• 20 Şubat 2017, Pazartesi 7:58
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Emeklilere duyurulur ki yargı kararının engeli yine yargıdır

Bu haftaki yazımı cumartesi günü hazırlamıştım. Dün öyle bir haber aldım ki, haberi aldığım andan itibaren şok oldum. Hâlâ canım yanmaktadır. Akan’ım canım seni evladım gibi seviyordum, mekânın cennet olsun, ailene Allah sabırlar versin. Keşke… keşke… keşke…

12.8.2010 tarihinde iki tadil yasası, resmi gazetede yayınlandı. Bu yasalar, emekli maaşlarının, gelir vergisine tabi olduğunu hükme bağladı. Bu yasaların anayasaya aykırılığı iddiası ile Toplumcu Demokrasi Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi, Kıbrıs Türk Emekliler Cemiyeti, G. K. Emekli Subaylar Derneği, Kıbrıs Vakıflar ve Din İşleri Dairesi Emeklileri, Emekli Mücahitler Derneği, Kamu-Sen, Anayasa Mahkemesinde, iptal davası açtılar.

Ayrıca anayasa mahkemesinden, iptal davalarının sonuçlanmasına değin, bu yasaların uygulanmasının durdurulması talebinde bulunuldu. Duyduğumuza göre Başsavcılık, o zamanın maliye bakanını mahkemeye getirmiş ve maliye bakanı, mahkemede, anayasa mahkemesinin iptal kararı vermesi halinde, bu yasalar nedeniyle kesilecek olan vergilerin, emeklilere geri ödeneceğine dair söz vermiş ve bu söz mahkeme tarafından zabıtlara geçirilmiş. O tarihlerde ben bu köşemde bir yazı yazmış ve böyle bir sözün geçersiz olduğunu, mahkemenin iptal kararı vermesi halinde, kesilmiş olan vergilerin, bu söz üzerine ödenmesinin mümkün olamayacağını, ancak da, meclisin başka bir yasa çıkarması koşulu ile maaşlardan kesilen vergilerin geri ödenebileceğini belirtmiştim. Yani verilen sözlere inanmayınız demiştim.

İptal davaları anayasa mahkemesi tarafından dinlendi ve 13.1.2011 tarihinde okunan kararla, bu yasalar, anayasaya aykırı bulundu ve iptal edildi. Yasalar iptal edildi ama iptal edilene kadar yapılan vergi kesintileri, emeklilere geri ödenemedi, çünkü anayasa gereği, mahkemenin iptal kararı, geriye doğru yürümemekte, ileriye doğru yürümekte idi.

Anayasa mahkemesine iptal davası açmış olan yukarıda isimleri görülen davacılar, mahkemenin iptal kararı vermesi üzerine, zafer kazandıklarını zannettiler ve çok sevindiler.

Halbuki Anayasa Mahkemesinin iptal kararı, yargıda çare arayanların önüne kararı veren yargı tarafından, bir engel olarak çıkarıldı. Yani davacılar, açtıkları davayı kazanmakla gerçekte bir zafer kazanmadılar. Tam aksine, mahkemelerin eline bir koz vermiş oldular. Daha doğrusu, yargı bu kararı koz olarak kullandı.

Mahkemeler bu kozu kimlere karşı kullandı dersiniz? Tespit edebildiğim kadarı ile iki tane, emekli yüksek mahkeme başkanına karşı kullandılar. Bilindiği üzere, yüksek mahkeme başkanları, aynı zamanda anayasa mahkemesi başkanıdırlar. Emekli olan bu saygıdeğer yüksek mahkeme başkanları, görevleri süresince onlarca, yüzlerce anayasa davası kararı yazdılar. Yani bu kişiler ülkemizde, anayasayı ve hangi yasanın anayasaya aykırı olabileceğini gayet iyi bilen ve hatta en iyi bilen kişilerdir.

Emekli iki yüksek mahkeme başkanı, ayrı ayrı, emeklilik maaşlarından kesilen vergilerin iadesi için dava açtılar ve emekli maaşlarından vergi kesilmesine neden olan yasaların, anayasa mahkemesine havalesini istediler. Bu davalara bakmakta olan mahkemeler, emekli yüksek mahkeme başkanlarının bu taleplerini reddettiler. Ret gerekçesi ise, yukarıda isimleri verilen davacıların açtıkları davada verilmiş olan karar idi. Yargımıza göre, ismi geçen dernekler, cemiyetler, sendika ve partiler iptal davası açmamış olsalardı, emekli olan bu yargıçlarımız, davalarını kazanacaklardı ve bu kararlar tüm emekli memurlar açısından da emsal teşkil edecekti. Duyduğuma göre, Emekli derneği veya cemiyeti yetkilileri Ombudsmanı ziyaret etmişler ve Ombudsman bir rapor hazırlamış ve yetkililerin, mahkeme kararını uygulamasını istemiş. Tüm emeklilere ve Ombudsmana duyuruyorum ki, yargının iptal kararını uygulatmayan yine yargının ta kendisidir. Yargı, kendi kararının uygulanmasını, iki emekli yüksek mahkeme başkanından dahi esirgemiştir. Bu konuda yargı, iptal kararı ile tabir caiz ise, emeklilerin sırtına binmiştir.   Hemen belirteyim ki, iptal davası açıp kazanmış olan davacıların bu sonucun ortaya çıkmasında kusurları yoktur. Yargının bu konudaki görüşleri ile asla hemfikir değilim ancak, yargı bu davacılara, “kaş yapayım derken göz çıkardınız” demek istemektedir. Diğer yandan ise, yetkililerin anayasa mahkemesi kararlarını uygulamadığından bahsedilmektedir. Yöneticiler anayasa mahkemesi kararını uyguladılar ve iptal kararından itibaren emekli maaşlarından vergi kesmediler. Ortada başka uygulanması gereken mahkeme kararı yoktur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık