• 05 Haziran 2017, Pazartesi 10:28
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Boşanmada mallar

Çok soruldu çok anlattım ancak yine de sorulmaktadır. Özellikle boşanma durumunda hangi malların eşler arasında paylaştırılamayacağı merak konusudur. Bu nedenle bu konuda sorulmakta olan soruları cevaplandırıyorum. Bu konudaki soru ve cevaplara ileriki yazılarımda da devam edeceğim. Bu nedenle, meraklılarına, bu yazımı saklamalarını ve ileriki yazılarımla birleştirmelerini tavsiye ederim.

1-Hangi mallar paylaşıma tabi değildir (Hangi mallar kişisel maldır?)

Kişisel Mallar paylaşıma tabi değildir. Aşağıdakiler kişisel maldır.

a) Eşlerden birinin sadece kullanımına yarayan eşyalar. Örnek, makyaj takımı, kadın giysileri, kadın güzellik aletleri, kadının kişisel malıdır. Traş takımı, erkek parfümleri ve kokuları erkeğindir.

b) Evlilik birliğinin başlangıcında eşlerden birisine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla veya herhangi bir şekilde karşılıksız (emek karşılığı olmaksızın) olarak elde ettiği mallar. Örnek: evlilikten önce kadının sahibi bulunduğu arabası, evi, arsası, tarlası, paraları, evlilikten sonra miras yolu ile gelmiş olan paralar, arsalar, evler, vs.

c) Manevi tazminat alacakları,

d) Kişisel Malların yerine ikame edilen Mallar. (md. 26(14)

2-Kişisel Malların yerine ikame edilen mallar denince ne anlaşılır?

Bir soru yukarıda, paylaşıma tabi olmayan kişisel malların neler olduğunu saymıştık. Örnek: Evlilikten önce kadının bir arsası vardı. Bu arsa paylaşıma tabi değildir. Kadın, bu arsayı satar ve satış bedeli ile bir ev satın alırsa, ev, arsanın yerine ikame edilmiş olur. Erkek babasının kendisine hibe etmiş olduğu arabayı, başka bir araba ile değiştirirse, değiştirmek suretiyle sahip olduğu arabası, verdiği arabanın yerine ikame edilmiş olur. Kişisel mallar satılır ve satış bedelleri bankaya konursa, bankadaki paralar, satılan kişisel malların yerine ikame edilmiş olur. Bu şekilde kişisel malların yerine geçen (ikame edilen) mallar veya paralar paylaşıma tabi değildir.

3- Kişisel mallar, hibe edilir veya bağışlanırsa, bağışlanan veya hibe edilen kişisel malların durumu paylaşımda ne olur?

Kişisel mallar paylaşıma tabi olmadıklarından, bunların bağışlanması veya hibe edilmesi ile durum değişmez. Yani boşanma sırasında, daha önceden bağışlanmış veya hibe edilmiş olan kişisel mallarda, diğer eş herhangi bir hak talep edemez. Bu malların ipotek verilmelerinde de durum aynidir.

4-Boşanma davası devam ederken veya boşanma davasından önceki 2 yıl içerisinde veya tarafların ayrı yaşadıkları süre içerisinde, kişisel mallar, diğer eşin izni veya mahkemenin izni olmaksızın elden çıkarılırsa, kişisel malını bu şekilde elden çıkarmış olan eşle ilgili yasal durum nedir?

Kişisel mallar paylaşıma tabi olmadıklarından, bu gibi malların elden çıkarılmalarında veya yükümlülük altına sokulmalarında diğer eşin izni veya boşanma davası açıldıktan sonra mahkemenin izni gerekmemektedir. Bir eş kişisel bir malını, dilediği zaman, dilediği şekilde elden çıkarabilir. (satabilir, bağışlayabilir, hibe edebilir, yükümlülük altına sokabilir, satıştan elde ettiği paraları dilediği gibi harcayabilir, kişisel malların yerine ikame edilmiş olan mallar ve paralar için de yasal durum aynidir.)

5-Kişisel mallar üzerine evlilik birliği içerisinde yatırım yapılırsa, bu yatırım ne olur?

Kişisel mallar, paylaşıma tabi değillerdir ancak, kişisel mallar üzerine, evlilik birliğinin devam ettiği süre içerisinde yapılan yatırımlar, paylaşıma tabidir. (Dikkat! Kişisel mal üzerine yapılacak olan yatırım, başka bir kişisel malın yerine ikame ise, böyle bir yatırım, paylaşıma tabi olmaz. Örnek, kadının kişisel malı olarak iki arsası vardır, bu arsalardan birisini satar ve elde ettiği satış bedelini, öteki arsası üzerine yatırım yaparsa, böyle bir yatırım paylaşıma tabi olmaz. Yatırımın, kocanın veya kadının, evlilik birliği içerisinde emek sarf ederek elde etmiş olduğu paralarla veya bu gibi paralarla satın alınmış olan malların yerine ikame edilmek suretiyle yapılması gerekir.) Bu soru altında başka bir soru şu şekilde sorulabilir. Kişisel mal üzerine yapılmış olan bu gibi bir yatırım, hangi tarihteki değere göre, paylaşıma tabi olacaktır? Örnek: Kadının arsası üzerine on yıl önce, 50 000 TL yatırım yapılarak bir ev inşa edildi. Bu yatırımın şimdiki değeri, 100 000 TL olabilir. Bu konu açısından yasa iki çözüm getirmektedir. 1. Yatırımın duruşma tarihindeki değeri, yatırım tarihindeki değerinden daha yüksekse, paylaşım açısından, duruşma tarihindeki rayiç değer dikkate alınacaktır. Örneğimizdeki durum böyledir yatırımın duruşma tarihindeki rayiç değeri artmış olduğundan, 100 000 TL’lik değer dikkate alınacaktır. 2. Yatırımın rayiç değeri, duruşma tarihinde, yatırım tarihinden daha düşükse, paylaşımda, yatırım tarihindeki değer esas alınacaktır. Örneğimizde, 50 000 TL’lik yatırımın rayiç değeri, duruşma tarihinde 30 000 TL’sına düşmüş olsa idi, o takdirde 50 000 TL’lik değer esas alınacaktır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık