• 26 Mayıs 2018, Cumartesi 8:53
AliBATURAY

Ali BATURAY

Tacan Reynar’ın istifası

Kıdemli yargıç Tacan Reynar’ın “istifası” ile “neticelendirdiği davalar” arasında bağ kurmak doğru mudur? Yargıcın istifası ile neticelendirdiği davaları ilişkilendirmek gerçekleri çarptırmak mıdır? Tacan Reynar’ın yaklaşık bir yıl önce istifa kararı aldığını söylemekle, bu olaya yönelik algılar değişir mi?  Değişmez… Ne yaparsanız yapın, duyarlı kesimlerden kimse bu yargıcın gönül rahatlığıyla istifa ettiğini düşünmez. Kimse seve seve görevini geride bıraktığına inanmaz. Bu kadar idealist bir kişinin aldığı karara kimse “tamam” demez.

Gerçekçi bakanlar, objektif gözle görmeyi becerebilenler açısından neticelendirdiği davalarda takdir görmüş bir kimsenin durup dururken kaçıp gitmesi normal görülemez, o kadar kolay kabullenilemez. Belki de böyle düşünen, bu istifaya anlam yükleyen herkes yanılıyordur... Belki de yargıcın önceden verdiği bir karar olduğu halde son dönemde yaşananlar bu istifaya başka anlamlar yüklemiştir.

Nasıl isterse olsun, toplumda oluşan algı önemlidir... İşte yakın tarihte, herkesin gözü önünde yaşananlar var ya, onlara tanık olanlar ve fotoğrafa geniş bakanlar, görmesi gerekenleri görenler var ya, işte onlar nasıl inansın ki şimdi bu istifanın sıradan bir istifa olduğuna? Bu yargıç, bir yıl önce değil de 3 yıl önce istifa kararı alsa ve ülkeden ayrılmayı tasarlasa bile kimi inandırabilirsiniz ki bunun masum bir istifadan ibaret olduğuna?

Afrika gazetesine saldıranlarla ilgili verdiği kararlardan sonra uğradığı hakaretler, tacizler ve maruz kaldığı tehditler sonucu polisle korunan bu yargıç değil miydi? Bir kesim tarafından “Türkiye düşmanı” ve “vatan haini” suçlamalarıyla karşı karşıya kalan kimdi ki? Bütün hukukçular sırf bu saldırılar, tehditler nedeniyle mahkemelerin önünde eylem yapmadı mı? Hukuk camiasından birçok kişi Tacan Reynar’a yönelik tehditleri, hakaretleri kınamadı mı? Birçok duyarlı sivil toplum örgütü ve duyarlı kesimler de bu tehditlere tepki göstermedi mi?

Bu yargıç, tüm toplumun “vicdanı” olmadı mı? “Toplum vicdanı” pozisyonuna dönüşmedi mi? Tacan Reynar’ı ne tanırım, ne bir kez bile konuşmuşluğum var. Facebook’tan bile arkadaşım değil ama birisini takdir etmek için onu tanımaya gerek yok… Belki ben ve benim gibiler abartıyoruz, belki çok fazla anlam yüklüyoruz yargıcın yaptıklarına, belki başka bir yargıç olsa o da benzer şekilde davranacaktı ama neden böyle yapıyoruz? Neden böyle şeylere tutunuyoruz? Çünkü toplum olarak buna ihtiyacımız var... Sanki boğazımız sıkılıyor, sanki boğuluyoruz da tutunacak dal arıyoruz...

Korkmayan, çekinmeyen, etki altında kalmayan, cesur, ezber bozan kişilerin azlığı bizi kahramanlar aramaya itiyor. Belki “kahraman” sözü yanlış, belki tam da anlatmaya çalıştıklarımın karşılığı değil, belki bir niteleme bulmaya da gerek yok ama toplumun bir arayışı var ve adını koymaya çalışıyoruz.

Uzaktaymış gibi görünen ama yavaş yavaş yaklaşan tehlikeyi görüyor bu toplum... Toplum korkuyor, çekiniyor, baskı görmek istemiyor, kendi ülkesinde yabancı muamelesi göreceği endişesi taşıyor, bunların işaretlerini görüyor... O nedenle birçok kişi Tacan Reynar’ın istifasını anlamlandırıyor, bu istifa korkularını artırıyor.

O kısacık mesajında Reynar, şunları söyledi: “Her son yeni bir başlangıçtır. Sadece zamanında nokta koymayı bilmek gerek. Bugün itibariyle yargıçlık görevimden istifa etmiş bulunuyorum. Şahsım adına içinde yaşadığımız mevcut kurulu düzende bu göreve devam etmenin hiçbir anlam ve önemi yok. Yazacak, konuşacak, paylaşacak çok şey birikti. Yeni başlangıçlarda görüşmek dileğiyle...” Kısacık ama anlam yüklü... Bu mesaj bile insanların bu istifaya bazı anlamlar yüklemesine ve üzülmesine neden olmaktadır.

Yüksek Mahkeme, “Tacan Reynar’ın istifasıyla, neticelendirdiği davalar arasında bağlantı kurulmasının en hafif şekliyle gerçeklerin çarpıtılması” olduğunu açıkladı. Bu açıklamaya da saygı duyarım; o kurum, o makam, böyle bir açıklama yapmak zorundadır belki de... Yargının saygınlığını ve güvenirliğini koruma adına böyle bir refleks gösterilmesi kadar normal bir şey olamaz... Olsun, saygı duyarız ama bizim de gördüklerimiz, algılarımız vardır, bu açıklamaya rağmen kendi gözlemimiz ve duygularımızla karar verme yetimiz vardır.

En az Yüksek Mahkeme kadar biz de yargıyı düşünüyoruz, yargıya, adalete bir toz bile değmesini istemeyiz. En son sığınacağımız kale olan adaletin, hukuk sisteminin, mahkemelerin zarar görmesini ister miyiz hiç? En son sığınacağımız kalenin temellerine dinamitler döşenmesin, kalenin kurmaylarına, yetkililerine, sürükleyici kişilerine bir şey olmasın istiyoruz... Yüksek Mahkeme ne kadar hassassa ve toz kondurmak istemiyorsa yargı sistemine, belki biz onlardan daha fazla istiyoruz, kendimizi güvende hissetmek için, toplum güven içinde olsun diye...

Bir tehlike görüyoruz da endişe ediyoruz, emsallerini başka yerlerde görüyoruz, yaşananları gözlemliyoruz yoksa pısırık fareler değiliz... Tacan Reynar, keşke istifa etmeseydi, keşke başka ülkeye gitme kararı alıp da bizi bir eksik bırakmasaydı. Onun gibi değerlere ihtiyacımız var ama istifasıyla yarattığı tartışma ortamı da iyi oldu, ara sıra böyle bize panzehir etkisi yapacak sersemletici olaylara ihtiyacımız var...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık