• 14 Ağustos 2017, Pazartesi 13:32
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Kişilerin mahkemelerde şahadet vermeleri

11 yaşındaki bir kız çocuğunun, annesinin ölüm nedeni ile ilgili olarak polise bir ifade verdiği ve bu ifade üzerine, babasının, cinayet suçu ithamı ile tutuklandığı bilgisini almış bulunmaktayız. İddialara göre, kızın vermiş olduğu ifade, babasını, cinayet suçuna bağlamaktadır.

Konu ile ilgili bana sorulan soruların bazıları şöyledir; Bir çocuk babası aleyhine şahadet verebilir mi? Bir çocuk mahkemede nasıl şahadet verebilir? Çocuğun vermiş olduğu şahadet geçerli olur mu?

Bir kişinin şahadet vermesi demek, dava konusu ile ilgili olarak bildiklerini, mahkemede anlatması demektir. Ülkemiz yasalarına göre bu anlatım, kişinin sorgulanması şeklinde yapılmaktadır.

Merak edilen bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

Bir çocuk babası aleyhine şahadet verebilir mi?

Ülkemiz yasalarına göre, bir çocuk, doğru söylemesi gerektiğini bilmekten, sorulan soruları anlamaktan veya bu sorulara makul cevaplar vermekten aciz olmadıkça, babası dahil tüm akrabaları ve diğer tüm kişilerle ilgili olarak, mahkemede, iddia makamının şahidi sıfatı ile şahadet verebilir. Daha doğrusu, mahkemede iddia makamı şahidi olarak, şahadet vermeye zorlanabilir. Ülkemizde yalnızca karı ve koca, birbirleri ile ilgili olarak iddia makamının şahidi olamazlar. Bu kural da, karı veya koca aleyhine getirilmiş olan tüm suçlara ilişkin davalar için geçerli değildir. Yasa bir takım suçlar saymıştır ki, karı veya koca, sayılan bu suçlarla itham edildiğinde, karı ve koca birbirleri ile ilgili olarak iddia makamının şahidi olmaya zorlanabilir.

Bir çocuk mahkemede nasıl şahadet verebilir?

Ülkemizde bir kişi, mahkemede şahadet vermeye başlamadan önce, mahkeme tarafından, dini inanışının adetlerine uygun olarak yemin ettirilir. Müslüman dinine sahip olan bir kişi, mahkemedeki şahadetine başlamadan önce, sağ elini Kuran-ı Kerim’in üzerine basarak, “mahkemede doğru söyleyeceğime vallahi” diyerek yemin eder ve şahadetine bu yeminden sonra başlar. Çocuk olan bir şahit de ayni şekilde yemin ederek şahadetine başlar. Ancak, çocuk, yeminin niteliğini anlayamayacak durumda ise, mahkeme, böyle bir çocuğun şahadetini, yeminsiz olarak vermesine izin verebilir.

Bir kişi, dini inanışı olmadığını veya yemin etmesinin, dini inanışına aykırı olduğunu ileri sürerse, böyle bir kişiye yemin ettirilmez ancak, böyle bir kişinin, doğru söyleyeceğine dair söz vermesi sağlanır. Bu şekilde söz verme yemin yerine geçer.

Çocuğun vermiş olduğu şahadet geçerli olur mu?

Bir çocuğun vermiş olduğu şahadet geçerli olur. Ancak yasaya göre, hiçbir kimse, bir çocuğun yemin altında olmayan şahadeti ile suçlu bulunarak mahkum edilemez. Peki; yemin altında şahadet vermiş olan bir çocuğun şahadeti ile bir kişi, suçlu bulunarak mahkum edilebilir mi? Bu konuda yasal bir engel olmamakla birlikte, mahkemeler, bir çocuğun yemin altında vermiş olduğu şahadetle bir kişiyi suçlu bulmayı, tehlikeli bulmaktadırlar. Bu nedenle, bir çocuk, yemin altında şahadet vermiş olsa dahi, mahkemeler, böyle bir şahadetin, geçerli başka bir şahadetle teyit edilmesini yani desteklenmesini aramaktadırlar. Peki; bir çocuğun, yemin altında şahadet vermiş olması ile, yemin altında olmadan şahadet vermesi arasında bir fark var mı? Yemin altında olmadan bir çocuğun şahadetinin teyit edilmesi gerektiğini, yasa söylemektedir. Yemin altında şahadet vermiş olan bir çocuğun şahadetinin teyit edilmesi gerektiğini ise, mahkemeler söylemektedir. Yasanın isteğinden mahkemeler kaçamazlar ancak, gerekli koşullar var ise, mahkemelerin söylediklerinden vazgeçilebilir. Yani koşulları var ise, mahkemeler, yemin altında verilmiş olan bir çocuğun şahadeti ile bir kişiyi suçlu bulup mahkum edebilirler. Halbuki, mahkemeler, yemin altında verilmemiş olan bir çocuğun şahadeti ile bir kişiyi, asla suçlu bulup mahkum edemezler.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık