• 28 Kasım 2016, Pazartesi 7:29
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Mektup

Geçen hafta yanılmıyorsam salı günü telefonum çaldı ve açtım. Bana telefon eden yaşlıca bir adam idi ve ben onu tanımıyordum. Aramızda geçen konuşmayı aktarıyorum.

-Alo, Hasan Beyidir?

-Evet benim.

-Ama yanlış olmasın, o şu ki gazetada yazıları çıkan Hasan Beysin?

-Gazetede yazarım ama benim dışımda yazan başka Hasan Bey de vardır.

-Ben avgat olanı isterim.

-Tamam benim. Siz kimsiniz?

-Boşver yafu beni, şimdi sana söylersam, benim yeyiciler öğrenecekler sonra.

-Yeyiciler kimdir?

-Benim çocuklar yafu, gartal gibi beklerler öleyim da mallarıma gonsunlar da yesinler.

-Neticede çocukların değiller mi?

-Çocuklarımdırlar ama bunlar ah bunlar, bunlar mal giymati bilmezler. Garşıda bir çocuk var ilk mektebe gider, onu çağırdım da sanga bir mektup yazdırdım. İnşallah o çocuk benim yeyicilere böyle bir şey yaptığımı söylemez. Söyler den acaba?

-Bilmem ki, tembihleseydin.

-Tembihledim ama şimdikilere güman olur? Birkaç guruş da sıkıştırdım eline, sakın bu mektuptan kimseye bahsetmeyesin ha diye de tembihledim. Almadın o mektubu.

-Almadım, yani bana mektup mu gönderdiniz?

-Ama anlaman yafu nedir derim ki sana ? Yazdırdım da yolladım. Bu derdime bir çare yazasın bana.

-Gelirse yazarım.

-Ama bak gazetada cevaplandırasın gendini ki, herkeş da görsün.

-Hem diyorsun yeyiciler duymasın hem da diyorsun gazete de cevaplandırayım. Seninkiler anlamayacaklar mı?

-Nereden anlayacaklar? Hem sen avgat değilsin? Dümbürdüdük edecen beni? Struklu bir şeyler yaz işte.

-Kim okuyacak sana gazeteyi?

-Ben okuyacam, yazamam ama okurum.

***

Hakikatten bir gün sonra kapının altında bir mektup. Mektupta yazılanlara göre, yaşlı adama köyün birisinde atalarından 8 parça mal kalmış, bu malları ata yadigarıdır diye elden çıkarmamış ve ayrıca, kendisi de 5 parça daha mal satın almış, tüm çocuklarına da ev yapmış ancak çocukları mal değeri bilmiyorlarmış ve şimdiden çocukları, malların kendilerine verilmesini istiyorlarmış. Yaşlı adam, mallarının çocuklarına kalmasını istiyormuş ancak, çocuklarının bu malları elden çıkarmamalarının garanti altına alınmasını istiyormuş ve bu hususta ne yapabileceğini sormaktadır.

Yaşlı adam, telefonda adını söylemediği gibi, mektubunda da adını yazmamış ve üstelik köyünün adını da yazmamış. Demek ki, yaşlı adamın kim olduğunu, mektubu yazan ilkokulda okumakta olan yaşlı adamın komşusu çocuk dışında kimse bilmemektedir.

Söz verdiğim için, yaşlı adamın mektubunu cevaplandırıyorum. Hem de onun istediği gibi, gazetede cevaplandırıyorum.

Yasalarımıza göre bir kişi, sahibi bulunduğu taşınmaz mallarının mülkiyetini çocuklarına veya bir başkasına devrettiği durumlarda, mülkiyeti devralanı, devraldığı malları, elden çıkarmasını engelleyemez. Yani, bir taşınmaz malın mülkiyetini devralan bir kişi, o malı, bir başkasına satmakta, bağışlamakta, ipotek altına sokmakta serbesttir.  Malın eski mal sahibi, yeni mal sahibini, bu gibi işlemleri yapmaktan alıkoyamaz, engelleyemez.

Yaşlı adamın yaşını da bilmiyorum o nedenle ona nasıl hitap edebileceğimi de bilemiyorum. Tavsiyem bu konuda bir avukattan görüş almasıdır. Benim aklıma gelen, yaşlı adamın bu malları, vakfetmesidir.

Hazırlanacak olan vakıf senedinde, malların devir ve ipotek edilmeleri de yasaklanabilir ve malların gelirleri, çocuklara ve sonraki nesillere bırakılabilir. Böylelikle, ata yadigarı malların, başkalarına devredilmeleri engellenmiş olur. Tabii ki bu konudaki en isabetli görüşü ve tavsiyeyi kişinin kendi avukatı verebilir.

Söylemeliyim ki, yukarıdaki telefon konuşması ve mektup beni hayli düşündürmüştür. Hem de acı acı düşündürmüştür. Ata yadigari mallara verilen değer mi değişti ne?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık