• 30 Ekim 2017, Pazartesi 8:34
AliBATURAY

Ali BATURAY

Yabancı bir adamın trafiğimizle ilgili tespitleri

Ülkemizde trafiğe bir çare bulamadığımız aşikârdır… Yaşadığımız sorunlar, çektiğimiz acılar trafiğe bir çözüm bulamayışımızdandır. Trafikteki sorunlarla ilgili tüm bacaklar halen çözümsüz.

Hükümetlerin gerçek anlamda trafik sorununu önemsediğine, çare bulmak istediğine de inanmıyorum.

Hep göstermelik şeylerle, “yaparmış gibi” davranarak ele alıyorlar trafiği. Sivil toplum örgütleri ve bilirkişiler tarafından tespit edilen sıkıntıları ve çözüm önerilerini de yetkililerin dikkate aldığı yok.

Avrupa Sürdürülebilir Ulaşım Enstitüsü Yöneticisi Dr. Jürgen Perschon, bir konferans için Kuzey Kıbrıs’a geldi. Arkadaşımız Ahmet İlktaç, Perschon ile yararlı bir röportaj yaptı, dün manşetten verdik. Afrika, Avrupa ve Amerika’da ulaştırma planlaması, yol güvenliği ve düşük maliyetli taşımacılık konularında profesyonel çalışmalar yapan Perschon, ülkemizde de bazı incelemelerde bulundu.

Perschon, ülkemizde önümüzdeki yıllarda, insanlar için değil de, araçlar için planlama yapılmaya devam edilmesi halinde ölümlü kazaların artacağı uyarısında bulundu. Perschon, yayalar, bisiklet sürenler, arabalar ve otobüsler için ayrı ayrı, birbirinden ayrılmış altyapıların düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Perschon, “İnsanlar için değil de, araçlar için planlama yapılıyor” diyor. Gerçekten önemli bir tespit, ülkemizde insan hiçbir zaman hiçbir hizmetin, hiçbir projenin odağına oturtulmadı ki, trafikte yaptıklarımız insan odaklı olsun.

Perschon, çalışmaların araç odaklı değil, insan odaklı olmasını öneriyor, araç odaklı çalışmalar oldukça daha fazla egzoz dumanına, daha fazla gürültüye maruz kalacağımızı, daha fazla otopark ihtiyacımız olacağını söyledi. Avrupalı uzman, toplu taşımacılık olmamasını da tuhaf karşılayıp, bunu “büyük sorun” olarak niteledi.

Perschon, ülkemiz karayollarında seyahati sırasında, bazı bölgelerde, çok tehlikeli noktalar tespit etmiş ve “buralarda birçok kaza yaşanıyordur” diye tahmin etmiş. Perschon, “Bu noktaları görünce ‘insanlar buralarda nasıl korunuyorlar?’ diye düşünmüş. Yabancı bir adam, kimse ona bir şey söylemeden, büyük ve ölümlü kazaların olduğu yerleri kendisi tahmin etmiş. Hayret de etmiş, sürücüler kendilerini ve diğer araçları buralarda nasıl koruyor diye. Hayret etmiş bu adam, bir ülkenin yöneticisi böyle tehlikeli yerleri neden düzgün hale getirmez, neden vatandaşını tehlikeye atıyor diye.

Perschon, “İnsanlar buralarda nasıl korunuyorlar?” diye düşünüyor ya. İnsanlar çok da korunamıyor işte. Bu ihmaller nedeniyle ölüp gidiyor insanlar. Zaten bu yabancı adam da “tedbir almazsanız bu yollarda ölümler artacak” diyor.

Şehirlere otoparklar yapılacağına, yayalar, bisiklet kullananlar için altyapı yapılması ve toplu taşımacılığın geliştirilip özendirilmesi gerektiğini belirten Perschon, “Çok yönlü altyapıları artırın, otopark yapmayın, otopark yaptıkça araçlar çoğalacak. Kentlerde adım atacak yeriniz kalmayacak” diyor.

Dr. Jürgen Perschon, yol altyapısı olarak yaptığı incelemelerde, sürücülerin trafikte nasıl davranmaları gerektiğini göstermeyen yollar olduğunu gözlemlediğini kaydetti. Perschon, “Dünyada, sürücülere nasıl davranmaları gerektiğini gösteren karayolları var, sizde de olmalı” diyor.

Perschon, altyapılar düzelmedikçe önümüzdeki 5 ve 10 yıllık süre içerisinde durumun daha fazla kötüye gideceğini söyledi. Bunların çoğunu biliyoruz zaten… Bunları bilmek için yabancı bir adamın gelmesini beklemiyorduk ama ülkemizde kısa bir süre kalan bu uzmanın nasıl hayret ettiğini, yetkililerin duyarsızlığı, altyapısızlık karşısında nasıl şaşırdığını göstermek istedim.

Trafikte insan odaklı değil de araç odaklı düzenlemelerin fayda getirmeyeceğini söyleyen bu uzman, yayalar, bisikletler için altyapı hazırlamazsak ve toplu taşımacılığı özendirmezsek sorunlarımızın azalmayacağını söylüyor.  İnsanların öldüğü tehlikeli yolların altyapılarının neden düzeltilmediğini soruyor. Tabii, bu ülkede yaşamayan insan, buradaki düşünce tarzını da anlayamaz.

Yurt dışına gidip geldiğimizde, bu uzman gibi konuşmuyor muyuz? Avrupa’ya ve diğer çağdaş ülkelere gidip gelenler de bu uzmanın söylediği şeyleri söylemiyor mu? Dr. Jürgen Perschon’ın söylediklerinin benzerini bu ülkede söyleyen çok oldu ama dinleyen kim? Umursamazlık, beceriksizlik, acizlik, popülist yaklaşımlar, günü kurtarma tavrı, radikal karar alamama bize bu sorunları yaşatıyor.

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı, her fırsatta “sürücü hatalarına” dikkat çekiyor ve aslında büyük, ölümlü kazaların insan hatasından olduğu algısını yerleştirip, altyapı yetersizliklerini unutturmaya çalışıyor. Bay Bakan, “Bu gerçeğin üstünü başka gerçeklerle kapatmak fayda etmez” de diyor.

Evet sürücü hatası da var ve sürücü hatasından da, yani sürücülere eğitim verilememesinden de denetimsizlikten de kendileri, yani hükümetler sorumludur, başkası değil.

Bir bakan altyapı eksikliklerini gözden kaçırmak için sürekli halkını, sürücüleri suçluyorsa, algı yaratmaya çalışıyor, yükümlülüklerini unutturmak istiyorsa, biz nasıl ileri gidelim, nasıl o uzmanın dediği noktalara gelelim?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık