• 26 Haziran 2017, Pazartesi 10:07
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Boşanmada mallar (3)

Bundan önceki iki yazımda, eşler boşandıkları takdirde, hangi mallarının paylaşıma tabi olmadığını inceledim. Hatırlanacağı üzere, eşlerden birisine ait olup da boşanmada paylaşılmayan ve hangi eşin adında ise o eşin adında kalmaya devam eden mallara, kişisel mallar, denmektedir. Bundan sonra ise, hangi malların ve borçların paylaşıma tabi olacağını inceleyeceğim.

9. Mal paylaşımına tabi olan mallar (edinilmiş mallar) ve borçlar hangileridir?

Evlilik süresince edinilmiş olup taraflardan birisinin veya müştereken ikisinin adlarına yurt içinde veya yurt dışında kayıtlı bulunan veya eşlerin kullanımında olup da eşler arasında aidiyeti (mülkiyeti) belli olmayan,

I) Tüm taşınır ve taşınmaz mallar;

II) Bono, hisse senedi;

III) Elde veya bankalarda mevcut nakit paralar;

IV) İşinden kazandıkları;

V) Sosyal güvenlik ve sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler;

VI) Çalışma gücünün kaybı dolayısıyla ödenen tazminatlar;

VII) Kendi kişisel mallarının gelirleri;

VIII) Boşanma davasının açıldığı tarihten en fazla iki yıl önce elden çıkarılmış mallar;

IX) Evlilik birliği içerisinde edinilen ve dava tarihinde mevcut borçlar;

XI) Edinilmiş mal yerine ikame edilen değerler veya diğer gelir;

XII) Kişisel mallar üzerine evlilik birliği içerisinde yapılan yatırımlar;

XIII) Evlilik birliği süresince bu şirketin hisselerinin reel değerinde ve şirketin mal varlığında meydana gelen artışlar; paylaşıma tabidirler.

Not: Evlilik birliği içerisinde edinilen ve boşanma tarihinde mevcut olan borçların bazıları, paylaşıma tabi değildir. Bu nedenle borçların paylaşımı konusunda yazacaklarımı da dikkate almanızı rica ederim.

10. Evlilik birliği içerisinde elde edinilen malların yine evlilik birliği içerisinde, elden çıkarılmalarındaki hukuki durum nedir?

Aile Yasası mal rejimi olarak “edinilmiş malların paylaşımı” rejimini kabul etmiştir. Bu rejim aslında, mal ayrılığı rejimine benzemektedir. Bu ne demektir? Bu demektir ki, boşanma davası gündeme gelinceye kadar, eşler kendi adlarında olan veya kendi adlarına aldıkları veya kendi adlarına alınmış olan malların sahibidirler ve bu malları ve işten kazandıklarını, diğer eşten herhangi bir izin almaksızın dilediği şekilde tasarruf edebilirler. Başkalarına devredebilirler veya satabilirler veya hibe edebilirler veya ipotek edebilirler veya miras bırakabilirler. Bu gibi tasarruflara, diğer eş veya aile yasası karışmamaktadır.

Peki, edinilmiş mal rejimi ne zaman devreye girer? Bu mal rejimi, boşanma davası açıldığı takdirde devreye girer. Girince ne olur?

1. Boşanma davasının açıldığı tarihten itibaren eşler, boşanma davası yürürlükte olduğu müddetçe mahkemeden izin almadıkça, paylaşıma tabi yani edinilmiş mal varlığını satamaz. Devredemez, ipotek edemez, hibe edemez, miras bırakamaz veya elden çıkaramaz.  Bu yasağa aykırı hareket eden eş suç işlemiş olur. Mahkemeden izin alınarak elden çıkarılan veya suç işlenerek elden çıkarılan malın değeri, mal paylaşımında dikkate alınır (md. 26 (9))

2. Birlikte yaşamakta olan eşler açısından, boşanma davasının açıldığı tarihten itibaren 2 yıl geriye doğru gidilerek, bu iki yıl içerisinde elde edinilmiş olan ve paylaşıma tabi olan mallardan herhangi birisinin elden çıkarılıp çıkarılmadığına bakılır. Bu iki yıllık süre içerisinde eşlerden birisi, paylaşıma tabi herhangi bir malı elden çıkarmamışsa sorun yoktur. Eğer bu iki yıl içerisinde paylaşıma tabi herhangi bir mal elden çıkarılmışsa, durumun ne olacağını aile yasası düzenlemektedir.

Elden çıkarma, diğer eşin 2 şahit huzurunda vermiş olduğu yazılı izinle yapılmışsa, elden çıkarılan mal veya bu malın değeri, paylaşımda dikkate alınmayacaktır. Eğer bu iki yıllık süre içerisinde eşlerden birisi, diğer eşin iznini 2 tanık huzurunda ve yazılı olarak almadan, paylaşıma tabi bir malı elden çıkarmışsa, o zaman, bu malın elden çıkarılması suretiyle elde edilen getirinin, nasıl kullanıldığına bakılacaktır. Eğer getiri, aile birliği maksatları için kullanılmışsa, bu karşılık, mal paylaşımında dikkate alınmayacaktır. Eğer getiri, aile birliği maksatları için kullanılmamışsa, elden çıkarılmış olan malın, elden çıkarıldığı tarihteki Amerikan Doları cinsinden değeri, paylaşımda dikkate alınacaktır. Md. 26(3)(8)

Örnek: Aile birliği içerisinde alınan daire, evli kadının ismine kaydedilmiştir. Kadın, boşanma davası tarihinden bir yıl önce, bu daireyi, kocasının iznini almadan satmış ve satış bedelini, harcamıştır. Bu dairenin elden çıkarıldığı tarihteki değerinin paylaşıma tabi olup olmadığını kararlaştırmak için, kadının, harcamayı hangi maksatla yaptığına bakmamız gerekecektir. Harcama evlilik birliği maksatları için yapılmışsa, ailenin kira giderleri, çocukların eğitim masrafları, ailenin yiyecek içecek ve giyecek giderleri ve benzerleri için harcanmışsa, dairenin değeri, paylaşımda dikkate alınmayacaktır. Kadın harcamalarını oynamakta olduğu kumar ve şans oyunları gibi kendi maksatları için yapmışsa, o takdirde dairenin elden çıkarıldığı tarihteki Amerikan Doları cinsinden olan karşılığı, paylaşımda dikkate alınacaktır. Eğer bu dairenin elden çıkarılması, boşanma davasının açıldığı tarihten önceki 2 yıl öncesinde gerçekleşmiş olsa idi, kadının, dairenin karşılığını nerede harcadığının önemi olmayacaktı. Çünkü böyle bir halde dairenin karşılığı, paylaşımda dikkate alınamayacaktı. Ayrı yaşamakta olan eşler açısından ise, boşanma davasının açıldığı tarihten önceki ayrılık süresince, (boşanma tarihinden önceki herhangi bir süreye bağlı olunmaksızın) eşlerden birisinin, paylaşıma tabi mallardan herhangi birisini elden çıkarttığı durumlarda, aynı kurallar geçerli olacaktır.

Herkesin bayramını kutlarım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık