• 25 Haziran 2017, Pazar 11:32
AliBATURAY

Ali BATURAY

Yargıç, polise güvenemeyecekse...

Yargıç, hırsızlık zanlısını, güvenliği için cezaevine gönderdi… Ne demektir şimdi bu?

7 günlük tutukluluk verilen zanlının bu süreyi polis hücresinde çekmesi gerekmiyor mu?

Evet öyle ama yargıç, zanlının polis hücresinde güvende olmadığı kanaatine vardı.

Yargıç, daha önce zanlının güvenliği için 7 günlük tutukluluk süresini hastanede çekmesi emrini vermiş ama polis bu emre uymayarak, söz konusu zanlıyı hücrede hapsetmeye devam etmiş. Yani polis, yargıcın emrini dikkate aşmamış. İlginç değil mi? Yargıç, zanlının polis hücresinde darp edildiğini, bunun doktor raporuyla da kanıtlandığını söylüyor. Bunları ben uydurmuyorum, bir mahkeme haberinden alıntı yapıyorum… Hırsızlık zanlısı Orhan Şimşek, darp edilen kişi... Darbı engellemeye çalışan da Kıdemli Yargıç Tacan Reynar…

Yargıç, darp edilen zanlının tedavi görmesini ve 7 günlük cezasını hastaneden geçirmesini emretti ama aslında bana göre, tutukluluğun hastanede yatarak geçirilmesini istemesinin nedeni zanlıyı polisten korumaktı.

Yargıç, biliyordu ki zanlı polis hücresinde yine dayak yiyecekti…

Yargıç, emrine uyulmadığını, zanlının poliste olduğunu öğrenince, zanlıyı tahkikat memuru eşliğinde yeniden mahkemeye çağırdı.

Tahkikat memuru, hastane başhekimi ve ilgili doktorun, zanlının hastanede kalmasını gerektirecek bir durum olmadığı yönünde rapor verdikleri için zanlının polis hücresine götürüldüğünü söyledi. Ancak anladığım kadarıyla yargıç, bu mazeretten tatmin olmadı. Nitekim yargıç, zanlının doktor kontrolünden geçirildiğini ve doktor raporunda, zanlıda tutukluluk süresi içinde olan iki- üç günlük bir darp izi olduğunun belirlendiğini söyledi. Yargıç, zanlının tutukluluk süresi içinde darp edildiğine bulgu yaptığı için, polis aleyhine tahkikat başlatılmasına karar verdi.

Yargıç, o kadar güvenmiyor ki polise, zanlının polis hücresinde değil, 7 günlük cezasını cezaevinde çekmesine emir verdi. Ne dersiniz şimdi buna?

Bir yargıç polise güvenmiyor ve cezasını çekmek için zanlıyı önce hastaneye, ardından da cezaevine gönderiyorsa burada durmak lazım. Bir yargıç, zanlıyı darp etti diye polis aleyhine tahkikat başlatıyorsa bu konu ciddi bir konudur. Polis hücresi bir zanlı için güvenli değilse bunu önemsemek gerekir.

Güvenliğimizi sağlayacak olan kişilerden korkmamamız gerekir. Bakın yargıç, polise güvenmedi, zanlının hücrede zarar göreceğine kanaat getirdi.

Bu haber, polisin zanlıları konuşturma yönteminin halen dayak atmak olduğunu gösteriyor.

Zaman zaman yargıçlar, zanlıların darp edilmesine tepki gösteriyor, onları hastaneye gönderiyor, polisi teşhir ediyor, tahkikat başlatıyor, amaç poliste darbın önüne geçmektir.

Ne suç işlerse işlesin, polisin zanlıları dövme, darp etme hakkı yoktur. Böyle konuştuğumuzda veya yazdığımızda polisler tepki gösteriyor, “Suçludan yana mısınız, bizden yana mı?” diye soruyorlar.

Bazı polisler, sert davranmayınca suçluları konuşturmanın mümkün olmadığını söylüyor.

Polis çağdaş sorgulama yöntemleriyle ve kanıtlar üzerinden sonuca varmalıdır, zanlıları döve döve konuşturma yönteminden artık vazgeçilmelidir.

Birçok kez hiç suçu olmayan insanlar da şüpheyle polise düşüyor ve polis tarafından kötü muamele görüyor, kaldı ki suçlu olsa bile yasalar polise dayak atma hakkı vermiyor. Birçok polisin zanlıları darp ettiği de biliniyor ama buna göz yumuluyor. Polisin dayakla ceza verme yetkisi yoktur, cezayı mahkemeler verir…

Polislere, polislerin korumasına ihtiyacımız vardır, polisler mutlaka ülkemiz için önemlidir ama bu, onlara hücreye her koydukları adamı pataklama hakkı vermez.

Polis hücresindeki gence tokat atan polis düşünmelidir ki o genç kendi evladı olsa öyle dayak yemesini ister mi? El alemin evladını ya da kocasını, oğlunu ya da kızını, karısını öyle döverek adalet sağlayamazsınız.

Bin bir türlü sorgulama yöntemi vardır, sabırla bu sorgulama yöntemlerini kullanmak ve kanıtlarla ilerlemek, adli tıbba ağırlık vermek varken kısa yoldan babadan kalma taktikle dayak atmaktan vazgeçilmelidir.

Suçluyu da analar doğurur, suçsuzu da… Dayak doğru biz yöntem değildir. Bu nedenle zanlıların darp edilmesine fırsat vermeyen, bu konuya hassasiyet gösteren, üzerine giden yargıçları takdir ediyor ve destekliyoruz.

Polis hücresi güvenli olmayacaksa, bu ülkede neresi güvenli olacak? Bir düşünün, yargıcın ne kadar doğru bir karar verdiğini anlayacaksınız...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık