• 18 Aralık 2017, Pazartesi 8:28
AliBATURAY

Ali BATURAY

Üniversite öğrencilerinin sorunları ve sorumlu gazetecilik

Bir ülkede sorun varsa ve bu sorunlar gündeme gelmişse mutlaka birileri bundan rahatsız olur. Bu sorunlar hele de yakıcıysa ve çok çeşitli kesimleri ilgilendiriyorsa, siz çözüm bulunsun diye haber yaparsınız ama başka bir kesim siz haber yaptığınız için rahatsız olur. Bazen rahatsız olanlar direkt sorumludur, bazen dolaylı etkilenebilecek kesimlerdir. Evet, bazen sorunun ortaya çıkması dolaylı olarak başka kesimleri zorda bırakabilir. Ancak onlar zorda kalacak diye sorunları görmezden gelemeyiz.

Şimdi siz bu yakıcı sorunu ortaya koyarsınız, çözümlenmesini istersiniz ama bu arada toplum da infial içine girer, panik olur… Ülkeyi yönetenlerin en sevmediği şey halkın panik olmasıdır. Bana göre, halkın panik olmasında bir sakınca yoktur. Eğer ortada bir sorun varsa ve birçok kişi bundan mağduriyet yaşayacaksa, halk kendisini bekleyen tehlikeden habersiz olacağına, haberdar olup panik yapmasında, tedirgin olmasında fayda vardır. Herkes panik olunca yetkililerin üzerinde baskı unsuru olurlar. Bunu her zaman söyler ve iddia ederim. Herkes sorunları öğrenmeli ve tedbirini almalıdır, o nedenle toplumdan saklamak istediğiniz şeyler için “halk panik olmasın” gerekçesine sığınmayın.

Kötü şeyleri saklamak iyi bir davranış değildir. Sorunları halının altına saklayarak yok ettiğimizi sanmak hatadır. Bir gün onları saklayamayacak hale geliriz ve hatta altında ezilebiliriz.

Tabii ülkenizin kötülüklerini, yakıcı sorunlarını haber yapınca, bunların Rum basınında ya da başka ülkelerin medyasında da yer alma ihtimali vardır. Bu kaçınılmaz bir şeydir. Nasıl ki biz başka ülkelerdeki gelişmeleri alıp kendi gazetemizde yayınlıyoruz, başkaları da bizimkileri iktibas edip yayınlıyor.

Derler ki size; “Kendi ülkeni rezil ediyorsun…” Yok yahu, başkaları alıp yayınlayacak diye biz sorunları gizleyelim, hasıraltı mı edelim? “Ey amma o haberleri alıp propaganda amacıyla aleyhimize kullanıyorlar” derler size. Birileri alıp propaganda aracı yapacak, kullanacak diye biz sorunları saklayamayız. Kullanacaklarsa kullanacaklar, siz de kullanılmasını istemiyorsanız sorunları çözeceksiniz. Bu teknolojik ortamda, sosyal medyanın bu kadar yaygın olduğu çağda siz zannediyor musunuz ki gazeteler haber yapmasa da bir şekilde başkaları duymayacak.

Bugün saklarsınız, yarın saklarsınız, sonra sorunlar dağ olur, o zaman ne biz saklayabiliriz ne de siz.  O nedenle hiçbir kimse, hiçbir yetkili ülkede sorunlar, skandallar, yakıcı problemler haber oldu diye kızmasın, gücenmesin. Biz de bu ülkede yaşıyoruz ve ülkemizin zarar görmesini istemeyiz. Ne ülkemizin ne vatandaşlarımızın ne de bu ülkede yaşayan, misafirimiz olan diğer insanların zarar görmesini isteriz. Zaten zarar görmelerini istemediğimiz için, ülkemizi ve insanları sevdiğimiz için sorunları haber yaparız.

Üniversitelerarası Akademik Koordinasyon Kurulu açıklama yaparak, ülkemizdeki yabancı öğrencilerle ilgili haber yapan medyayı uyardı, dikkatli ve titiz davranmaya çağırdı. Yapılan açıklamada bu haberlerin yükseköğretim camiasını etkilediği ve üzdüğü vurgulandı.

Biz bu konuda haber yaptığımız için uyarıyı üzerimize aldık. Şunu söylemek isteriz ki, haberi biz uydurmadık. “Yabancı öğrencilerin fuhuşa itildiğiyle ilgili” araştırma yapan, öğrencilerle birebir konuşan ve bu ülkede yaptığı anketler ve araştırmalarla takdir toplamış Mine Yücel’le röportaj yaptık. Bu araştırmacı kişi, yakında ortaya çıkacak projesinin bir bölümünü paylaşıldı bizimle.

Açıklamada deniliyor ki, “Toplumumuzun ve öğrencilerimizin yararını gözetmenizi dileriz…” Biz bu haberleri tam da bunun için yapıyoruz, fuhuşla anılan bir toplum olmayalım, insan hakkı ihlali olmasın ve sömürülen, ezilen, istismar edilen öğrencileri kurtaralım diye…

Üniversitelerimizin zarar görmesini istemeyiz. Biliyoruz üniversiteler öğrencilerin fuhuşa itilmesinde direkt sorumlu değil ama konu kendilerini etkilediği için yetkililerin üzerinde baskı kurmaları gerekir. Nitekim açıklamada, öğrencilere yönelik yasal çalışmaların yanı sıra merkezi kayıt sistemine geçiş için hazırlık yapıldığı belirtiliyor. Demek ki ortada bir sorun olduğu kabul ediliyor ve tedbir alınıyor. Neden sorunları yazan basın suçlu olsun? Biz biliyoruz k, bu ülkede bazı sorunları açığa çıkarmazsanız, kimi kurum ve kişileri deşifre etmezseniz sorunlar çözülmez. Bu konuda birçok mağduriyet var ama tek kişi bile olsa bizim için önemlidir. Ülkemize eğitime gelen insanların böyle kötü muamelelere maruz kalması bizim için bir utançtır ve ne pahasına olursa olsun haberini yaparız.

Bu haberleri okuyup Rumların ya da bir başka ülkenin kötü propaganda yapmasını istemiyorsak tedbirini almamız gerekir. Ülkemizi, üniversitelerimizi seviyoruz ama insanları da seviyoruz, mağduriyet yaşayanların yanındayız. Suçlu biz değiliz, siz suçlulardan ve tedbir almayanlardan hesap sorun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık