• 03 Temmuz 2017, Pazartesi 11:23
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Boşanmada mallar (4)

Boşanmada hangi malların eşler arasında paylaştırılacağı, hangi malların ise paylaşıma

tabi olmayacağı konusunu incelemeye devam ediyorum. Bu günkü yazımda, boşanma davası açıldıktan sonra, paylaşıma tabi malları, mahkemeden izin almadan elden çıkaran başka bir deyişle malları kaçıran eş hakkında yapılacak şikayete ilişkin düzenlemeleri ve her bir eşin borcunun paylaşılmasındaki düzenlemeleri incelemekteyim.

11. Boşanma davası süresince, mahkemeden izin alınmaksızın elden çıkarılan veya yükümlülük altına sokulan bir malın, paylaşıma tabi olup olmadığının mahkemece saptanması mümkün mü?

Bilindiği üzere, kişisel malların elden çıkarılabilmesi veya yükümlülük altına sokulabilmesi için, diğer eşten veya boşanma davası açıldıktan sonra ise, mahkemeden izin alınmasına gerek yoktur. Halbuki boşanma davasının açıldığı tarihten başlayarak, davanın devam ettiği süre içerisinde, paylaşıma tabi bir mal, mahkemeden izin alınmadan, satılamaz, devredilemez, hibe edilemez, miras bırakılamaz, ipotek altına sokulamaz veya elden çıkarılamaz. Mahkemeden izin alınmaksızın bunlar yapılırsa, bunları yapan eş, suç işlemiş olur. Böyle bir suç işlendiği durumlarda, şikayetçi durumda olan eşin, suç işleyen eşi hakkında, cezai soruşturma başlatılabilmesi için, soruşturma memuru durumundaki bir polis mensubuna şikayette bulunması gerekmektedir. Şikayet edilen eş ise genellikle, konu malın, paylaşıma tabi bir mal olmadığı, iddiasında bulunmaktadır. Böyle bir durumda ise, soruşturma memuru durumundaki polisin veya iddia makamının, konu malın, kişisel mal mı yoksa, paylaşıma tabi bir mal mı olduğu hususunda karar vermesi hayli zordur. Bu zorluk karşısında 34/2015 sayılı tadil yasası ile, Aile Yasası’na yeni bir düzenleme getirilmiştir. Bu düzenlemeye göre, cezai soruşturma başlatılması için şikayette bulunmayı tasarlamakta olan eş, şikayetten önce, aile davası altında yapacağı bir dilekçe ile, konu malın, paylaşıma tabi bir mal olduğunun tespitini, mahkemeden talep edebilir. Böyle bir dilekçe, henüz askıda olan aile davası altında yapılabileceği gibi, neticelenmiş olan aile davası altında da yapılabilir. Mahkemenin yapacağı tespitten sonra, bu konudaki cezai soruşturmanın ve kovuşturmanın yürütülmesi oldukça kolaylaşacaktır. Md. 26(9)

12. Evlilik birliği içerisinde edinilen ve duruşma tarihinde mevcut olan borçların eşler arasında paylaşımı nasıl olacaktır?

Genel ilke olarak evlilik birliği içerisinde elde edinilen ve boşanma tarihinde mevcut olan borçlar, evlilik birliği içerisinde edinilmiş olan malların paylaşımı kurallarına uygun olarak eşler arasında paylaştırılır. Ancak bir eş bütünü ile kendi kusuru ile borçlanır ve borçlanmayı da aile birliği maksatları dışında yaparsa, diğer taraf, borcun paylaştırılmamasını ve kusurlu eşin üzerinde bırakılmasını isteyebilir. Örnek: Koca kumar oynamak maksadı ile 10 000 TL borçlanır ve bu parayı kumar oynamakta kullanırsa, böyle bir borcun, paylaştırılmaması ve kocanın üzerinde bırakılması için, karısı mahkemeden talepte bulunabilir. Mahkeme talebi uygun bulursa, böyle bir borcu paylaştırmaz ve bu borcu, kocanın üzerinde bırakır. Md. 26(4)

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık