• 05 Mart 2018, Pazartesi 8:41
AliBATURAY

Ali BATURAY

“Yolsuzluk”, “İhmal”, “İstemeden zarara uğratma”, “Beceriksizlik”

Dünkü yazımda Başbakan Tufan Erhürman’ın açıkladığı “48 yolsuzluk dosyasından” söz etmiştim. Bazı okurlarımız 48 dosyaya da “yolsuzluk” dememize itiraz etti. Bizi arayan bazı kişiler, söz konusu dosyalar içinde “ihmal”, “istemeden zarara uğratma”, “beceriksizlik” de bulunduğunu, onlara “yolsuzluk” denilemeyeceğini söyledi.

Bazı okurlarımız, dünkü yazımda örnek verip eleştirdiğim, Geçitkale Havaalanı’na elektrik direkleri dikerek, uçakların inmesi/ kalkmasını engelleme meselesinin de bir yolsuzluk değil, “yanlış icraat” olduğunu belirtti. Bu kişiler, her yanlış icraatın yolsuzluk olarak nitelendirilemeyeceğini söyledi.

Aslında haberi bütün basın böyle verdi, dosyaların tümü “yolsuzluk” diye nitelendirildi. Bence burada bir sorun yok ama konuyu biraz tartışalım isterseniz. Evet, tüm dosyalar aynı değil… Evet, bariz çıkar elde etmek için yapılan, “yolsuzluk” denilen dosyalar da var, bir de gerçekten hesabına para geçirme, rüşvet verme/ alma olmayan ama ihmal sonucu devleti zarara uğratan olayların dosyaları da var…

“İhmal”, “beceriksizlik”, “yanlış icraat”, elbette ki bir “rüşvet” ya da bir şekilde “devleti soyma” kadar “aşağılayıcı” olmayabilir. Yani bilerek bir kötü yola girmekle, istemeden girmek arasında fark vardır. Vardır da…  Sonuçta ortada “normal olmayan” bir durum da vardır.

Yolsuzluk, “bir yetkiyi kötüye kullanma” demektir, sözlük anlamı budur… Yani, bir görevi isteyerek ya da istemeyerek kötüye kullanmak suçtur. İsteyerek görevi kötüye kullanmanın da istemeyerek kötüye kullanmanın da bir bedeli vardır.

Yolsuzluk yapan kadar, etrafında yolsuzluk yapılmasına göz yuman ya da bunun farkında olmayan da suçludur. Eğer etrafındakiler ortalığı yemiş yutmuşsa ve kişi de orada yönetici diye oturuyor ve ruhu sezmiyorsa, o kişi orada olmayı hak etmiyor demektir.

İhmal de bir suçtur…  Yani, “gereken ilgiyi göstermeme”, “boşlama”, “savsaklama”, “önem vermeme”, bir yöneticilik vasfı olamaz… İhmal, bir felakete neden olabilir… O nedenle ihmali affetmek de mümkün değildir.

“İstemeden zarara uğratma”, “yanlış icraat” da masum bir şey değildir, bir başarısızlık örneğidir… İstemeden de olsa, bunun bir bedeli vardır. Bu bedeli ödemek şarttır.

Peki “beceriksizliği” ne yapacağız? Çalmıyor, çırpmıyor ama yüzüne gözüne bulaştırıyor… İstemeden de olsa bulunduğu yeri zarara uğratıyor. Ne yapalım yani? “Adam iyi adam ama beceriksiz, onu bağışlayalım” mı diyelim? Beceriksiz adamın zaten orada işi ne? Zaten onu oraya getirende de sorumluluk ve kabahat vardır.

Bu ülkenin en büyük sorunlarından birisi “beceriksizliktir” zaten. Siyasilerin partizanca atamalarında, “iyi adam” diye göreve getirdikleri iyi ancak işi bilmeyen, beceriksiz insanların yarattığı tahribatın haddi hesabı yoktur… Artık “iyi adam olmayan” ama iş bilen, bulunduğu yeri batırmayan insanları arar olduk…

Yani diyeceğim odur ki “isteyerek” ya da “istemeyerek”, devleti zarara uğratmak suçtur. “İhmal”, rüşvet almak kadar tehlikelidir. İstemeden zarara uğratmakla isteyerek zarara uğratmanın sonucu “kayıptır”, cezası vardır. İsteyerek ya da istemeyerek, “bir yetkiyi kötüye kullanmak” suçtur. Yani sonuçta nüansları olsa da hepsi aynı kapıya, yani yolsuzluğa çıkmaktadır. “Yolsuzluk” ifadesine takılıp, alınganlık yapmaya hiç gerek yoktur.

Ha, “yolsuzluklar” tespit ediliyor da bir şey mi oluyor? Yok, hiçbir şey olmuyor, bir şekilde dosyalar ya takipsizlikten ya delil yetersizliğinden, kanıt bulunamadığından kapatılıyor.

Sizi aradığınız gerçeğe ulaştırabilecek izi, emareyi bulduğunuzu sanırken, hatta apaçık o delil gözünüzün önündeyken de dosya kapatılabiliyor zaten… O nedenle hiç merak etmeyin, üzülmeyin, “yolsuzluk”, “istemeden zarara uğratma”, “ihmal” ya da “beceriksizlik” gibi ifadelere kafanızı takmayın. Bu ülkede her şey yapanın yanına kalıyor, bundan sonra da öyle olacak, sistem öyle kurulmuş çünkü…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık