• 07 Ağustos 2017, Pazartesi 8:45
AliBATURAY

Ali BATURAY

Üniversite çöplüğüne dönüşmeyelim

Başka ülkelerden ülkemiz üniversitelerine eğitim almaya gelen öğrencilerin bazı olaylara karıştığıyla ilgili zaman zaman haberler çıkmaktadır. Bu haberler bazen yabancı kaynaklıdır, bazen de ülkemiz medyası tarafından üretilmektedir.

Ciddi iddialar ortaya koyan haberler, ülkemiz yetkilileri tarafından genellikle doğrulanmaz.  Bu tür haberler Üniversiteler Birliği tarafından da tepki görür. Böyle haberler gündeme geldiği zaman, “Ülkemiz üniversiteleri zarar görecek”, “Bölgedeki rakipler tarafından kasıtlı çıkarılan haberlerdir”, “Bu tür haberler yaparken dikkatli olmalıyız, çünkü bu haberleri okuyan aileler, çocuklarını ülkemize göndermeyecek” gibi uyarılarda bulunulur.

Tabii ki üniversitelerle ilgili haber yaparken sorumlu davranılmalıdır, elbette olumsuz haberlerin yansıması da olumsuz olabilir. Tabii ki başka ülkelerdeki üniversitelerin dolaylı olarak Kuzey Kıbrıs’taki üniversiteleri karalama kampanyası yapması da mümkündür.  Geçmişte Türkiye’deki bazı özel TV kanallarının bu tür asılsız iddialarla dolu, karalayıcı haberler yaptıklarına da tanık olduk.

Bu konuda dikkatli olunması gerektiği uyarılarına katılıyoruz, ancak her türlü sorunun üzerini de “zarar görürüz yazmayın”, “zarar görürüz konuşmayın”, “zarar görürüz görmezden gelin” telkinleriyle örtemeyiz.

Sorunların üzerini örtmekle, onu konuşmamakla, yok saymakla o sorunlar yok olmuyor. Tam tersine sorunları çözmez, çözmeye çalışmaz ve büyümesine fırsat verirsek, çok daha fazla zarar görürüz.

Ülkemize gelen öğrencilerden bazılarının fuhuş, bazılarının uyuşturucu, bazılarının kumar batağına sürüklendiği iddiaları vardır. Ülkemize gelen öğrencilerin kayıtlarını yenilemeyerek, iş yaşamına atıldığı, ağır denilebilecek işlerde çalıştıkları söylenmektedir. Aslında öğrencilikle alakası olmayan, uyuşturucu trafiğini yürüten insanların Kuzey Kıbrıs’a geldiği iddia edilmektedir.

Ülkesinde kanundan kaçan, askerlikten ya da benzeri bazı yükümlülüklerden yırtmayı amaçlayan bazı kişilerin Kuzey Kıbrıs’ı adeta sığınma yeri olarak kullandığı öne sürülmektedir. Ajanslar tarafından kandırılıp ülkemize getirilen ve beş parasız bırakılan, istemese de her türlü kanunsuzluğa bulaşan kişiler olduğu belirtilmektedir.

Çok fazla iddia vardır ve bu iddiaların üzerine ciddiyetle gidilmelidir. “Yoktur böyle bir şey”, “Biz böyle bir şey duymadık”, “Bizim bilgimize böyle bir şey gelmedi”, “Bunlar spekülatif bilgilerdir” gibi baştan savma cevaplarla bu durum geçiştirilemez. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz, elbet bir şeyler vardır ki sürekli olarak gündeme gelmektedir. Eğer hiç yoksa da böyle şeyler, o zaman bunu kanıtlamak ve kafalarda soru işareti bırakmamak da ülkeyi yönetenlerin görevidir.

En son olarak Zimbabwe medyası, ülkemize eğitim almak için gelen ancak vaat edilen bursları sahte çıkan öğrencilerin fuhuş ve uyuşturucuya sürüklendiğini yazdı. Hatta öğrencilerin para karşılığı yabancı uyruklu kişilerle zorla evlendirildiği de belirtildi. Bunlar çok ciddi iddialardır... Zimbabwe yönetimi iddiaları ciddiye aldı, araştırma yaptırdı, bazı bilgilere ulaştı ama bununla yetinmedi. Zimbabwe medyasının yazdığına göre, Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet ülkemize gelerek araştırmalar yapacak.

Kuzey Kıbrıs’ta 4 bin 800 Zimbabweli öğrenci var ve ülke yönetimi bu kişilerin akıbeti ile ilgili bilgi almak, bu şartları düzeltmek, vatandaşlarını varsa bu durumdan kurtarmak istiyor.

Bize göre ülkemiz yöneticileri, ülkemiz üniversiteleri, üniversitelerle ilgili YÖDAK’tan derneklere kadar herkesin bu konuyla ilgilenmesi lazım.  Daha Zimbabweli yetkililer ülkemize gelmeden biz onlarla temas kurmalıyız, ellerindeki bilgileri paylaşmalıyız, onlara konunun üzerinde olduğumuzu, böyle şeylere fırsat tanımayacağımızı anlatmalı, onları inandırmalıyız.

Sakın ola araştırma yapmadan “onları böyle bir şey olmadığına inandırın” dediğimizi sanmayın, önce siz emin olun böyle bir şey olup olmadığına, olayı ciddiye alın, varsa tedbirlerini alıp bu durumu temizleyin. Başımızı kuma sokmakla sorunlar yok olmaz. Mahkeme haberlerine bir bakın; suç işleyen kişilerin başka ülkelerden geldiğini, çoğunun öğrenciler olduğunu görün. Uyuşturucu olaylarına karışan çok sayıda öğrenci var, bunun kökü nereye dayanıyor? Öğrencilerin inşaatlar dahil birçok yerde çalıştığını gözümüzle görüyoruz, bunu iyice araştırın, nasıl, ne şartlarda çalışıyorlar, üniversitelerine gidiyorlar mı, bakın. Fuhuşla ilgili çok ciddi iddialar var, bunların üzerine gidin. İnsanları kandıran ajanslar var, bunları belirleyin, listeleyin, ülkelere gönderin, bu ajanslarla çalışmamalarını sağlayın.

Gerçek anlamda bir “Üniversite adası” olmak istiyorsak çok dikkatli olmalı, ciddi çalışmalıyız. Üniversite adası olmanın bazı ağır yükümlülükleri vardır, öyle “olalım” demekle olmuyor. Dünyaya “öğrenci gönderin” diye çağrı yapmakla da olmaz. Tüm şartların düzgün olduğunu kanıtlamalıyız, bunun gereklerini yerine getirmeliyiz. Her gün yeni bir üniversite açmakla değil, kaliteyle, hem eğitim kalitesiyle hem de gelen öğrencilere ülkede yaşam kalitesi sunmakla üniversite adası olabiliriz.

Eğer dikkatli olmazsak, eğer kaliteye önem vermezsek, eğer sorunları saklamaya çalışır ve bataklığa dönüştürürsek zararını biz göreceğiz. Bindiğimiz dalı kesmiş olacağız. Zannetmeyin ki burada olanlar başka ülkelerde duyulmaz. Bu teknolojik iletişim çağında hiçbir şey saklanmaz. Üniversite adası olacağız derken üniversiteler çöplüğüne dönüşmeyelim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık