• 08 Haziran 2017, Perşembe 7:58
AliBATURAY

Ali BATURAY

“Vatandaş yapma” meselesi

‘Vatandaş’ ya da ‘yurttaş’ nedir? ‘Vatandaş’, basit bir anlatımla yurtları veya yurt duyguları bir olanlardan her biridir.. Peki ya ‘vatandaşlık’ ya da ‘yurttaşlık’ nedir? ‘Vatandaşlık’, yine basit bir anlatımla bir yurtta doğup büyüme veya yaşamış olma durumudur...  Yukarıdaki anlatımlara göre “Vatandaş” ya da “Vatandaşlık” sorun yaratan bir durum değil.

Peki, “başka ülkeden gelip de bu hakka sahip olma durumu” dersek? İşte o durum ülkemizde soruna dönüşmüştür.  Tabii ki bunu sorun olarak görenler için soruna dönüşmüştür. Çünkü bunu ‘avantaj’ olarak gören siyasilerimiz vardır.  Aslına bakarsanız yalnız ülkemizde değil, dünyanın her ülkesinde başka ülkeden gelip de vatandaşlık hakkı elde etme durumu, “ciddi bir mesele” olarak algılanır.

Başka ülkeden gelip de vatandaş olmanın kıstasları vardır ve genel olarak tüm dünyada üç aşağı- beş yukarı bir birine benzeyen yasalar, kurallarla ‘vatandaş kabul etme’ kontrol edilir. ‘Kontrol edilir’ diyorum, çünkü dışarıdan gelip de ‘vatandaşlık’ hakkı elde edecek olanların sayısının, toplumun kaçta kaçı olacağı tespit edilir.

Başka ülkeden gelecek olanlar kesinlikle o ülkede yaşayanlardan fazla olamaz...  Zaten o yüzdelikleri belirleyen ülkeler bırakın kendi nüfusunu geçmesini yarısına yanaşmasına bile izin vermez, hatta daha azına bile... Ülkeler, başka ülkeden gelip de vatandaş olacakların sorun yaşatmasını hiç istemez.

Bir ülke, ‘vatandaş’ olması prestij olarak kabul edilebilecek çok ünlü kişileri vatandaş kabul edebilir, ya da ülkeye çok büyük paralar bırakacak, yatırımlar yapacak kişileri de… Başka ülkelerde de uzun yıllar o ülkede yaşayan ve hak elde edip, sicili de temiz olanlar vatandaş olabiliyor. Ya da evlilikten hak sahibi olanlar vardır... Vatandaş yapma, çok zor, çok karmaşık bir iş değildir. Kurallar vardır, o kurallar uygulanır ve kişiler o ülkenin vatandaşı olur.

Şimdi bizim ülkeye gelince, biz her işi yüzümüze gözümüze bulaştırdığımız gibi “vatandaşlık” konusunu da bir sorun haline getirdik. Bu konuyu tartışmak da aslında “sakıncalı” olarak da algılanıyor? Neden sakıncalı?

Sakıncalı, çünkü Türkiye’den gelecek insanların vatandaş edilmesine karşı çıkmak, Türkiye’ye karşı çıkmak, Türkiye’yi ya da Türkiye halkını sevmemek gibi algılanıyor.  Bu konuda muhalif konuştunuz mu “Türkiye düşmanı” olarak da damga yiyebilirsiniz.  Bir kere “Türkiye vatandaşlarının”, KKTC vatandaşı olmasına değildir itirazımız.  Hak eden vatandaşlığını alsın tabii ki… Yılları dolmuşsa, vatandaş olmasına engel sabıkası yoksa niye vatandaş olmasın? Evlilik yaparak hak elde etmişse de, tabii ki vatandaşlığını alsın...

Ancak kurallara uymayarak, ülkeye yeni gelmiş kişiler de vatandaş yapılıyor, hem de süratle... Hatta hak edenler sırasını beklerken, henüz hak sahibi olacak kriterleri taşımayan torpilli kişiler süratle vatandaş yapılıyor.

Ülkeyi yönetenler gözünü kırpmadan vatandaşlık veriyor, bunların oy olarak kendisine geri döneceğinin hesabını yapıyor.  Kişisel çıkar hevesiyle bir ülkenin kaderiyle oynanıyor.

Hiçbir ülke bu süratte ve bu kadar fazla vatandaşlık vermez. Deniyor ki; Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin tarihten gelen bir bağı var, aynı dili konuşuyor, aynı dine sahip, her ikisi de Türk... Tamam, bunlara bir itirazım yok ama bu ülke başka bir ülkedir. Burası Kıbrıs’tır, burada doğan, burasının özelliklerini taşıyan, buraya ait, kendine özgü davranışları, gelenekleri, gelecek özlemleri, geçmişte biriktirdikleri bulunan bir toplum var burada.

İlişkiler nasıl olursa olsun, buna herkesin saygı duyması gerekir. Kıbrıs Türk halkı, kendisiyle ilgili kararları doğru ya da yanlış kendisi verebilmeli, bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğini kendisi tercih etmeli ve buna herkes saygı göstermeli.

Mademki burası ayrı bir devlettir ve bu devletin kendi vatandaşları vardır, bırakacaksınız bu ülkede fazlalık nüfus bu devletin vatandaşları olsun. Bırakacaksınız bu ülkenin kaldığı kadarıyla nimetlerinden bu ülke insanı yararlansın. Nimetleriyle dertleriyle bu ülke insanı cebelleşsin. Her yerine, her şeyine dokunursanız, halkını da değiştirirseniz, DNA’sıyla oynarsanız o zaman Kıbrıs’tan (tabii Kuzey Kıbrıs’tan) da Kıbrıslı Türkten de söz edemezsiniz.

Yarın bir referandum yapılırsa ve bu referandumda taşınan nüfus söz sahibi olursa o zaman Kıbrıslı Türk ve Kuzey Kıbrıs, KKTC falan, onların ne önemi kalır ki? Lütfen bunları söyleyenleri, keyfi vatandaşlığa karşı çıkanları “Türkiye düşmanı”, “Türk düşmanı” olarak ilan etme kolaycılığına da girişmeyin.

Sevgi, saygı, tarihsel akrabalık, Türkiye’nin katkıları, bundan sonra da yapmayı düşündükleri, bu ülkenin yapısını değiştirmeyi hiç gerektirmez. Lütfen gerçekçi olalım, gerçekten Kıbrıslılığın bitmesini, Kıbrıslı Türklerin yok olmasını mı istiyorsunuz? Gerçekten burada küçük bir Türkiye yaratmanın Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin yararına olacağını mı düşünüyorsunuz? Kısa süreli partisel çıkarlar ya da bazı ricalarla bu kadar rahat vatandaşlık verirken hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

İyi bir siyasetçi, kendi ülkesinin, kendi insanının çıkarlarını düşünür, kendi siyasal, kişisel çıkarlarını değil... İyi bir siyasetçi Türkiye’yi yönetenlere de Türk halkına da bu gerçekleri, bu hassasiyetleri anlatır, anlatmayı becerir... Çıkarcı, popülist, geleceği düşünmeyen, aklını, iradesini başkalarına teslim etmiş, “evet efendimci” siyasetçilere bu ülkenin de bu halkın da ihtiyacı yoktur...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık