• 10 Temmuz 2017, Pazartesi 8:41
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Boşanmada mallar (5)

13. Evlilik birliği içerisinde elde edinilen malların ve borçların paylaşımı hangi kriterlere göre yapılacaktır.

Taraflar, paylaşım konusunda anlaşamadıkları takdirde, edinilen mallar ve edinilen ve dava tarihinde mevcut borçlar, aşağıda öngörülen kıstaslar göz önünde bulundurularak hakkaniyete uygun şekilde taraflar arasında paylaştırılır. Ancak taraflar arasında yapılan paylaşımda bir tarafa düşen pay, paylaşıma konu mal ve para varlığının toplam değerinin 2/3’ünden fazla olamaz.

Görülebileceği gibi, mal paylaşımında, mahkemenin yetkisi, paylaşıma tabi malların 1/3’ü üzerindedir. Çünkü yasa peşin olarak 1/3’ü, bir eşe, 1/3’ü diğer eşe bırakmaktadır. Mahkeme de aşağıdaki kıstasları uygulayarak paylaşıma tabi malların 1/3’ünün eşler arasında nasıl paylaştırılacağına karar vermektedir. Örneğin, paylaşıma tabi mal varlığının toplam değeri 900 bin TL’dir. Bu durumda 300 bin TL kocaya, 300 bin TL kadına peşin olarak kalmakta. Geriye kalan 300 bin TL’yi de mahkeme paylaştırmaktadır.

(A) Tarafların mevcut geliri, kazanım kapasitesi, mülk ve maddi kaynakları ve yakın gelecekte elde edebilecekleri maddi menfaatleri;

(B) Tarafların yakın gelecekte ortaya çıkabilecek maddi ihtiyaçları, yükümlülükleri ve sorumlulukları;

(C) Evlilik birliğinin boşanmadan önceki yaşam standardı;

(Ç) Tarafların evlilik süresince evlilik birliğinin veya evlilik sona erdikten sonra ailenin refahı için yaptıkları veya yapacakları ev işleri ve çocuk bakımı gibi hizmetler de dahil katkılar;

(D) Tarafların fiziksel ve ruhsal sağlığı;

(E) Tarafların yaşı ve evliliğin süresi;

(F) Çocukların maddi ihtiyaçları;

(G) Çocukların geliri, kazanım kapasitesi, mülkiyet ve diğer maddi kaynakları;

(Ğ) On sekiz yaşını doldurmuş olsalar bile çocukların fiziksel veya ruhsal yetersizliği veya engelli olup olmadığı ve velayeti veya vesayeti alan tarafın bu çocukların bakımı ile ilgili üstlendiği maddi ve manevi sorumluluk;

(H) Tarafların yukarıdaki (F), (G) ve (Ğ) bentlerinde belirtilenlere ilişkin beklentileri;

(I) Evlilik esnasında çocukların içinde bulunduğu durum ve tarafların çocukların eğitimi için nasıl bir beklenti içinde oldukları;

(İ) Paylaşıma konu mal varlığının edinilmesinde tarafların kişisel mallarının getirisinin katkı payı;

(J) Mahkemenin bu madde amaçları için dikkate almayı uygun göreceği başka herhangi bir kıstas.

14. Eşlerden birisine ait kişisel malları veya paylaşıma tabi malları ve maddi imkanları kandırma, yanıltma, baskı ve tehdit, yollarından birisi ile kullanmış olan veya bu imkan ve mallara zarar verecek şekilde borçlanmış olan veya yükümlülük altına sokan veya satılmasına neden olan eşle ilgili mal paylaşımındaki düzenlemeler nedir?

Bu konu ile ilgili düzenleme, 34/2015 sayılı Tadil Yasası ile yapılmıştır. (Md. 26 (10) Soruyu cevaplandırırken soruyu tekrarlamamak için diyebiliriz ki, soruda belirtilmekte olan hal ve hareketler, yapılacak olan mal paylaşımında dikkate alınır.

Örnek: Kadının kişisel malı olan bir arsası vardır. Bu arsa mal paylaşımına tabi değildir. Kocası, kadına baskı ve tehdit kullanarak bu arsanın borç karşılığında ipotek verilmesi sağlanmış ve alınan borç da koca tarafından kumarda kullanılmışsa, mal paylaşımında bu borç da dikkate alınacaktır. Bir başka örnek: Aile birliği içerisinde bir daire alındı ve koçanı kadın adına yapıldı. Bu daire paylaşıma tabidir. Ancak koca, karısını kandırarak bu daireyi alınan bir borca karşılık ipotek verilmesini sağlamış ve alınan borcu da kendi şahsi maksatları için kullanmıştır. Bu durum da mal paylaşımında dikkate alınacaktır.

15. Mal paylaşımı nasıl yapılacaktır?

Bilindiği üzere paylaşıma tabi mallar, iki ana gruba ayrılabilir. 1. Taşınır mallar. 2. Taşınmaz mallar. Yukarıda da ifade edildiği gibi, bu malların mülkiyetleri evli kadında veya erkekte olabilir. Örnek: Paylaşıma tabi gazocağının, oturma takımının, yatak takımının, arabanın, faturaları, arsanın koçanı, kadının adında, buzdolabının, klimanın faturaları, evin koçanı, bankadaki paraların bulunduğu hesap kocanın adında olabilir. Hatta, bu mülkiyet durumları ortaklaşa da olabilir.

Paylaştırılan mallar, taşınır mal grubuna giriyorsa, bunların tek tek değerleri saptanır ve mahkemenin saptamış olduğu orana göre, eşler arasında paylaştırılır. (Paralar da taşınır mal olarak kabul edilir)

Paylaştırılan taşınmaz mal olduğunda genel ilke olarak taşınmaz malın mülkiyetine dokunulmaz ve mülkiyet kimin adında ise onun adında kalmaya devam eder, taşınmaz malın, duruşma tarihindeki değeri saptanır ve saptanan değer, mahkemenin belirlemiş olduğu orana göre, eşler arasında paylaştırılır. Taşınmaz malın kaydını üzerinde bulunduran taraf, diğer tarafın hakkını ödemekle yükümlüdür. Ödemenin ne şekilde ve ne zaman yapılacağına ve ödeme yapılıncaya kadar taşınmaz malın kullanım hakkının hangi tarafa ait olacağına Mahkeme karar verir. (Md. 26 (5)

2015 Yılı’nda yasada yapılan tadilatla bu genel düzenlemeye bir istisna getirilmiştir. Buna göre, taraflardan biri, bu Yasa’da öngörülen diğer olanaklardan yararlanmak yanında, paylaşıma konu olan taşınır veya taşınmaz mallar ile ilgili daha üstün bir yararı olduğunu ispat etmek ve diğerinin payını ödemek suretiyle o malın bölünmeden kendisine verilmesini isteyebilir. Böyle bir talebi uygun bulması halinde Mahkeme, yukarıdaki genel ilkeye bakılmaksızın, taşınır veya taşınmaz bir malın, diğerinin payı ödenmek koşuluyla paylaştırılmadan bir tarafa bırakılmasına ve kayıtların bu şekilde düzenlenmesine karar verebilir. Md. 26(11)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık