• 30 Ekim 2017, Pazartesi 8:57
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Cinsel tecavüz, cinsel taciz, cinsel saldırı

Birçok kişi tarafından, cinsel nitelikli suçlara ilişkin bazı kavramların karıştırılmakta olduğunu görmekteyim. Bu nedenle bu yazımda, bu kavramlar üzerinde duracağım.

Ceza Kanunu’nda 2014 yılında yapılmış olan değişiklikten önce, “ırza geçme” diye isimlendirilen bir suç vardı

ve bu suçun ne olduğunu aşağı yukarı herkes bilmekteydi. Rızası dışında bir kadınla kanuna aykırı olarak cinsel ilişkide bulunmak, ırza geçme suçunu oluşturmaktaydı. Görülebileceği gibi ırza geçme suçunun mağduru bir kadın olabilirdi, suçun işlenmesinde yalnızca penis kullanılabilirdi ve bu suçun oluşabilmesi için de, sanığın penisinin, mağdurun vajinasına girmesi gerekmekteydi.

Yine 2014 yılındaki değişiklikten önce, tatbikatta, “kadınlara ve erkeklere karşı ahlaka aykırı darp” diye isimlendirilen iki suç vardı. Bu suçlar, kadınların veya erkeklerin edep yerlerine dokunma veya okşama veya onları öpme gibi davranışlarla işlenebiliyordu. Bunun dışında bir de “tabiata aykırı cinsel ilişki” denilen suç vardı, bu suç da, penis ve anüs ile ilgili bir suçtu.

204 yılındaki değişiklikle, ceza kanunundan “tabiat dışı cinsel ilişki” ve “ırza geçme”, kavramları kaldırıldı ve yerlerine “cinsel tecavüz” kavramı getirildi. Bunun yanı sıra, tatbikatta, ahlaka aykırı darp olarak tanımlanan erkeklere ve kadınlara karşı namusa ve ahlaka karşı tecavüz suçları da kaldırıldı ve yerlerine, “cinsel taciz” ve “cinsel saldırı” adı verilen iki suç kondu.

Cinsel tecavüz, cinsel taciz ve cinsel saldırı, diye üç kavram.

Cinsel Tecavüz:

Cinsel tecavüz suçu, ırza geçme suçu ile tabiata aykırı cinsel ilişki suçlarını genişleterek içine almıştır. Eskiden bu suçlar yalnızca penis ile işlenebilirken şimdi bu suç, penisin yanı sıra, vücudun herhangi bir kısmı ile veya herhangi bir cisimle de işlenebilir hale getirildi. Irza geçme suçu, yalnızca kadınlara karşı işlenebilen bir suç olmaktan çıkarıldı ve bu suç, erkeklere karşı da işlenebilen bir suç haline getirildi. Cinsel tecavüz suçunun tanımını, aynen aktarıyorum.

Her kim,(1) Penisini, bu fiile rızası olmayan bir kimsenin vajinasına, anüsüne veya ağzına sokarsa; veya (2)Vücudunun herhangi bir kısmını veya herhangi bir cismi, cinsel davranışla, bu fiile rızası olmayan bir kimsenin vajinasına veya anüsüne sokarsa,“cinsel tecavüz” adı verilen ağır bir suç işlemiş olur.

Tanımdan görülebileceği gibi, bu suç penisle işlenmekte ise, penisin, mağdurun ağzına, vajinasına veya anüsüne sokulması gerekir. Penis dışında vücudun bir başka kısmı veya bir cisim ile işlenmekte ise, ağza sokma durumu suç oluşturmamakta, bunların, vajinaya veya anüse sokulması gerekmekte ve sanığın da bunları sokarken cinsel davranışla hareket etmesi yani cinsel dürtülerle veya arzularla veya şehvet duyguları ile hareket ediyor olması gerekir. Cinsel davranış yoksa bu gibi sokmalar, darp veya yaralama suçlarını oluşturabilirler.

Cinsel Taciz:

Cinsel taciz suçunda, fiziksel temas yoktur. Cinsel taciz suçunda sanık, mağduru, cinsel davranışla, yazıyla, sözle, ses kaydı veya video görüntüsüyle, elektronik postayla, telefonla, telefon mesajı veya benzer bir yöntemle veya hareket yoluyla, fiziksel temas olmaksızın, rahatsız veya tedirgin etmekte veya ona sıkıntı vermektedir.

Cinsel Saldırı:

Cinsel saldırı suçunda, fiziksel temas vardır ancak sanık, cinsel tecavüz niyeti ile hareket etmemekte, cinsel dürtü, cinsel arzu ve şehvetle hareket etmektedir. Sanık, mağdurla, mağdurun rızası olmaksızın, cinsel davranışla ve kasten fiziksel temas kurmaktadır.

Özet: Cinsel tecavüz suçunda sokma vardır. Cinsel taciz suçunda fiziksel temas yoktur, cinsel saldırı suçunda fiziksel temas vardır ancak sokma veya sokma niyeti yoktur. Örneğin geçen hafta mahkûm olan bir babanın kızlarına karşı hangi suç veya suçları işlediğini birçok kişinin anlamadığını müşahede ettim


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık