• 21 Ağustos 2017, Pazartesi 10:03
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Kamulaştırma

Bazı yol projelerinin, mahkemelerin vermekte oldukları ara emirleri nedeniyle, yürütülemediğine ilişkin olarak, bir takım şikayetler yapılmaktadır.
Kamulaştırma ile ilgili Anayasanın 41. maddesinin ilgili kısımları aynen şöyledir;
(1) Devlet, Belediyeler, yasanın kendilerine kamulaştırma hakkı tanıdığı kamu tüzel kişileri veya kamu yararı güden kuruluşlar:
(a) Genel bir kamulaştırma yasasında özel olarak gösterilen ve kamu yararına olan bir amaç için; ve
(b) Bu amacın, kamulaştırma yapan makamın, kamulaştırma ile ilgili yasa kurallarına uygun olarak verdiği ve kamulaştırma nedenlerini açıkça bildiren bir kararı ile gösterilmesi halinde; ve
(c) Anlaşmazlık çıktığı takdirde, bir hukuk mahkemesince saptanacak tam ve hakkaniyete uygun bir tazminatın hemen veya yasanın belirleyeceği beş yılı aşmayan taksitlerle ödenmesi koşuluyla,
Herhangi bir taşınır veya taşınmaz malı veya bu gibi mal üzerindeki herhangi bir hak veya yararı kamulaştırmaya yetkilidirler.
Görülebileceği gibi, kamulaştırma yapılabilmesi için bir yasaya ihtiyaç vardır. Bu yasa, kamu yararına olan hangi amaçlar için, kamulaştırma yapılabileceğini belirleyecektir. Bu belirleme yapıldıktan sonra da, kamulaştırmayı yapacak olan makam, bu yasanın belirlemekte olduğu bir amacı ve kamulaştırma nedenlerini aççıkça belirteceği ve yasaya uygun olarak alacağı bir kararla ve tam ve hakkaniyete uygun bir tazminatı derhal veya yasanın belirleyeceği 5 yılı aşmayan taksitlerle ödeyerek, bir taşınır malı veya taşınmaz malı kamulaştırabilir.
Aslında kamulaştırma, bir taşınır malın veya taşınmaz malın, kamulaştırmayı yapacak olan makam tarafından zorla satın alınmasıdır.
Kamulaştırma ile ilgili yürürlükteki yasa, 15/1962 sayılı, yasadır. Bu yasa, kamulaştırmanın kamu yararına olan hangi amaçlar için yapılabileceğini belirtmiştir.
Söz konusu yasaya göre, kamulaştırmayı yapacak olan makamın, öncelikle tasarlamakta olduğu kamulaştırmayı, resmi gazetede yayınlayarak ilan etmesi gerekir. Resmi gazetede yayınlanacak olan ihbarda, kamulaştırılması tasarlanan mal tarif edilmeli, kamulaştırma amaç ve nedenleri ve mal üzerinde menfaati olan kişilerin, kamulaştırmaya itiraz edebilecekleri 15 günden az olmayan bir süre belirtilmelidir.
Kamulaştırma ihbarının yayınlanmasından önce, kamulaştırılması tasarlanmakta olan bir taşınmaz mala, kamulaştırmayı tasarlamakta olan makamın memurunun veya müstahdeminin veya bir yetkilisinin, girme hakkı yoktur.

Kamulaştırma ihbarı yayınlandıktan sonra ise, böyle bir memur veya müstahdem veya temsilci, bazı koşulları yerine getirdikten sonra ve sadece ve sadece, malda ölçümler yapabilmek veya malın kıymetini belirleyebilmek veya malın kamulaştırma amacına uygun olup olmadığını tespit edebilmek için girebilir. Sadece bu maksat için girebilmek için de, konu mal ev ise, mahkemeden izin alınmadan, ev dışındaki binalara bu maksat için girileceğine dair 8 gün öncesinden ve diğer mallarda ise bir gün öncesinden ihbarda bulunulmadan girilemez.  Sadece bu maksatlar için yapılan giriş nedeniyle ortaya çıkan zararı da, kamulaştırmayı tasarlayan makam en kısa zamanda ödemek zorundadır. Bu koşullara uyulmadan bir taşınmaz mala girilmeye çalışılırsa, malı tasarrufunda bulunduran kişi, makul bir güç kullanarak, girişi önleyebilir veya girilmişse, girenleri, malından çıkarabilir. 
Kamulaştırma ihbarının resmi gazetede yayınlanmasından sonra, süresi içerisinde yapılan itirazlar ve kamulaştırma ile ilgili sair hususlar değerlendirildikten sonra, kamulaştırma yapılmasına karar verilmesi halinde, kamulaştırmayı yapmayı tasarlayan makam, maldaki menfaat sahipleri ile uzlaşarak, malı satın alabilir veya uzlaşarak satın alma sağlanamazsa, resmi gazetede, kamulaştırma emri yayınlanır. Kamulaştırma emri, kamulaştırma ihbarının yayınlandığı tarihten itibaren en geç 12 ay içerisinde yayınlanabilir. 
Gelecek haftaki yazımda, bu konuya devam edeceğim.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık