• 27 Mart 2017, Pazartesi 11:31
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Mirastan mahrum etme ve mirası reddetmek

Eskiden de sorulurdu ancak son zamanlarda daha çok sorulmaya başlandı. “Tüm malvarlığımı çocuklarımdan birisine bırakabilir miyim?”, “Oğlumu mirasçılığımdan çıkarabilir miyim?” “Babamın mirasını

reddedebilir miyim?”

Anlaşılacağı üzere ilk 2 soru, miras bırakacak olanlara, üçüncü soru ise, mirasçılara aittir.

İlgili yasa, bir mirasçının, miras bırakana veya yakınlarına karşı işlediği bazı suçlardan dolayı, onu mirasçılıktan mahrum bırakmaktadır. Örneğin, mirasçının, miras bırakanı veya miras bırakanın eşini veya anne veya babasını veya çocuğunu kasten öldürürse veya öldürmeye teşebbüs ederse, böyle bir mirasçı, miras bırakana mirasçı olamaz. Ancak, miras bırakacak olanlar tarafından sorulmakta olan sorular, yasanın belirtmekte olduğu suçları işlemiş olan mirasçılara ilişkin değildir.

Çocukları, miras bırakacak olanla ilgilenmemektedir veya çocukların bazıları veya birisi ilgilenmektedir, diğerleri ilgilenmemektedir veya çocuklar dışında bir başkası, ilgilenmektedir. Bu veya buna benzer nedenlerden dolayı miras bırakacak olan, mirasçılarına veya mirasçılarının bazılarına kızmıştır ve kızgın olduğu mirasçılarına mirasının kalmasını istememektedir.

Tabii ki, miras bırakacak olan sağlığında, özgür iradesi ile mal varlığını dilediği kişi veya kişilere devredebilir, bağışlayabilir, devir ve koçan edebilir. Ancak hemen belirtmeliyim ki, miras bırakacak olan, çocuklarına veya torunlarına bağış yolu ile mal veriyorsa, bu malların, onların miras haklarından mahsup edilmemesine dair bir vasiyetname yapması gerekmektedir.

Esasen miras bırakacak olanların soruları, vasiyetname ile mirasçılarını veya mirasçılarının birisini veya bazılarını mirastan mahrum edip edemeyecekleridir. Bazı miras bırakacak olanlar ise, gazeteye ilan vermek suretiyle, bir mirasçısını, mirastan mahrum edip edemeyeceklerini sormaktadırlar. Peşinen söylüyorum ki, gazete ilanı ile bir mirasçı mirastan mahrum edilemez. Gelelim, vasiyetname konusuna. Bu konu açısından cevaplandırılması gereken soru şudur. Bir miras bırakacak olan kişi, tüm malvarlığını, vasiyetname yaparak, mirasçıları dışındaki bir başkasına veya başkalarına veya bir veya birkaç mirasçısına bırakabilir mi? Bu soruyu bir başka türlü soracak olursak, bir miras bırakacak olan, yapacağı vasiyetname ile bir veya birkaç mirasçısını, mirasından mahrum edebilir mi?

Miras bırakan geride, çocuğunu veya torununu veya eşini veya annesini veya babasını bırakarak ölüyorsa, böyle bir miras bırakan, tüm malvarlığını, vasiyet edemez. Böyle bir miras bırakan, yapmış olduğu bir vasiyetname ile tüm mal varlığını, vasiyet etmişse, böyle bir vasiyetname, miras bırakanın tüm mal varlığı açısından geçerli olmaz. Daha doğrusu olamaz.  Geride çocuk veya torun bırakan miras bırakan, mal varlığının net değerinin ancak üçte birisini vasiyet edebilir. Yani miras bırakan, yapacağı bir vasiyetname ile çocuğunu veya torununu, mal varlığının net değerinin ancak üçte birisinden mahrum edebilir. Geride çocuk veya torun değil de, bir eş veya annesini veya babasını bırakan miras bırakan ise, mal varlığının net değerinin ancak yarısını, vasiyet edebilir. Bir örnek verelim. Miras bırakanın bıraktığı mal varlığının net değeri 300 000 TL ise ve geride çocuğu veya torunu kalıyorsa, böyle bir miras bırakan, mal varlığının ancak 100 000 TL’lik kısmını vasiyet edebilir. Geride çocuk veya torun bırakmaz ancak eş veya anne veya baba bırakırsa, 200 000 TL’lık kısmını vasiyet edebilir. Peki, vasiyetname bu oranları aşıyorsa ne olur? Vasiyetname, bu oranları aştığı miktarda geçersiz olur. Belirtilen mirasçıları bırakmadan, bu mirasçılar dışında mirasçı bırakmakta olan bir miras bırakan için böyle bir sınırlandırma yoktur. Yani geride miras bırakan çocuk veya torun veya eş veya anne veya baba bırakmıyorsa, tüm mal varlığını, vasiyetname ile vasiyet edebilir. Örneğin, miras bırakan vasiyetnamesi ile kardeşlerini, miras haklarından mahrum edebilir. Bu yazımda, bir mirasçının, kendisine kalan mirası, ret konusunu da işleyebileceğimi zannediyordum ancak, işlediğim konu biraz uzun sürdüğü için, o konuyu gelecek yazıma bırakıyorum. Az kalsın unutuyordum son bir bilgi. Vasiyet edilen kişi, ayni zamanda mirasçı ise, kendisine vasiyet edileni almış olması onu mirasçı olmaktan çıkarmaz. Hem vasiyetname gereği hak sahibi olur hem de mirasçı sıfatıyla, miras hakkını alır. Allah herkese uzun ömür ve ölümünü beklemeyen mirasçılar versin.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık