• 18 Aralık 2017, Pazartesi 8:36
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Karma oy

Bir kısım insanımız, karma oyun kaldırılmasından yanadır. Bir kısım insanımız ise, kaldırılmamasından yanadır. Ben, kaldırılmasından yanayım.

Basit bir örnek;

Diyelim ki, Çetinkaya ile Yenicami’nin maçı vardır. Bu maçla ilgili olarak Çetinkaya’yı tutanlar, Çetinkaya’nın, Yenicami’yi tutanlar ise, Yenicami’nin, maçı kazanmasını istemekte, dilemektedirler. Ayni anda, hem Çetinkaya’yı, hem de Yenicami’yi tutan birisine ben bu güne kadar rastlamadım.

Her siyasi partinin iktidar olmaları halinde, neler yapacaklarına, sorunları nasıl çözeceklerine dair görüşleri vardır ve bu görüşleri doğrultusunda da, taahhütleri vardır. Kıbrıs sorununun çözümü, faiz, sağlık, eğitim, çevre, emeklilik, yargı, hayat pahalılığı, din, milli gelir, turizm gibi birçok konuda, siyasi partiler birbirlerinden farklı düşünüyor ve farklı çözümler öneriyorlar.

Peki; seçim sonrası meclis nasıl çalışıyor? Seçim sonrası bir veya birden fazla parti hükümet kuruyorlar. Hükümeti kuranlara iktidar, geride kalanlara muhalefet deniyor. Görüntü ve gerçek odur ki, genel olarak, iktidarın getirdiği aşağı yukarı her tasarıya muhalefet, muhalefetin getirdiği her teklife, iktidar karşı çıkmaktadır. İktidarla muhalefetin işbirliği içerisinde çalıştığı konular genellikle nadirdir.

Diyelim ki, karma oy verdiğimiz siyasi partinin birisi, polisin 25 yıl üzerinden emekliye çıkması halinde derhal emeklilik maaşı almasına karşıdır. Öteki oy verdiğimiz parti ise, bu konuda tam tersini düşünmektedir ve polisin, 25 yıl üzerinden emekliye çıkması halinde, derhal emeklilik maaşı almamasına karşıdır. Bu durumda polisin emekliliği ile ilgili bir yasa mecliste tartışılırken, ayni seçmenin oy verdiği bir parti, başka türlü, diğer bir parti ise, başka türlü hareket edecektir.

Diyelim ki, Kıbrıs sorunu çözümlendi ve referanduma gidilecektir. Karma oy verdiğimiz bir siyasi parti, referandumda evet oyu kullanılmasını savunmakta, diğer oy verdiğimiz parti, hayır oyunu savunmaktadır.

Diyelim ki, X partiden Ahmet’e, Mehmet’e ve Hüseyin’e oy verdiniz, Y partiden ise, Mustafa’ya, Hasan’a ve Rüstem’e oy verdiniz. X partisi, faizlere sınır getirilmemesi görüşünde, Y partisi ise, faizlere sınır getirilmesi gerektiği görüşündedir. Faiz konusunda bir tasarı meclise geldiğinde ne olacaktır. Sizin oy vererek milletvekili seçilmesine neden olduğunuz 6 milletvekilinden 3 tanesi, faize sınır getirilmesinden, diğer 3 tanesi ise, sınır getirilmemesinden yana oy kullanacaktır.

Yani karma oylarınızla çeşitli partilerden milletvekili yaptığınız kişiler, meclis çalışmaları sırasında karşı karşıya gelecekler, kavgalaşacaklar ve farklı şekilde oy kullanacaklardır.

Halbuki seçmeni, karma oy kullanmaya iten en önemli neden, dürüst ve güvenilir olarak kabul ettiği farklı partilerin çatısı altındaki adayları, seçmektir. Bir seçmen, bazı adayları kendisine yakın görebilir, onları milletvekili görmek isteyebilir ancak, bu kişiler farklı siyasi partilerin adayları olabilir. Durum ve gerçek böyle olsa dahi, bir seçmenin bu düşüncelerle, farklı partilerdeki adayları meclise gönderdiğinde, o adaylar, milletvekili seçildikten sonra meclis çalışmalarında bireysel olarak davranamazlar. Bir milletvekili ne kadar dürüst isterse olsun, ne kadar güvenilir olursa olsun, partisinin önerisini, dürüstlüğü ve güvenirliliği ile bağdaştırmasa dahi, partisinin doğrultusunda hareket etmek ve oy kullanmak durumundadır. Bu nedenlerledir ki, seçmenlerin, karma oy kullanırken, bu gerçekleri de bilerek hareket etmelerinde sonsuz faydalar olduğu görüşündeyim. Seçmenler en dürüst adayları meclise taşımaya çalışırlarken, aslında seçtikleri milletvekillerinin farklı parti çatıları altında dürüstlüklerinin ne kadar etkili olabileceğini de ölçüp tartmaları gerekir. Bence, görüşlerimize en yakın olup da en fazla dürüst adayı bulunduran siyasi partiye mühür vurmaktır. Mühür vurduğumuz partinin içerisinde dürüst görmediklerimiz, tercihlerimizle ekarte edebiliriz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık