• 14 Ağustos 2017, Pazartesi 10:08
AliBATURAY

Ali BATURAY

Üniversitelerin şapkayı önüne koyup düşünmesi…

Kuzey Kıbrıs’taki üniversiteleri tercih eden Türkiyeli öğrencilerin sayısında önemli düşüş yaşandı.

Kuzey Kıbrıs’taki 11 üniversitede 9 bin 536 kontenjan boş kaldı.

Tabiatıyla bu durum hem ülkede hem de üniversite camiasında üzüntü ve endişe yarattı.

Hemen şunu söyleyelim ki, bu durum yalnızca Kuzey Kıbrıs üniversitelerini etkilemiş değil.

Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin kontenjanları da boş kaldı.

Konu Türkiye’de de tartışılıyor.

Kuzey Kıbrıs üniversiteleri de dahil Türkiye genelinde 300 bin civarında kontenjan boş kaldı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Milliyet gazetesine verdiği demeçte oldukça sert konuştu.

Saraç, “Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversiteleri ile KKTC’deki üniversiteler, boş kalan kontenjanları için şapkalarını önlerine koyup düşünsünler” dedi.

Yani Saraç, boş kalan kontenjanlardan en fazla üniversiteleri sorumlu tuttu.

Prof. Dr. Saraç, tabii ki yalnızca üniversiteleri değil, tüm paydaşları eleştirdi, hatta özeleştiri yaparak başkanı olduğu YÖK’ün bile tedbir almaya çalışmasına rağmen, geçmişten bugüne icraatlara bakıldığında, çıkan sonuçta payı olduğunu belirtti.

Saraç, “siyasetçilere”, “YÖK”e, “ÖSYM”ye, “üniversitelere”, öğrencilerin çok önemli bir ders verdiğini söyledi. YÖK Başkanı, hatta öğrencilerin, üniversite isteyen kentlere de ders verdiğini kaydetti.

Yekta Saraç, kontenjanların boş kalmasının çok iyi analiz edilmesini istedi. YÖK Başkanı, tüm üniversiteler için “kalite” vurgusu yaptı.

Aslında çıkan sonucu beklediklerini çünkü YÖK’ün kaliteyi artırmak için aldığı bazı tedbirler sonrası bunun olacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

Saraç, kapasitelerinin çok üzerinde öğrenci alan üniversitelerin kontenjanlarının YÖK tarafından azaltıldığını belirterek, üniversitelere önemli bir uyarı yaptıklarını kaydetti.

Üniversiteye girişte artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ve boş kontenjanların, herkese ciddi sorumluluklar yüklediğini vurgulayan Prof. Dr. Saraç, “Artık adaylar çok daha bilinçli ve seçicidir” dedi.

Üniversitelere koydukları kotalardan vazgeçmeyeceklerini, gelecek yıllarda kontenjanlar belirlenirken çok daha titiz davranılacağını anlatan Saraç, itiraz olsa da kalite odaklı yaptırımlarının devam edeceğini vurguladı.

Neredeyse Milliyet’in haberini köşemize taşıdık ama bunu bilinçli yaptım. Çünkü bu haberde üniversitelere çok önemli mesajlar var. Bu haberi okumayan, mesajları alamayan olabilir, bir hizmetimiz olsun istedim.

Doğrusu, bakış açısı da önemlidir; Türkiye üniversitelerindeki boş kalan kontenjan oranına baktığımız zaman, ülkemizdeki düşüş oranı normal bile görülebilir. Ancak ne isterse olsun, ülkemiz üniversiteleri de kendilerine düşen dersi almaları gerekir.

Bu arada Türkiye’deki bazı uzmanlar, ağır ifadeler de kullandı, mesela; “İşe yaramayacağını bildiği diploma veren okullara gitmenin o okullarda okumanın yarattığı maliyete değmeyeceği, gelecekte hayatını kurmada bu diplomaların bir faydasının olmayacağı algısı var” deniliyor.

Ciddi bir iddia, genel olarak Türkiye için kullanılmış bir söz ve Türkiye’deki üniversite açma çılgınlığının bir fayda getirmediği vurgulanıyor. Ancak ülkemiz üniversiteleri de bu sözü ciddiye almalı.

Türkiye, üniversite enflasyonunu tartışıyor. YÖK Başkanı Saraç, “her kente üniversite” anlayışını da eleştiriyor, buna fırsat veren siyasetçileri de…

Türkiye, “fazla üniversite açmanın” zararlarını görmeye başladı ve bunu tartışıyorken, Kuzey Kıbrıs’ta süratle üniversite açan bizlerin de durup düşünmesi gerekir. Türkiye üniversite çöplüğüne dönüşürken, bu küçücük ülkemizi de üniversite çöplüğüne çevirmeyelim. Bakın Türkiye’de üniversite enflasyonu nedeniyle kurunun yanında yaş da yanıyor, herkes mağdur oluyor. Bunu ülkemiz ölçeğinde de hayal edin…

YÖK Başkanı, “artık kalite” diyor, kaliteye önem vermeyenlerin kaybedeceğini belirtiyor ve kota koymaya devam edeceklerini hatta daha da sıkı tedbir alacaklarını söylüyor.

Demek ki üniversitede kaliteye önem vermezseniz, öğrenciyi sırf para olarak görürseniz bunun mutlaka bir bedeli olur, öğrenci sonsuz akan bir ırmak değildir, bu akış bir gün duracaktır.

Sinyalleri de verilmeye başlandı. YÖK Başkanı, şartları ağırlaştırmaktan, yaptırımları daha da artırmaktan söz ediyor. Bu yaptırımlar devam ederse, kaliteye önem vermeyenleri çok zor günler bekliyor. Uzağı da görmek lazım…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık