliyor. Suçu hekimlere atmakla, bunu yapmak için Hipokrat yeminine sığınmakla olmaz bu işler.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık