• 24 Temmuz 2017, Pazartesi 8:56
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Boşanmada mallar  (7)

19. Paylaşıma tabi olan bir mal veya menfaat, müşterek çocuklar adına geçirilirse, yasal durumda bir değişiklik olur mu?

Boşanmak üzere olan eşler, paylaşıma tabi mallarını veya paralarını, müşterek çocukları adına devrettiklerinde, bu malların veya paraların, paylaşım dışı kalacağını zannetmektedirler. Halbuki, paylaşıma tabi oldukları veya boşanma davası açıldığı için devredilmemesi gereken mallar veya paralar, müşterek çocukların adına devredilmekle, paylaşım dışı bırakılamazlar.

20.  Paylaşımdan kaçırılan malların kendileri mi, yoksa değerleri mi paylaşıma tabi olur?

Paylaşıma tabi olduğu halde, boşanma davası süresince mahkemeden izin alınmaksızın elden çıkarılan veya boşanma davasının açıldığı tarihten önceki iki yıllık süre içerisinde, iki şahit huzurunda diğer eşten yazılı izin alınmaksızın elden çıkarılan malların kendileri değil, değerleri paylaşıma tabi olur. Yani paylaşıma tabi olduğu halde, elden çıkarılmış olan malların, üçüncü kişilere intikal etmiş olan mülkiyet haklarının iptaline ilişkin olarak, aile mahkemelerinin yetkileri yoktur. Aslında bu yetkisizliği bir eksiklik olarak görmekteyim. Bu konuda aile mahkemelerinin yetkileri olmamakla birlikte, paylaşıma tabi olan malların ve paraların muvazaa yolu ile yani danışıklı dövüş olarak elden çıkarıldığı iddiası ile, işlemin iptali için, kaza mahkemelerinde dava açılabilmektedir.

21.  Mahkeme, paylaşıma tabi (edinilmiş malları) nasıl saptar?

Yukarıda da belirtildiği gibi, boşanma davasının açıldığı tarihe kadar, taraflar arasındaki mal rejimi, mal ayrılığına benzemektedir. Evlilik birliği içerisinde edinilmekte olan ve paylaşıma tabi olan mal varlıklarının mülkiyeti, kocanın veya karının adına yapılabilmektedir ve karı veya koca, kendi adlarındaki malları diledikleri şekilde tasarruf edebilmek hakkına sahiptirler. Bu tasarruf hakkı, boşanma davasının açılması üzerine sınırlanmaktadır.

Boşanmaya karar verecek olan mahkeme, boşanma hükmü ile birlikte veya tarafların uzlaşması sonucu, boşanma hükmünden sonraki bir tarihte, paylaşıma tabi olan ve karının veya kocanın veya her ikisinin adlarında olan bu malları, yukarıda belirtilen kurallara uygun olarak, eşler arasında adalete ve hakkaniyete uygun olarak paylaştıracaktır. Mahkemenin bu paylaşımı yapabilmesi için, paylaşıma tabi olan tüm mal varlığını saptaması gerekmektedir. Mahkeme, bu saptamayı öncelikle, eşlerin yazılı beyanları üzerine yapacaktır. Yasaya göre, boşanma davası açıldığı tarihte, davanın dinlenilmesine başlanmazdan önce taraflar, paylaşıma konu mevcut mal varlıkları ile paylaşıma konu olup boşanma davasının açıldığı tarihten en fazla iki yıl önce elden çıkarılmış tüm mal varlıklarının liste halinde dökümünü ve/veya satış belgelerini ve/veya kayıt belgelerinin ve/veya sahipliğini kanıtlayan belgelerin suretlerini Mahkemeye dosyalamak zorundadırlar. Aile yasası altında çıkarılmış olan mahkeme tüzüğü kurallarına göre davacı, dava celpnamesi ile birlikte ve davalı ise, dava celpnamesi tarafına tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde adlarına kayıtlı bulunan mal varlıklarına ilişkin listeyi ve belirtilen belgeleri, mahkemeye sunmak durumundadırlar. Taraflardan birisi, bu yükümlülüğünü, yerine getirmeyi ihmal ederse, mahkeme, ihlalde bulunan tarafın, mal paylaşımı ile ilgili iddialarını dikkate almaksızın, davayı sonuçlandırabilir.

Taraflardan birisi mahkemeye bir dilekçe dosyalayarak, diğer tarafın, i. bu konudaki yükümlülüklerini ihmal ettiğini veya ii. mahkemeye yanıltıcı belgeler sunduğunu veya iii. diğer tarafın mal varlığı hakkında yeterli bilgisi olmadığını ileri sürerek, diğer tarafın mal varlığı hakkında bilgisi ve belgesi olduğuna inanılan bankaya veya şirkete veya herhangi bir kişiye veya makama, mahkemenin, ellerindeki belge ve bilgileri mahkemeye sunmalarına emir vermesini talep edebilir. Mahkeme de, böyle bir bankanın veya şirketin veya herhangi bir kişinin veya makamın, ellerindeki hesap ve malvarlığı ile ilgili bilgi ve belgeleri, mahkemeye sunmalarına emir verebilir ve böyle bir emre uyulması zorunludur.

Yanlış mal beyanında bulunan ve/veya mahkeme emrine rağmen mal beyanında bulunmayan veya bilgi ve belgeleri vermeyen gerçek veya tüzel kişiler suç işlemiş sayılırlar. Md. 26(2) (9)

Paylaşıma tabi malların mahkeme tarafından saptanması ile ilgili kurallar yukarıdaki gibi olduğu halde, Yargıtay vermekte olduğu kararlarında, layıhalarda ileri sürülmemiş olan malların paylaşımının yapılamayacağı veya bu mallara ilişkin şahadet sunulamayacağı, sunulmuşsa da, bu gibi malların, paylaşıma tabi tutulamayacağı görüşünü ifade etmektedir. Yargıtay, bu görüşünü, “esasa ilişkin olgular, layıhalarda yer almalıdır” şeklinde yerleşmiş olan genel bir usul prensibine dayandırmaktadır. Halbuki mal paylaşımı konusunda aile yasasının düzenlemeleri dikkate alındığında, bu prensibin, mal paylaşımı konularında katı bir şekilde uygulanamayacağı kanaatindeyim. Hatta tam aksine mahkemeye yanıltıcı veya eksik beyanda bulunan tarafın, cezalandırılmasına ilişkin olarak aile yasasında düzenlemeler vardır. Kanaatimce Yargıtay, paylaşıma tabi mallarını gizleyen, mahkemenin bilgisine getirmeyen tarafı mükafatlandırmamalı, kişileri bu yollara tevessül etmeye teşvik etmemelidir. Dar kalıplar içerisinde adalet yapılamaz, dar kalıplar içerisine tıkanıldığında ortaya adaletten çok adaletsizlik çıkmaktadır. Zaten ben yargıdaki birçok sorunların sebebinin, yargının, dar kalıplar dışına çıkamamasından kaynaklandığı görüşündeyim. Bir kadın anlattı bana. “Mahkeme ve avukatımın zoru ile kocamın bana teklif etmekte olduğu çok az bir parayı kabul ederek kocamdan boşandım. Kocam, ertesi gün, peşin para ile satın almış olduğu ve henüz muşambaları sökülmemiş kasadan çıkma bir mersedes araba ile benim kapının önünden boru çalarak geçti. Bir hafta sonra da Karpaz’da satın almış olduğu ve mahkemeden ve benden gizlediği eve alem aşikar tatile gitti.” Ben sordum kadına, “avukatına bu durumu söylemedin mi?” Verilen cevabı yazmak istemiyorum. Çünkü utanıyorum. Cevabı yazmıyorum ancak, mahkeme aşamasında sarf edilen birkaç laf, anlam itibarı ile şöyle; “Sana teklif edilen parayı bu gün kabul ettin, ettin. Başka da bir teklif sana yaptırtmayacağım. Duruşma sonunda bu parayı da alabileceğinden çok büyük şüphelerim vardır.” Daha da vahim gelişmeler vardır ancak şimdilik bu kadarı yetişir. Bu duruma savunma şöyle olabilir; “kadının başına tabanca mı dayadık da kabul etti.” Tabanca dayasaydınız belki de daha iyi olacaktı. Belki ölümden korkmadığı için kabul etmeyecekti. Çünkü ölmek, sokakta kalmaktan, aç ve susuz kalmaktan çok daha iyidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık