• 10 Eylül 2017, Pazar 11:10
AliBATURAY

Ali BATURAY

Yeniden özel kalem müdürlüğü ataması meselesi

Memlekette bu kadar sorun varken, “Sayıştay Başkanı’nın eşinin atama işini konuşmak” bazı kimselerce yadırganabilir ama tam da ülkenin neden “çağdaşlaşamadığının”, neden anormal bir yapımız olduğunun kanıtıdır bu olay...

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevinde bulunan, Sayıştay Başkanı’nın kız kardeşi emekli oluyor ve yerine yine Sayıştay Başkanı’nın eşi atanmak isteniyor…

Daha önce yazmıştım, böyle bir atama “etik değildir” diye... Atanacak kişinin yeteneği ya da kişiliği ile ilgili değil bu itirazlar. Sayıştay Başkanı’nın eşi bu işi belki de çok da iyi yapacaktır ama konu o değildir, konu bir makama aile boyu atama yapılmak istenmesidir.

Sayıştay Başkanlığı, Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı’nı denetleyen bağımsız bir organdır ve bu makamın denetleyeceği bakanlıktaki bir göreve sırayla akrabaları atanmak istenmektedir. Böyle bir girişim etik değildir, insanların vicdanında kabul görmemektedir, mesele budur. O nedenle Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı’nın bu atama ile ilgili talebi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından yerine getirilmemiş, atama yapılamamıştır. Cumhurbaşkanının bu tavrı da kamuoyundan takdir görmüştür.

Gelin görün ki cumhurbaşkanının söz konusu atamayı imzalamaması, Sayıştay Başkanı Osman Korahan ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst tarafından eleştirildi.

Susup da konuyu kapatacaklarına, halen yanlışta ısrar ediyorlar. Devlet kadroları sanki emirlerine verilmiş, padişahlık gibi aile boyu devam edecek. Artık partilileri kollama daha ileri götürülerek, aile boyu devam etmeye dönüştü. Sayıştay Başkanı’nın kız kardeşi gidecek yerine eşi gelecek, o gidecek başka bir akraba gelecek… Yapmayın... Böyle göz göre göre de yapmayın. Başka birisi mi kalmadı koskoca ülkede?

Bu şahıs özel kalem müdürü olmazsa, orada işler dönmeyecek mi? Yoksa dünya ters mi dönecek? Sayıştay Başkanı’nın akrabası olmazsa o makamda iş yapılamaz mı?

Sayıştay Başkanı Osman Korahan’ın açıklamasındaki savunması da oldukça manidar… Osman Korahan, CTP döneminde eski Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun talebiyle, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, müzakerecisi olan Özdil Nami’nin eşini Başbakanlık Denetleme Kurulu’na atadığını anımsattı…

Mantık; “Siz yaparsınız, bize izin vermezsiniz…” ya da “Siz yaptınız biz de yapacağız” mantığı… Gerçi iki atama arasında zerre benzerlik yoktur ama ola ki o atama yanlış olsaydı (ki onu da eleştirenler olmuştu), bugün yapılmak istenen atamayı haklı mı kılar?

Hiç anlamıyorum bu savunma mantığını; “Onlar yaptı, biz de yapacağız…” Kardeşim, geçmişte hata yapılmışsa bu hata, sana da benzerini yapma özgürlüğü tanımaz ki. “Onlar yaptı ben de yapayım” değil, “Hiç kimse yapmasın” anlayışı hakim olmalı.

Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamada da belirtildiği gibi iki olay birbirine benzemiyor. Bir kere Sayıştay Başkanlığı anayasada yeri olan bağımsız bir organdır ama Başbakanlık Denetleme Kurulu, Başbakanın talimatlarını yerine getiren bir makamdır, bağımsız değildir, anayasada yeri yoktur, tüzükle kurulmuştur. Üstelik yukarıda da dediğim gibi Sayıştay Başkanı, atama yapılmak istenen makamı denetleyen bir makamdır. İkincisi, Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü makamı, Sayıştay Başkanı’nın kız kardeşinden sonra eşine devredilmek isteniyor. Sayıştay Başkanı’nın bezer diye örnek gösterdiği Başbakanlık Denetleme Kurulu’nda böyle aile boyu bir değişim de yoktu.

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı da “Ben bu kişiyi uygum gördüm, teamüller gereği Cumhurbaşkanı bu atamayı imzalamalıdır. Bu bir devlet geleneğidir” diyor. Yani ne yaparsa yapsın, yanlış olsa da etik olmasa da toplumun vicdanında kabul görmese de Cumhurbaşkanının imzalamasının gerektiğini söylüyor. Bu ülke zaten bu nedenle hayır etmiyor, “ne isterse olsun imzalansın”, millet bağırsın, çağırsın yırtınsın, siz istediğinizi yapın. O kadar basit ha? Devlet yönetmek bu kadar basit mi? Bakan Dürüst, “Kararıma saygı duyulmalıdır” diyor. Kararınız saygı duyulacak bir kararsa saygı duyulur, tartışmalı ve etik dışıysa nasıl saygı bekleyebilirsiniz ki?

Bu arada Sayıştay Başkanı Osman Korahan, açıklamasında görevini ne kadar iyi yaptığını, nasıl canla başla çalıştığını, milyonlarca TL’lik usulsüzlük ortaya çıkarılarak, yasal işlem başlatıldığını falan da anlatıyor.

Kimse Sayın Korahan’a “İşini yapmıyorsun, kötü yapıyorsun, denetlemiyorsun” demiyor ki? Sayıştay’ın tartışılacak tarafları vardır, tartışıldı da geçmişte ama bu olayla ilgili Sayıştay Başkanı’na “Görevini yapmıyorsun, kötü yapıyorsun” falan denilmiyor. O nedenle yaptıklarını açıklamasına gerek yoktu.

Korahan’ın eşinin yeteneklerinin bu göreve yetersiz olduğu da söylenmiyor. Korahan’ın ve eşinin kişiliklerine, yeteneklerine, mesleki yeterliliklerine kimse bir şey demiyor ki? Denilen şey; bu atama etik değil, bu atama şık değil, bu atama insanların vicdanında kabul görmüyor.

Bu kadar, başka bir şey yok... Susup bu işten vazgeçmek varken, bir de cumhurbaşkanını suçlayan açıklamalar yapacağım diye daha fazla antipatik oluyorsunuz... “Etik”, “toplum vicdanı”, “adalet duygusu”, bunlar sizin için hiç mi bir şey ifade etmiyor? Varsa yoksa partiniz ve dostlarınız mı?

Bu yaşananları gördükten sonra, “Acaba bütün işlerini böyle mi yapıyor bu insanlar?” diye bir düşünceye kapılırsak, “önyargılı” mı oluruz şimdi biz?

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık