• 05 Nisan 2018, Perşembe 8:21
AliBATURAY

Ali BATURAY

Üniversite açacak olanlara cazip gelen muafiyetler

   “Üniversite açmak kârlı mıdır?” başlıklı dünkü yazımla ilgili arayanlar oldu. Bana hak veren de var, vermeyen de… Hak verenler çoğunlukta… Arayan bazı kişiler, üniversite açmak isteyenleri yanıltan bir noktaya dikkat çekti. O kişilerin uyarısı ile bazı iş insanlarına üniversite açmanın neden cazip geldiğini daha iyi anladım. Bunu sizinle de paylaşacağım…

   Üniversite açmayı cazip kılan şey muafiyetlerdir. Evet muafiyetler… Üniversite açacak kişilere “Yükseköğretim Kurumları Mali Düzenleme Yasası” ile aklınıza gelebilecek her türlü muafiyet sağlanıyor. Bir şirket kuracak iş insanının ödemek zorunda kalacağı bin bir türlü vergi, harç ve benzeri maddi yükümlülüklerin hiçbiri bir üniversite için istenmiyor. İşte bu da üniversite açacak olanlara çok cazip geliyor.

   Aşağıda köşemin sığdığı ölçüde bazılarını sıralayacağım muafiyetler aslında ilk bakışta caziptir ama aynı zamanda da bir tuzaktır. Derinliği az bir göl sandığınız şeyin, büyük bir girdaba dönüşmesi gibi bir şey... Bir bakalım isterseniz “Yükseköğretim Kurumları Mali Düzenleme Yasası” ne gibi muafiyetler ve istisnalar sağlıyor, üniversite açacaklara?

 

-Yükseköğretim kurumları, ‘Teşvik Yasası’nda öngörülen tüm vergi, resim ve harç, indirim, muafiyet ve istisnalarından; gümrük vergisi ile resim, harç ve fon indirim ve muafiyetlerinden faydalanır.

- Yükseköğretim kurumlarının ithal edip envanterine kayıt edeceği amortismana tabi döşeme ve demirbaş, makine ve teçhizat, motorlu araçlar, yatırım malları, bilimsel araştırma amaçlı sarf malzemeleri ile kullanılan diğer ara malzemeler Gümrük ve İstihsal Yasası’nda belirlenen gümrük vergisi ile resim, harç ve fonlardan muaftır.

- Yükseköğretim kurumlarının münhasıran yükseköğretime yönelik faaliyetlerinden oluşan

kârları, gelir vergisinden ve kurumlar vergisinden muaftır.

- Yükseköğretim kurumları kendi adlarına yapılacak her türlü taşınmaz mal kayıt, devir ve tapu işlemleri sırasında Tapu ve Kadastro Dairesi (Harçlar ve Ücretler) Yasası ile ödenmesi öngörülen harçların ödenmesinden muaftır.

- Yükseköğretim kurumları, belediyelere ödenen Taşınmaz Mal Vergisi ile Belediyeler Yasası ve

Yollar ve Binalar Düzenleme Yasası kuralları uyarınca ödemeleri gereken her türlü alt yapı, inşaat,

bina ve tesislerle ilgili ödemeleri gereken tüm fon, vergi, resim ve harç ile inşaat ruhsat ve izin

vergisinden muaftır.

- Yükseköğretim kurumları, Hazine Malları Yasası’na ve bunun altında çıkarılan Devlet İhale Tüzüğüne ve Taşınmaz Hazine Malları (Kiralama ve Değerlendirme) Yasası’na bağlı değildir. Mal ve hizmetlerin satın alınması, inşaat ve yatırımların ne şekilde ihale edileceği kendi kuruluş tüzüklerinde

veya iç mevzuatlarında belirlenir.

-Yükseköğretim kurumlarının yetkili kurulları tarafından vakıf kurulmasına karar verilmesi halinde bu vakıf, Evkaf ve Vakıflar Yasası altında çıkarılan 957 Evkaf Dairesi (Harçlar Tayini) Nizamnamesi’nde belirtilen harçlardan muaftır.

- Yükseköğretim Kurumlarının enerji, su ve atık yönetimi ihtiyaçlarının giderilmesi için alınacak her türlü ekipman ve makineler ile malzemeler gümrük vergilerinden ve Katma Değer Vergisi dışındaki her türlü vergi, resim, harç ve fonlardan muaftır.

-Güneş ve rüzgâr enerjisi gibi alternatif enerji kaynakları kullanılmak suretiyle enerji üretimi ve

üretilen enerjinin şebekeye aktarımı ve kullanımı halinde, yükseköğretim kurumlarına devletçe teşvik verilir.

- Yükseköğretim kurumları ve bu kurumlarda çalışan yabancı uyruklu öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve bu kişilerin birinci derecedeki yakınları çalışma izinleri, oturma izinleri ve sağlık raporları için devlete ödemeleri gereken vergi, resim ve harçtan muaftır.

 

   Zannetmeyin ki muafiyetler bu kadarla sınırlıdır. Köşeme alamadığım 6- 7 muafiyet daha var. Gerçekten de muafiyetler üniversite açacak olanları cezbediyor. Ancak bu muafiyetler üniversite açacak olanların 7- 8 milyon Sterlin’e ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Üniversiteyi açtıktan hemen sonra öğrenciyle dolup taşmayacağını, fakülte ve bölüm açmanın kolay olmadığını, açsan da kontenjanların hemen dolmayacağını, öğrenci az da olsa bir dolu öğretim üyesine maaş vermek zorunda olduğunu ve yaklaşık 10 yıl sonra kâr edeceği gerçeğini de değiştirmiyor maalesef. Şu anda bu zorluğu yaşayanlar varken, yenilerini yaratmamak lazım.

   Dün de yazdım, bugün iyi durumda onları örnek alarak maceraya kalkışmak tehlikelidir. O örnek aldıklarınız çok badireler atlatmıştır, buralara kolay gelmemiştir. Evet, muafiyetler gerçekten caziptir ama her şey değildir, tam aksine büyük bir tuzaktır...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık