• 09 Temmuz 2018, Pazartesi 14:35
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Küçük boylu olmak suç mu?

Beden eğitimi derslerine çıkardık, beden eğitimi öğretmeni bizleri boy sırasına göre dizerdi. En uzun boylu en önde, en kısa boylu en arkada. Ara sıra, hangisi daha uzun hangisi daha kısa tartışmaları da olurdu. Bu dizilişin sebebini ve mantığını hiç çözemedim herhalde çözemeyeceğim de.

Sınıflarda, kısa boylular öne otururlardı, uzun boylular arkaya otururlardı. Bu dizilişin bir sebebi vardır. Mantıklı bir açıklaması da vardır. Küçük boylular, uzun boyluların arkasına oturdukları takdirde, kara tahtayı görmeleri zor olabilirdi hatta imkansız olabilirdi. O nedenle sınıflarda, kısa boylular öne otururlardı.

Şimdi diyeceksiniz ki, bu uzun boy, kısa boy meselesi de neyin neyidir.

Geçenlerde, BRTK’nın radyolarından birisinde haberleri dinledim, Haberlerden sonra Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na ait bir duyuru okundu. 80 adet polis memurluğu münhali varmış ve müracaat kabul edilecekmiş ve müracaatçılarda aranan nitelikler de sayılıyordu. Aranan nitelikler arasında boyun en az 1.70 metre olması, boy ile kilo arasında aşağıya veya yukarıya doğru on kilodan fazla bir ağırlık olmaması…

Eskiden de benzeri duyuruları dinlediğim olmuştur. Ancak geçen gün dinlediğimde, ilk kez boy ve ağırlık dikkatimi çekti. İlk kez mi bunlar aranıyordu? Hayır her defasında bunlar aranıyordu da, benim ilk kez dikkatimi çekti.

Başka ülkelerin uygulamalarını bilmiyorum ve araştırmadım ve araştırmayacağım da. Başka ülkelerin bu konudaki uygulamaları beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Ben kendi kendime soruyorum. 1.70 metrelik bir kişi polislik yapabilir de, örneğin 1.55 metrelik bir kişi polislik yapamaz mı? 80 kiloluk bir adam polislik yapabilir de, 60 kiloluk bir kişi polislik yapamaz mı? Hemen başka bir soru. Niçin yapamasın? Yapabilir tabii. Boyu 1.70 metrenin altında olanlar da polislik yapabilir. Yapamamaları için hiçbir neden yoktur. 1.70 metrelik bir adamdan iyi bir soruşturmacı olmayabilir de, 1.60 metrelik bir adamdan çok iyi bir soruşturmacı çıkabilir. Niçin, boyundan dolayı, kişilerin polis olma şanslarını ellerinden alıyoruz.

Yani biz pehlivan mı arıyoruz? Boksör mu arıyoruz?Yoksa, adam dövmek için polis mi arıyoruz?Yoksa iyi bir polis olabilecek, zeki ve aklen ve ruhen polisliğe uygun kişileri mi arıyoruz?

Bu boy ve kilo meselesi benim bu defa hiç aklıma yatmadı. Birçok kişi benimle hem fikir olmayacak biliyorum. Çünkü polis fiziği ile ilgili olarak bir algı oluşturulmuştur. Polis dediğin boylu poslu olur, vurdu mu devirir. Hatta bazen boy itibarı ile polis olamayacakmış gibi duran az sayıdaki polis için, “bu bastardayı da nereden polis yazdılar, herhalde torpili vardı? Anlamına gelen sorular da duymadım değil.

Konu dolanır, dolaşır ve suçluları belirlemede uygulanacak yönteme gelir. Geçen hafta yazmıştım. Bu konuda iki yöntem olduğunu yazmıştım. Bizim ülkemizde suçlulardan delile, yöntemi uygulanır. Ne idi bu yöntem? Suçlu olduğundan şüphelenilen kişi tutuklanır ve hücreye konur. Tutuklanan kişi ne kadar kısa sürede itirafta bulunursa, tutukluluk süresi o kadar kısa ve rahat olur. İtiraf geciktikçe, tutuklunun biraz okşanması, gerekir. Okşama işlerinin de belirli boyda ve kiloda olan kişiler tarafından becerilebildiği kabul edilmektedir. Halktaki polis fiziği algısı ve okşama işleri açısından, açıklanmakta olan boy ve kilo niteliği ortaya çıkmaktadır.

Bir de yaş meselesi var. 30 yaşını bitirmemiş olmak koşulu da aranmaktadır. Bu sınır da neyin nesi? Adam kendisini geliştirmiştir, tahsil yapmıştır, 40 yaşındadır ve polislik yapabilmek açısından donanımlı haldedir. Niçin bu 40 yaşındaki kişi da polis olamasın? Hadi diyelim eskiden kamu görevlileri ve sosyal sigortalı ayırımı vardı. Kamu görevine giren 25 yıl fiili kamu görevinde bulunmadan emekliye çıkamazdı. Bu nedenle emekliye çıkabilme şansına sahip yaştakilerin kamu görevine alınmalarında, sosyal güvenlik hakkı açısından gereklilik vardı. Halbuki şimdi tek sosyal güvenlik uygulanmaktadır. Tüm çalışanlar, tek sosyal güvenlik sistemine bağlanmıştır.

Bana göre artık gerek polislikte gerekse diğer tüm kamu görevlerinde, azami yaş sınırı aranmamalıdır. Emeklilik yaşına ulaşmamış her kişi her mesleğe alınabilmelidir. Kilo, boy ve yaş önemli olmamalı, zeka, bilgi, yetenek önemli olmalıdır.

Özellikle boy meselesinin, anayasanın düzenlemekte olduğu, temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğu kanaatindeyim. Önerim şudur; hakikaten polislik mesleğine sevdalı olup da 1.70 metreden kısa olan kişiler de, açıklanmış olan münhallere müracaat etsinler ve alacakları ret cevabı üzerine avukatlarına gitsinler ve Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açsınlar. Bu konuda başlatılacak hukuki mücadelenin kazanılabileceği inancındayım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 22 17 3 2 41 54
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 22 17 2 3 37 53
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 22 15 0 7 21 45
4 ÇETİNKAYA TSK 22 11 5 6 9 38
5 CİHANGİR GSK 22 11 4 7 4 37
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 22 11 4 7 2 37
7 LEFKE TSK 22 10 4 8 5 34
8 GÖNYELİ SK 22 10 3 9 4 33
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 22 9 4 9 6 31
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 22 8 4 10 -4 28
11 BAF ÜLKÜ YURDU 22 7 6 9 1 27
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 22 5 7 10 -24 22
13 BİNATLI YSK 22 5 3 14 -25 18
14 ESENTEPE KKSK 22 5 1 16 -24 16
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 22 3 6 13 -30 15
16 GİRNE HALK EVİ 22 3 2 17 -23 11
yukarı çık