• 12 Mart 2018, Pazartesi 9:28
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Allahın vermediğine

Padişah, sarayın bahçesini geziyormuş ve bir komşusunun evi dikkatini çekmiş. Evin bahçesinde çok sayıda çeşitli yaşlarda çocuklar varmış ve bu çocukların kılık ve kıyafetleri dökülüyormuş, bazılarının ayaklarında, ayakkabı bile yokmuş.

Padişah hemen vezirini çağırtmış ve vezirine kızmış, demiş ki; “Biz sarayda refah içerisinde yaşarken, benim komşum nasıl olur da böyle fakiri zaruret içerisinde yaşar?” Vezir, padişaha, komşu evde yaşamakta olan adamın, son derece dürüst bir kişi olduğunu, gün işleyip gün yediklerini, kesinlikle yardım kabul etmediğini anlatmış. Padişah, komşusuna, komşusunun gururu kırılmadan yardım yapılmasını emretmiş.

Vezir düşünmüş ve bir çözüm yolu bulmuş. Bir ördek kestirmiş, ördeğin göğsünü açtırtmadan karnına altın doldurtmuş ve ördeği fırında pişirtmiş ve komşunun evine göndermiş. Ördeği götüren sarayın adamları, komşuyu, ördeği kabul etmesi için, epey dil dökmüşler ve neticede, ördeği kabul etmesi hususunda ikna etmişler.

Vezir, gayet gururlu bir eda ile, padişahı bu durumdan haberdar etmiş. Padişah, vezirini, bu başarısından dolayı kutlamış.

Ördeğin verilmesinden birkaç gün sonra padişah, yine sarayın bahçesini dolaşırken, bir de bakmış ki, komşunun çocuklarının kılık ve kıyafetlerinde hiçbir değişiklik yok. Çocuklar yine yalınayak, başıkabak bahçelerinde sersefil oynamaktalar.

Padişah gördükleri karşısında, çok sinirlenmiş, küplere binmiş ve derhal vezirini çağırtmış. Komşuya gönderildiği söylenen altınların gönderilmediği ve vezirin altınları zimmetine geçirdiği kanaati ile, padişah, vezirin başının vurulmasını emretmiş. Vezir yalvarmış, yakarmış ve niçin başının vurulmasının emredildiğini sormuş. Padişah ona, niçin başının vurulmasını emrettiğini söylemiş. Vezir, altınları zimmetine geçirmediğine, komşuya gönderdiğine dair yeminler etmiş. Bunun üzerine padişah, vezirin başının vurulması emrini, komşunun çağrılıp, dinlenmesinden sonraya bırakmış.

Komşuya haber salınmış ve komşu, padişahın huzuruna çıkmış. Padişah ona, saraydan kendisine pişmiş ördek hediye edilip edilmediğini sormuş. Komşu, ördeğin kendisine hediye edildiğini, ancak, ördeğin bir öğünlük bir yemek olduğunu, halbuki, ördeği satması halinde, elde edeceği gelirle, birkaç günlük geçim parası elde edebileceğini düşündüğünü ve ördeği, sattığını ve elde ettiği gelir ile, birkaç gün geçindiklerini anlatmış. Padişah, bunun üzerine, veziri hakkındaki baş vurma emrini geri almış.

Padişah, komşusuna ertesi sabah işe gitmemesini ve kendisini beklemesini söylemiş. Ertesi sabah, komşunun evin önünde bir fayton durmuş ve komşu faytona davet edilmiş. Faytonda padişah da varmış. Komşu da faytona alındıktan sonra, fayton hareket etmiş ve birkaç saatlik bir yolculuktan sonra, fayton durmuş, padişah ve komşu faytondan inmişler. Padişah ve komşu, iki tarafı dükkanlarla dolu olan bir sokağın başında imişler.

Padişah, komşusundan, yerden bir taş almasını ve tüm gücü ile, sokağın içine doğru taşı fırlatmasını istemiş. Padişahın aklındaki, oldukları yerden, taşın düşeceği yere kadar olan mesafedeki, sağlı sollu tüm dükkanları, komşusuna vermekmiş.

Komşu, yerden bir taş almış ve padişahın düşüncesinin ne olduğunu bilmeden, güçlü bir kişi olduğunu padişaha göstermek için var gücü ile taşı fırlatmak istemiş. Gücüne güç katmak için perende almış ve kolunu her çervişinde daha da hızlanarak, birkaç kez 360 derecelik açılarla çevirdikten sonra, taşı fırlatmış. Komşu perende almak isterken dengesini kaybetmiş ve fırlattığı taş savrulmuş ve sokağın başındaki ilk dükkanın tabelasına büyük bir gürültü ile çarpmış ve bu şekilde seken taş padişah ile komşusuna doğru hızla gelmeye başlamış. Padişah, hızla eğilerek, ıslık çalarak gelmekte olan taşın başına vurmasından kıl payı kurtulmuş ancak, taş, komşusunun alnına çarpmış ve komşu kanlar içerisinde bayılmış bir şekilde yere yığılmış. Padişah bu duruma çok sinirlenmiş ve kızgın bir ses tonu ile bağırmış. “Melun, beni canımdan da ediyordun. Allahın vermediğine vermeye çalışırsan canından da olursun.” Demiş ve komşusunu o halde orada bırakarak faytona binmiş ve sarayına geri dönmüş.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık