• 04 Aralık 2017, Pazartesi 8:34
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Ağırlaştırılmış hapis cezaları

Son zamanlarda mahkemelerce verilmekte olan hapis cezalarının sürelerinde, gözle görülür artışlar olmaktadır.

Cezaların artırılmasından memnun olanlar olduğu gibi gidişatı endişe ile izleyenler de vardır.

Suç işleyenlere ceza takdir etmekteki esas gayenin hiçbir şekilde göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.

Suç işleyenlere ceza takdir etmek açısından, yargıçları, doktorlara benzetebilirim. Bir doktorun, hastasını tedavi etmekte başvurabileceği birçok tedavi yöntemi olabilir. Doktor, hastasını tedavi edebilmek için, hastasına uygun tedavi yöntemini uygular. Uygulanan tedavi yöntemi, hastaya acı vereci nitelikte de olabilir. Ancak doktor, acı çektirici de olsa, tek bir gaye güder. Bu gaye de, hastasını tedavi etmek gayesidir. Hiçbir doktor hastasını tedavi ederken, hastasını öldürmek için veya hastalığını ağırlaştırmak için çabalamaz.

Bir yerde suç işleyen kişiler de, yargıçların hastalarıdır. Yargıçların elinde de, suç işleyenleri tedavi edici bazı ceza tedbirleri vardır. Doktorların elinde, hap, ilaç, ameliyat gibi tedavi araçları, yargıçların ellerinde de, para, hapis cezaları ve benzeri araçlar bulunmaktadır.

Suç işleyenlere hangi tür ceza verileceğini ve belirlenen ceza türünün ne miktar olacağını belirlerken, esas gaye, suç işleyenden intikam ve öç almak olmamalıdır. Suçluya ceza takdir ederken, esas gaye, suçluyu mahvetmek, onu ve ailesini felakete sürüklemek olmamalıdır. Suç işleyene ceza takdir ederken, esas gaye, takdir edilecek ceza ile onu ıslah etmektir.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir. “Bravo mahkemelere, uyuşturucu için10 sene hapis verdi, trafikte adam öldürene 6 yıl verdi, cinsel saldırıya 12 yıl verdi…” Tabii ki bravo da, bir gün bu tekerleğin dönebileceğini de göz ardı etmemek lazımdır.

Öyledir demiyorum ancak, mahkemeler suçlulara ceza takdir ederlerken, verecekleri ağır cezalarla, işlenmekte olan suçları önleyeceklerini zannediyorlarsa, çok büyük bir yanılgı içerisindedirler. Suçların önlenmesinde, mahkemelerin verecekleri ağır cezaların etkisi, hemen hemen hiç yok gibidir.

Aslında cezaları ağırlaştırmak, suçların işlenmesini önlemekle görevli ve sorumlu olanları bir yerde aklamaktır. Yürütme ve yasama organından, alacağı tedbirlerle suçların işlenmesini önlemelerini beklemek yerine, onlardan, suçların cezalarını artırmalarını bekler hale getirildik.

Adli yıl açılışındaki konuşmalara bakınız. Şikayet edilen konulardan birisi de ölüme neden olan trafik suçlarındaki cezaların azlığı idi. Yani bu suçların önlenebilmesi açısından düşünülmekte olan tedbir cezaların artırılmasıdır. Yani meclis otursun ve bu suçların cezalarını artırsın. Benim itirazım yok. Tüm suçların cezaları, idam olarak belirlensin ve suç işleyen herkesi asalım ve böylelikle suçlar önlenmiş olsun. Ve göreceksiniz ki tüm suçların cezalarını idam olarak öngörsek dahi, yine de, suçların işlenmesinin önüne geçilemeyecektir.

Benim yargıdan beklediğim, cezaları artırmak yerine, suçların işlenmesinin önlenmesinde esas görevli olanların kimler olduğunu, halka işaret etmeleri ve halkın, esas sorumlular üzerinde baskı kurmalarını sağlamalarıdır.

Bir örnek. Trafik kazalarında ölüme neden olma suçunun cezası artırıldı da artırıldı. Mahkemeler de, buna paralel olarak cezaları artırdı da artırdı. Ne oldu? Bu suçlar önlendi mi? Bu cezalarla dağ yolunu, kazaların en aza ineceği şekilde yeniden yaptırabildik mi? Suçluları beş sene, altı sene hapse gönderdik. Peki; yollardan sorumlu ulaştırma bakanlarına ne oldu? Hepsi, partilerinin aday listelerinin üst sıralarında seçime katılıyorlar. Geçenlerde bir genç 4 yıl hapse gönderildi. Gençte uyuşturucu yok, alkol yok, yolda yeterli ışıklandırma yok, yayanın ana yola çıkmasını önleyecek bir engel yok, yaya, anayolun içinde, gece saat 4 civarları, yani kaza anlık bir dikkatsizliğin sonucunda meydana gelmiş. Bu cezayı duyunca benim içim sızladı. Yüreğim ta derinden acıdı. Ama, bu cezaya sevinenler var. Hop hop oynayanlar var. Sevinenlerin ve hop hop oynayanlara bir görev daha düşüyor bugünlerde. 7 Ocakta gitsinler ve başarılı milletvekillerimize ve bakanlarımıza oy verme görevlerini yerine getirsinler. Onlar seçilsinler ki, gelip cezaları artırsınlar ve mahkemeler de, suçları önleyebilmek açısından, cezaları ağırlaştırsınlar. Yargıçların yollardaki radarlardan bir farkı olması gerekir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık