• 12 Ekim 2016, Çarşamba 8:29
AliBATURAY

Ali BATURAY

TÜK nasıl batmasın ki

Toprak Ürünleri Kurumu’nu (TÜK) yazıyoruz sıkça ama inanın ki burayı kazıdıkça her gün yeni bir şey çıkıyor ortaya...

Dünkü gazetemizde okudunuz, TÜK’ü kurtarmak için Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal ürünlere konulan %3’lük fonun yine Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırıldığı açıklandı. Ancak durum aslında böyle değildi...

Mahkemelik olan ve yargıya toslayacağını anlayan hükümet, fonu kaldırdığını açıklıyordu ama aslında şeklini değiştirerek yeniden uygulamaya koyuyordu.

Hükmet mahkeme engelini aşmak için fonu Fiyat İstikrar Fonu’na (FİF) bağlıyordu.

Yani Alicengiz oyunu, hükümet elini vatandaşın cebine atmış bir kere, vazgeçmeye niyeti yoktu.

İyi de niye gizliyorsunuz, niye bunu halk basın aracılığıyla duyuyor, niye çıkıp dürüstçe söylemiyorsunuz, “TÜK’e değil FİF’e akıyor fon parası” diye. Halkı soy soyabildiğin kadar.

Tarım Bakanı, meclisten bir şekilde paranın yine TÜK’e aktarılacağını söylüyor. Tabii halktan tek gizlenen bu değil ki. 2009 yılında başlayan ve adına “Et Katkı Payı” denilen bir fon var.

“Et Katkı Payı”nın son getirilen fondan hiçbir farkı yok, 2009 yılından beridir TÜK’ün bütçelerinde yer alıyor bu fon ve yıllık yaklaşık 2 milyon TL gelire denk geliyor.

Zavallı halkım, Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan ve ambalajlı olup olmadığına bakılmaksızın gerçek ve tüzel kişilere ithal edecekleri kırmızı veya beyaz et için kilo başına bir TL’lik katkı payını TÜK’e ödemek zorunda kaldı.  Gidip gelen bakanlar da sesini çıkarmadı ki, bu para TÜK’e kalsın diye...

Uzmanların bize verdiği bilgiye göre, 32/1992 sayılı Toprak Ürünleri Kurumu Yasası’nın Gelirler yan başlıklı 10. maddesinde böyle bir gelir yer almamaktadır. Yani yasal değildir.

Aynı zamanda “Et Katkı Payı” olarak isimlendirilen bu gayrı y1asal gelir Anayasa’ya da aykırı.

Ancak yasaları takan kim? Adamlar kafaya takmış bir kere, halkın cebinden alacaklar parayı, en kolay en hizmetsiz para kazanma yolu olmuş fon…

UBP hükümetinin iktidarda olduğu bir dönemde konulan ve takriben 7 yıldır tahsilatı gerçekleştirilen ve bugüne kadar yaklaşık 14 milyon TL’ye denk gelen bu gayri yasal gelir ödeme yapanlar tarafından yargıya taşınırsa ve iadesi istenirse ne olacak?

Öte yandan TÜK neden batıyor size bir örnek daha; bu günlerde küçükbaş hayvan besleyenlere Tarım Bakanlığı’ndan “Doğrudan Gelir Desteği” alacaklarına karşılık yemlik arpa veriliyor.

Küçükbaş hayvan besleyicisi ödenek yetersizliğinden dolayı belki de ‘2017 Mali Yılı Bütçesi’nden ödenecek olan “Doğrudan Gelir Desteği”ni bugünden alacak.

Tarım Bakanı küçükbaş hayvancıya “Doğrudan Gelir Desteği”ni ödemenin mutluluğunu yaşayacak…

Hükümet siyasi kazanç elde edecek; ilgili sivil toplum örgütleri üyelerinin yüzlerinin gülmesinden mutlu olacak. Ancak olan yine TÜK’e olacak.

TÜK yemlik arpayı dolar bazında ithal edip; peşin veya değişen vadelerde azami 90 güne kadar vadeli olarak ve Türk Lirası bazında satıyor.

İthal edilen yemlik arpanın satış fiyatının tespitinde sivil toplum örgütleri etkili oluyor ve Bakanlar Kurulu satış fiyatını maliyetin altında tespit edebiliyor.

Bu aşamada döviz kurlarının seyri çok önemlidir.

Döviz kurlarının, Türk Lirası’na karşı yukarıya seyri TÜK için mali kayıp demektir.

Döviz Kurlarının seyri bildiğiniz gibi ülkemizde devamlı olarak yukarıya doğrudur.

TÜK, ‘Doğrudan Gelir Desteği’ karşılığı satmış olduğu yemlik arpanın tutarını Maliye Bakanlığı’ndan ne zaman tahsil edecektir?  Maliye Bakanlığı’nın parası veya ödeneği olsa elbette bugünden öderdi.

Demek ki ödenekte veya parada sorun var.

Demek ki tük ‘Doğrudan Gelir Desteği’ karşılığında küçükbaş hayvan besleyicisine satacağı yemlik arpanın bedelini Maliye Bakanlığı’ndan ‘2017 Mali Yılı’nda tahsil edebilecek.

Peki muhtemel kur farkları ne olacak? Tabii kaybeden TÜK olacak, böyle böyle batacak, bedeli de halka ödetilecek… Gidilen yol tamam değildir…

Geçen gün yazdık, TÜK, 1992- 1997 döneminde zahire üretici ödemeleri için Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası’ndan faizleri devlet tarafından karşılanmak üzere 970 bin TL borçlandı… TÜK bu borcun anaparasını ödeyip, kapattı ama hükümet faizleri ödemedi, 970 TL’nin faizi de 120 milyon ABD Dolarına yükseldi…

Öte yandan, kurak geçen 2008 yılında Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi’nden alınan yaklaşık 30 bin ton yemlik arpa ile 2 bin 300 ton mısırın karşılığı olan borç ödenmedi 10 milyon ABD Doları’na yükseldi.

Bu mantıkla tabii ki TÜK batar…

TÜK nasıl bakmasın ki? Bu kadar akıldan yoksun ve popülist, hesapsız icraata dağ olsa dayanmaz…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık