• 21 Ağustos 2017, Pazartesi 8:24
AliBATURAY

Ali BATURAY

Son kez “siyah çelenk” eylemi ve YDP’nin politikası

Gemi batmış, yolcular kurtarılmış ama kaptan hüngür hüngür ağlıyormuş... Sormuşlar kaptana, “Yahu kaptan, yolcular kurtarıldı, üstelik gemi sigortalıydı. Sonuçta ortada ne can kaybı var ne maddi kayıp var. Niye ağlıyorsun ki artık geminin battığına?” Kaptan cevap vererek; “Geminin battığına ağlayan kim? Millete nasıl meram anlatacağıma ağlıyorum” demiş.

Bizimkisi de o hesap... 6 Mayıs’ta yayınlanan karikatür için dün Yeniden Doğuş Partisi (YDP) öncülüğünde yapılan eylem ve bırakılan siyah çelenk meselesi nedeniyle telefonlarım susmak bilmedi. Sayısız telefon konuşması yaptım, meseleyi anlatmaktan helak oldum… Son kez yazıp konuyu kapatacağım…

Dün eylem yapanları izlerken; “Ne ilginç bir şey, medyada Türkiye konusunda en fazla hassasiyet gösteren kurum, Türkiye düşmanlığı ve ırkçılıkla suçlanıyor...” diye düşündüm.

KIBRIS Gazetesi’ne ya da KIBRIS Medya Grubu’na saldırarak, bizi o mecraya çekmeye çalışan çok sayıda kesim var. Mantık şu; sonuçta tirajı en yüksek gazeteye saldırdığında ve onlar da sana cevap verdiğinde çok geniş kitlelere ulaşmış oluyorsun… O nedenle bize saldıran, sataşan, taş atan birçok kesime cevap vermiyoruz. Cevap verip de istedikleri malzemeyi onlara altın tepside sunmak istemiyoruz.

Gazete binamız önünde yapılan eylemi de bugün gazetede gördüğünüz gibi yorumsuz bir haber olarak verdik. Türkiye hassasiyeti herkesçe bilinen bir kurumu, hem Kıbrıs’ta yaşayan Türkiye kökenli insanların, hem de tüm Türkiye halkının nezdinde “itibarsızlaştırma” girişimi için mutlaka birileri bu kitleyi harekete geçirdi, kışkırttı.

YDP de tirajı düşük bir gazete üzerinden bu kadar tantana çıkaramazdı, bir sendikaya, bir örgüte saldırarak da bu kadar sesini duyuramazdı. Tirajı yüksek, sahibi dünyaca tanınan, ismi gündeme geldiğinde dikkatler oraya yönelen işadamı Asil Nadir’in gazetesine saldırmalıydı. Öyle de yaptı YDP… Yaklaşık dört ay önce çıkmış bir karikatür üzerinden senaryo uyduruldu, insanlar kışkırtıldı ve dünkü eylem ortaya konuldu. Eylemden önce onlara bazı izahatlar yaptığımız halde, yapacaklarını yaptılar.

YDP yöneticileri gazeteleri ziyaretleri çerçevesinde bize de gelmişti. Aralarında geçmişten beri hukukumuz olan insanlar var. Onlara “Sizin için şimdiden Türkiyelilerin partisi yakıştırması yapılıyor” dediğimde, “Bu imajı kıracağız, biz tüm Kıbrıs’ın partisiyiz. Ne sağdayız ne soldayız” demişlerdi. “Türkiyeli- Kıbrıslı” ayrımına karşı olduklarını, bunu ortadan kaldırmak istediklerini, ihmal edilen tüm kesimlerin yanında olacaklarını söylemişlerdi.

YDP, söylediklerini yapmıyor… En azından YDP Genel Sekreteri Bertan Zaroğlu, bizi ziyaret ettiklerinde söylenenin tam tersini yapıyor. Sosyal paylaşımları ile kışkırtıcı bir üslup takınmış, alelacele eylem yapmıştır. KIBRIS Gazetesi üzerinden politika yaparak, bir kaşık suda fırtına koparmaktı yaptıkları.

Kapımızın önünde bir açıklama yaptılar ki, ırkçılıktan, ayrımcılıktan şikayet ediyorlar ya, o açıklama olduğu gibi ayrımcı, ırkçılık kokan bir açıklamaydı. Bu ülkede yaşayan, bu ülkeyi vatan bilen insanların yaptığı bir açıklamaya benzemiyordu, bu ülkeyi vatan bilen bir insanın yapacağı açıklama böyle olmaz.

“Biz ve siz” iması yapıldı ama en kötüsü de bu açıklama, “Sizi biz kurtardık, biz besliyoruz” mesajını yüzümüze vuruyordu. Türkiye’nin Kıbrıslı Türkler için yaptıklarını, tüm katkıları, maddi, askeri, ta 1974 öncesinden bugüne sıraladılar o açıklamanın içinde. Bu katkıları da sanki Türkiye Cumhuriyeti değil de YDP ile beraber geldiği eylemciler yapmış gibi bir havaları vardı.

Bu ülkeyi vatan bilmiş bir insan bu ülkede yaşayan başka birisine “Sizi biz kurtardık, biz besliyoruz” der mi, diyorlar işte. Bu ayrımcılığı kendileri yapıyor. KIBRIS Medya Grubu da Kıbrıs Türk halkı da bu ülkeyi vatan bilmiş tüm insanlar da Türkiye’nin bu ülkeye katkılarını inkar etmiyor, edecek de değil. Bunu bize YDP’nin ya da Zaroğlu’nun hatırlatmasına hiç gerek yok.

YDP’nin politikası “sizi biz kurtardık”, “sizi biz besliyoruz” edebiyatıysa, bu politikaya hiç başlamasınlar. YDP’nin bu ülkede ayrımcılığı, Türkiyeli- Kıbrıslı ayrımını ve tartışmalarını bitirmeye niyeti yok, tam da bunun üzerinden politika yapma niyeti var. Dünkü eylem ve orada yapılan açıklama bunu anlatıyor. Sakın bana “Biz öyle bir şey söylemedik” demesinler, o açıklamayı bir daha okusunlar.

Bir de KIBRIS Medya Grubu’na tarih dersi vermeye gelmişler. 1974’ü bize anlatacaklarmış. KIBRIS Medya Grubu’nun ve çalışanlarının tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur, 1974’ü anlamaya da… Biz o tarihi yaşadık, biz savaşı da gördük, yokluğu da Türkiye’nin katkısını da. Tarih dersi vermek karikatürü bahane ederek bize saldıran ve bundan medet uman YDP’nin haddine değildir.

Başka da bu konuda yazacak değilim ama Zaroğlu dışındaki YDP’lilere sesleniyorum; kışkırtmayla, ırkçılık, ayrımcılık çığırtkanlığıyla, “vay Türkiye düşmanları” eskimiş metoduyla politika yapmak size hiçbir şey kazandırmaz. Ümit ederim tüm YDP’liler böyle düşünmüyor, ümit ederim Genel Başkan Erhan Arıklı da bu yöntemlerle politika yapma sevdalısı değildir…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık