• 27 Nisan 2017, Perşembe 8:14
AliBATURAY

Ali BATURAY

Yiğit Bulut’a bir de teşekkür borcumuz var!

Çıkıyor Türkiye’de bir adam bir şey söylüyor, düşüyoruz peşine...

Yıllardır aynı şeyleri tekrar tekrar yaşıyoruz.  Cevap vereceğiz, tepki göstereceğiz diye çuvallar dolusu lâf ediyoruz.  Ne oluyor yani, bir şey mi oluyor, bir şey mi değişiyor?

Hayır hiçbir şey olmuyor, kendi kendimizi yiyor, sinir olduğumuzla kalıyoruz.

Türkiye’deki bir filmde, bir dizide, bir eğlence programında Kıbrıslılarla ilgili bir şey söyleniyor, kafaya takıyoruz günlerce tartışıyoruz.

Bir gazetede ya da televizyonda yorumcu çıkıyor bir şey yazıyor, ona cevap vereceğiz diye yırtınıyoruz.

Çıkıyor Türkiye’de bir siyasi saçmalıyor, ya da bir yönetici çok ağır sözler söylüyor, üzülüyoruz, ağırımıza gidiyor, onurumuz inciniyor. Evet bazı sözleri hazmetmek kolay değil ama bence hiç takmasak daha iyi.

Ne yapayım yani, ne söyleyecekler diye kendimi mi yiyeyim? Takmayın, üzerinize alınmayın...

Biz taktıkça, sorun ettikçe, tepki gösterdikçe bu tür sözler devam edecek. Eğer sert sözleri, aşağılamaları takacaksanız, sorun edecekseniz de ne yapmanız gerektiğini yazının sonuna doğu bulacaksınız.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, kalkıyor bir şeyler söylüyor ve tüm Kıbrıslı Türkleri çılgına çeviriyor.

Bu adam hep böyle, çok sivri sözler sarf ediyor.  Amacı dikkat çekmek, gündemde kalmaktır...

Yiğit Bulut, “KKTC, Türkiye’nin bir vilayeti olması gerekir. Türkiye’nin denizaşırı bir vilayetidir, bir plakası, bir valisi olur. Orada bir cumhurbaşkanı, başbakan, bir meclis var ve sonuçta bunun masraflarını Türkiye ödüyor” diyor...

Gerçekten de sözleri ağır ve can sıkıcı.

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan insanları hiçe sayan ve kendi kendilerini yönetme hakkı tanımayan, onları asalak gibi gören bir bakış açısı.

Yiğit Bulut, paralarını Türkiye’nin ödediği KKTC makamlarının gereksiz olduğunu, Kuzey Kıbrıs’ın ancak bir il olabileceğini ve bir valiyle idare edilebileceğini söylüyor.

Danışman Bulut, bilerek veya bilmeyerek, yanıltıcı bilgi de veriyor, Türkiye’den borularla gelen suyun Rumlara da verildiğini iddia ediyor. Hatta Kıbrıslı Rumlara suyun yanı sıra elektrik verildiğini öne sürüyor.

Bu sözleri “Vatandaş olarak” söylediğini de vurguluyor, yani danışman olarak söylemiyormuş, onu vurgulamaya çalışıyor.

Tabii, “Vatandaş olarak söylüyorum” dese de bunlar Türkiye Cumhurbaşkanlığı danışmanına yakışan sözler değil. Ancak yine de kafaya takarak, moralinizi bozmasına izin vermeyin.

Kimi arkadaşlara göre, daha önce de Kıbrıs’la ilgili ağır ifadeler kullanan Yiğit Bulut, bu yöndeki sözlerini tekrarladığına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından uyarılmadı.

“Uyarılmadığına göre de Yiğit Bulut’un sözleri, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın, Türkiye hükümetinin düşüncesi midir? Kuzey Kıbrıs’ta bir değişim için nabız mı yoklanıyor?” gibi sorular soruluyor.

Bana göre, Recep Tayyip Erdoğan, öyle nabız yoklayarak iş yapacak birisi değil...

Kıbrıs’ta düzen, sistem, rejim değiştirmek için Yiğit Bulut’la nabız yoklanacağını hiç sanmıyorum.

Bugüne kadar kimler kimler Türkiye’den para aldığımızı yüzümüze vurmadı ki?

Ancak kızacak halimiz de yok bunlara, çünkü kurduğumuz, ya da bize kurulan sistem bu.

Üretmeyen, tüketim toplumu haline döndürülen Kıbrıs Türk halkı bu hakaretlere, küçümsemelere mahkum kılınmıştır.

Bu ülkede bir çözüm olmazsa, mevcut sistem devam ederse, ekonomik olarak güçlenemezsek ve sürekli olarak Türkiye’ye el açıp para istersek, bu tip muamelelere hep maruz kalacağız.

Türkiye’den aldığımız para yardımı ve diğer katkılar hep yüzümüze vurulacak.

Yiğit Bulut’a kızıyoruz ama eğiri oturup doğru konuşalım, bu ülkede an geldi Bulut’un dediği gibi cumhurbaşkanı da, başbakan da, meclis de hiçleştirilmedi mi?

Yiğit Bulut, bize vali istedi diye kızıyoruz da bu ülkede an geldi Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi sözü en çok dinlenen olmadı mı, yukarıda saydığımız makamlardan daha yetkili hale gelmedi mi?

İnkar etmeyin, geldi geldi hem de çoğu kez geldi.

Türkiye’de birçok insan Yiğit Bulut gibi düşünüyor ama nazik davranıp yüzümüze söylemiyor bunları.

Yiğit Bulut, aslında bize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diye bir şey olmadığını söylüyor dolaylı olarak...

Var mı sizce? Var da ne kadar var? Var da Türkiye’den bile nasıl görünüyor işte bize Yiğit Bulut gösteriyor.

Küsmek, gücenmek, kızmak hakkımızdır, onurumuz da incinebilir, normaldir insanız ama bir de teşekkür borcumuz var Yiğit Bulut’a. Çünkü Yiğit Bulut bize bu ülkede çözüme ihtiyacımız olduğunu, mevcut düzenin sürdürülebilir olmadığını bir kez daha hatırlattı...

Çok acı konuştu Yiğit Bulut... Konuşurken bakış açısı benim baktığım taraftan değil bekli ama sözlerinde gerçeklik de var, gerçek de acıdır ve bu gerçekler bu ülkede ancak çözümle onurlu bir yaşama kavuşacağımızı haykırıyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık