• 02 Mart 2018, Cuma 9:26
AliBATURAY

Ali BATURAY

Yeşili, doğayı sevmiyoruz

Hep aynı şeyleri konuşup, aynı şeyleri yazıyoruz ve tekrara düşüyoruz.

Sürekli aynı sorunları yaşadığımız için de kaçınılmaz bir şekilde tekrara düşmüş oluyoruz.

Sanırım yeni hükümetin özellikle üzerine gitmesi gereken konu “her alanda denetim” olmalıdır.

Bu ülkeyi denetimsizlik bitiriyor. Her aklına esenin, istediğini yapması, büyük sorun…

Özellikle çevreyle ilgili, kişilerin, kurumların çevreye saygısızlığının, çevreye ihanetinin cezasız bırakılmaması gerekiyor. Çevreyi kirletenlere, katledenlere karşı devletin acımasız olması şarttır.

Evet devlet, yetkililer, acımasız olmalı... Nasıl ki onlar çevreyi kirletiyor, katlediyorsa, yani “çevreye”, “doğaya”, “yeşile” acımasız davranıyorsa, devlet de onlara acımasız olmalı.

Çevre katliamına karşı artık tolerans göstermemeliyiz.  Çevreyi sevmeyenlere tolerans gösterdikçe ülkemiz çirkinleşiyor.

Ülkemizi ziyaret eden yabancılar, turistler, neden kendi güzelliklerimizi bu kadar hoyratça harcadığımızı, yok ettiğimizi anlamakta zorlanıyor.  Yalnızca yabancılar mı, ben de merak ediyorum, insan kendi ülkesine nasıl bu kadar acımasız olabiliyor? “Bencillik”, “para hırsı”, “düşüncesizlik”, “doğal zenginliklerin kıymetini bilmeme”, birçok kişiyi çevre katili yapıyor.

Çöplerini, atıklarını, inşaat harçlarını kamyona doldurup, gidip yeşil alana boşaltıyorlar, hiç çekinmeden ağaçların üzerine döküyorlar. Kimse de bu kişileri bulamıyor. Acaba bulamıyor mu bulmak mı istemiyor? Bu ülke sahipsiz mi ki gidip doğayı katledeceksiniz?

Daha önce de yazmıştım, haberini de kullanmıştık, İngiltere’de bir belediye, çöp döken kamyonları, kamyonetleri (ya da hangi araçsa) yakaladığı anda girip parçalıyor. Evet o belediye, çöp döken kamyonu parçalayarak, ezerek, cezalandırıyor, sahibine (ya da sürücüsüne) de çok ciddi, altından kalkamayacağı oranda yüksek para cezası kesiyormuş.

Bence böyle bir ceza ülkemizde de olmalı. Çöp döken, çevreyi katleden kamyonlar, kamyonetler alıp götürülüp parçalanmalı, preslenmeli... Neden Güngör’e çöplüğe değil de yeşil alanlara döksünler ki?

Yaptığımız bir “çevre katliamı haberini” şikayete gelen kişi, “Arazi benimdir, oraya istediğimi dökerim” diyor.

Kişi malına bu kadar acımasız olamaz ama oluyorsa da yasalar onu da engellemeli. Durup dururken, güzelliklerin, göze hoş gelen bir doğa harikasının sahibi, “Mal benimdir, yeşili de yok ederim çevreyi de kirletirim” demeye hakkı yoktur. Bu dünyada yalnız yaşamıyorsunuz ki, olanca pisliği getirip, yeşilin üzerine boşaltasınız.

İşte sorun budur... Yeşili sevmiyoruz; yeşili, doğal zenginlikleri düşmanımız gibi görüyoruz, adeta yeşilden intikam alıyoruz. Bu nedenle çevre kirliliğine neden olan, doğal güzelliklerimizi yok edenlerin gözünün yaşına bakmamalıyız.

Konu çevreden, yeşilden açılmışken,  şu ağaçları “derin/ polar budama” işinden de vazgeçilmesi gerektiğini yinelemeliyim. Okaliptüs ağaçlarına yakışmıyor bu budama şekli, çirkin oluyor, ağaç özelliğini kaybediyor. Ben istemiyorum 2 sene, 3 sene, 5 sene sonra bu ağaçların ağaca benzemesini…

Bir bencilliktir gidiyor; “yukarıdan dal düştü”, “elektrik teline değdi”, “çok yaprak döküyor”, “görüntümü bozuyor”, hepsi de bencilce gerekçeler.

Gidersin bakarsın, tehlike arz eden dalı kesersin... Gidersin bakarsın, yalnızca elektrik teline değen dalları kesersin... Yok da işin kolayına kaçıp hepsini kesip kel edesin.

Yapmayın, sevin şu yeşili, sevin doğayı... Yeşili, doğayı,  doğal zenginliklerimizi sever ve korursak onlar da bizi korur. Onlara kötü davranırsak, doğa da bizden intikamını alır, daha önce doğal afetlerle intikam aldığı gibi...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Yılmaz Parlan Yılmaz Parlan 02.03.2018 16:03

Efgaliptoların bu şekilde kesilmesi bir politikanınn ürünüdür yani siyasi bir karardır bu yüzden durdurulamıyor aslında kökten keceklerde yasa izin vermediği için böyle yapıyorlar tabii kesilen yerlere macun da sürmediklerinden bir süre sonra ağaç ölüyor ve bir bir ağaçlarımız azalıyor bu aslında tek başına bir yazı konusudur. Dikkat ederseniz hep ayni açıklama ''Tehlike arzediyordu'' Koca bir yalan bu, bir defa Efgaliptolar bu şekilde budanmaz ki bir Efgaliptonun eski konumuna gelebilmesi için 80 yıl geçmesi gerektiğini biliyormusunuz? ''Merak etmeyin eskisi gibi olacak'' diyorlar e eskisi gibi olacaksa niye kesiyorsun? Bu mantıkla yollarda araç sürmeyi de yasaklamak lazım malum, kaza yapıp ölebilirsiniz ya da bu mantıkla artık ülkede hiç ağaç ekmemeniz lazım. İşin ilginç yanı Çevre Bakanlıkları da bu politikayı onaylıyor bu yüzden ''Derin budama'' dedikleri şeyin önüne kimse geçemiyor sivil toplum örgütleri tepki gösteriyor ama sonuç alamıyor bir etki yaratıyor ama sonuç alıcı değil alması da mümkün değil Çünkü ağaçları koruması gereken devlet kendisi bizzat bu politikayı uyguluyor. Yani olayın hem siyasi yanıı var hem de ekonomik, işin bu noktasından üzerine gidilmediği sürece kimse bu ülkede ağaç kesmeyi durduramaz! İşte gördünüz Kıbrısın en büyük medya gurubu olan KIBRIS gazetesi konuyu hassasiyet götererek manşetlerine taşımasına ve yayın yönetmmeninin birinci dereceden taraf olmasına rağmen ''Polar- derin budama'' yönteminden vazgeçilmiyor ve adeta bir meydan okuma edasıyla Lefkoşada ki Efgaliptolar kıyıma uğruyor. Dahası bir Meloş lalesini keserseniz 3.900 TL ceza kesiyorlar da asıl koruma altında olan ağaçların kesimi eğer vatandaş iseniz 200 TL devlet olarak keserseniz de hiç bir cezası yok. Polar budama yöntemiyle yasayı dolanmış olup yasal koruma kalkanını da delmiş oluyorlar. Mesele devletle gavga etmeyi göze almaktan geçer yoksa 10 yıl içerisinde Kıbrısın kuzeyinde tek bir Efgalipto kalmayacak! Saygılar..

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık