• 07 Ağustos 2017, Pazartesi 9:00
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Hekimler

Sekiz hafta boşanma halinde, malların nasıl paylaştırılacağına ilişkin, yasal düzenlemeler hakkında yazdım. Bu hafta ne konuda yazacağıma karar vermeden, bilgisayarın başına geçtim ve bir konu bulmak için düşünmeye başladım. Düşünürken aklıma hekimler geldi.

Yıllardan beri hekimlerin bir kısmı kamuda çalışmakta, bir kısmı da serbest olarak çalışmaktadır. Kamuda çalışanların bir kısmı kadrolu kamu görevlisi olarak, bir kısmı ise, sözleşmeli olarak yani işçi statüsünde çalışmaktadırlar.

Kendimi bildim bileli, kamuda çalışan hekimler, sabahları devlet hastanelerinde çalışmakta, öğlen olmadan önce kliniklerine gitmekte ve öğleden sonraları ise, özel kliniklerinde çalışmaktadırlar. Sömürge döneminden beridir de, yürürlükte olan yasalar, kamu görevlilerinin, kamu görevi dışında iş yapmalarını yasaklamaktadır.

Bu yasak tüm kamu görevlilerine şamil idi ve halen de böyledir.

Yıllarca avukatlık yaptım, sonrasında yargıçlık yaptım ve halen emekli olarak hayatımı sürdürmekteyim. Yani bir hukuk adamıyım ve kamu görevlilerinin, görevleri dışında başka iş yapmalarının yasak olduğuna ilişkin yasalardan haberdardım. Ancak itiraf etmeliyim ki, ihtiyaç duyduğum birçok hizmeti, kamu görevlilerinden satın aldım ve almaya da devam ediyorum.

Çocuklarıma özel ders veren öğretmenler, kamu görevlisiydiler, ailece bizleri tedavi eden hekimler kamu görevlisiydiler, elektrikçim kamu görevlisiydi, bir takım mobilya işlerimi yapan mobilyacım, kamu görevlisiydi, evimdeki tüm tamiratları yapanlar aşağı yukarı kamu görevlisiydiler. Yalnızca ben mi bu durumdaydım? Kesinlikle hayır. Hatta diyebilirim ki, çevreme baktığımda, kamu görevlilerinden en az hizmet satın alan kişi benim. İddia ediyorum ki, aşağı yukarı tüm yargıçların, savcıların durumları da aynidir. Hatta çevremde, birçok kişi de vardır ki, beleş olarak hizmetten yararlanmışlardır.

Yıllarca durum böyle devam edip giderken, bir de baktık ki, serbest çalışan hekimlerin örgütü durumundaki birlik ve birkaç serbest çalışan hekim, Sağlık Bakanı, Maliye Bakanı ve bu bakanlıklar aleyhine Yargıtay’da, bir dava (istida) açtılar. Davacılar Yargıtay’dan ne istiyorlardı? Bakanların veya bakanlıkların, kamu görevleri dışında başka iş yapan hekimler aleyhine, disiplin işlemleri başlatmalarına ilişkin olarak emir verilmesini istiyorlardı. Bu dava devam ederken, TIP-İŞ Başkanı durumundaki Sıla İncirli, Yargıtay’ın vermiş olduğu bir kararla, davaya eklendi.

Yargıtay, davayı dinledi ve 1.2.2017 tarihinde kararını açıkladı. Serbest Çalışan Hekimler Birliği dışındaki davacı durumundaki hekimlerin davalarını ve Maliye Bakanı ile Maliye Bakanlığı ve TIP-İŞ aleyhindeki davayı reddetti. Yargıtay okumuş olduğu kararıyla, Serbest Çalışan Hekimler Birliği lehine, Sağlık Bakanı ve Sağlık Bakanlığı aleyhine, Sağlık Bakanı ve Sağlık Bakanlığının, kamu görevi dışında iş yapan hekimler aleyhine disiplin işlemi başlatmakla ilgili görevlerini 6 ay zarfında, yerine getirmelerine dair emir (mandamus emri) verdi.

Bu gelişmeler karşısında cevabını aradığım sorular şunlardır;

Serbest çalışmakta olan hekimlerle, kamu görevlisi durumundaki hekimler niye birbirlerine düşmüşlerdir? Yıllardır, serbest çalışan hekimler, kamu görevlisi durumundaki meslektaşlarının, kamu görevi dışında iş yapmalarına tahammül etmişler ve bu konuyu pek de gündeme getirmemişler ve bu konuyu bir kavga konusu yapmamışlardır. İşin enteresan yanı, nüfusumuzun az olduğu, yani hasta sayısının az olduğu yıllarda dahi böyle bir durum yaşanmamıştır. Halbuki nüfusumuz gün ve gün artmakta ve hasta sayısı da o denli artmaktadır. Demek ki, bu konunun sorun ve kavga sebebi haline gelmesinde, hekimlerden çok başkalarının kışkırtmaları ve baskıları vardır.

Bu konuda gerek siyasiler gerek basın gerekse hekimlerin örgütleri niye mahkemenin kararına uyulması gerekir gibi laflar etmektedirler? Doğrudur mahkeme bir karar vermiştir ancak mahkemenin kararı bir yasaya dayanmaktadır. Uyulması gereken husus, Yargıtay’ın kararından çok, yasanın emrettikleridir. Yani bu konudaki sorunu mahkeme çıkartmamıştır. Bu konudaki söylevlere baktığımızda, sanki da bu konudaki sorunun, mahkeme kararı ile ortaya çıktığı gibi bir izlenim yaratılmıştır.

Mademki ortada bir yasaya aykırılık vardır, mademki, Sağlık Bakanı ve Sağlık Bakanlığı görevini yapmamaktadır ve bu husus belirlenmiştir, Yargıtay, idareye niye 6 aylık bir süre tanımıştır? Bu sorunun hiçbir mantıklı cevabı yoktur. Yine mahkemenin kararı ile ilgili bir soru; Davacı durumundaki serbest hekimlerin davaları reddedildiği halde, serbest çalışan hekimlerin birliği lehine niçin karar verilmiştir?

Bu sorunun cevabını da bulamadım. Hemen belirteyim ki, verilmemesi gerekirdi da, demiyorum. Son sözüm hekimlere olsun. Sizler, kamuda da çalışsanız, sözleşmeli de çalışsanız, serbest de çalışsanız, meslektaşsınız. Lütfen ama lütfen birilerinin gazına gelmeyiniz ve birilerinin ekmeğine yağ sürmeyiniz. Bir gerçeği de göz ardı etmeyiniz ki, ülkemizdeki diğer kişilerin durumuna bakıldığında, gelirleriniz de şikâyet ettiğiniz kadar az değildir. Akmasa bile en azından damlamaktadır. Çok kötü durumda olan gençlerimiz vardır. İnanınız ki, aylık bin TL civarında gelirle avukatlık yapmaya çalışan gençlerimiz vardır. Avukatları bir örnek olsun diye verdim, her kesim aşağı yukarı böyledir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık