• 14 Kasım 2016, Pazartesi 7:37
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Nakillerde hücre, doku ve organ tedariki

Geçen haftaki yazımda, taşıyıcı annelik kurumu hakkındaki, yasal düzenlemelerden bahsetmiştim. Taşıyıcı annelik kurumu hakkındaki yasal düzenlemelere bakarken, hücre, doku ve organ nakillerine ilişkin konular dikkatimi çekti ve nakillerde kullanılacak, hücre, doku ve organların, nasıl tedarik edilebileceğine ilişkin yasal düzenlemelere de bir baktım.

Bu düzenlemelere göre, hücre, doku ve organlar, canlı kişilerden ve beyin ölümü gerçekleşmiş olan kişilerden alınabilir.

Canlı Kişilerden, Hücre, Doku ve Organ Alımının Koşulları:

-Canlı kişinin ölümüne yol açacak olan veya onun hayatını tehlikeye sokacak olan organların alınması yasaklanmıştır. Örneğin, canlı bir kişinin kalbi veya beyni alınamaz.

-Canlı ve 18 yaşından küçük olan veya akıl hastası olan kişilerden, hücre, doku ve organ alımı yasaktır. Ancak, 18 yaşından küçük bir kişiden, kemik iliği veya kendisinde kullanılmak üzere, üreme hücreleri alınabilir. Böyle bir kişiden kemik iliği veya üreme hücreleri alınabilmesi için, 18 yaşından küçük kişinin çocuk psikiyatristinin gözetimi altında onay vermesi ve vasisinin de bu konuda onay vermesi gerekir.

-Canlı ve akıl hastası olmayan ve 18 yaşından büyük olan bir kişiden, devlet hastanesinde çalışmakta olan bir psikiyatrist huzurunda, kendisinden doku ve organının alınması hususunu kabul ettiğini kabul etmesi halinde, doku ve organ alınabilir.

Beyin Ölümü Gerçekleşmiş Kişilerden, Doku ve Organ Alımının Koşulları:

Beyin ölümü gerçekleşmiş olan bir kişiden, doku ve organ alınabilmesi ile ilgili olarak karşımıza üç tane ihtimal çıkmaktadır. 1. Beyin ölümü gerçekleşmiş olan kişi sağlığında, doku ve organlarını bağışladığını, yazılı olarak, Sağlık Bakanlığı’na bildirmiş olabilir. 2. Beyin ölümü gerçekleşmiş olan kişi sağlığında, doku ve organlarını bağışlamadığını, yazılı olarak, Sağlık Bakanlığı’na bildirmiş olabilir. 3. Beyin ölümü gerçekleşmiş olan kişi sağlığında, doku ve organları ile ilgili olarak herhangi yazılı bir bildirimde bulunmayabilir.

Beyin ölümü gerçekleşmiş olan kişinin sağlığında, doku ve organlarını bağışladığına ilişkin yazılı bildirimi olması halinde, herhangi bir kişiden onay alınmaksızın, bu gibi bir kişiden, doku veya organ alınabilir.

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin sağlığında, doku ve organlarını bağışlamadığına ilişkin yazılı bildirimi olması halinde, bu gibi bir kişiden, doku ve organ alınamaz.

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin sağlığında, doku ve organlarına ilişkin olarak herhangi bir yazılı bildirimi olmaması halinde, böyle bir kişiden, doku ve organ alımı, izne bağlıdır. İzni verecek olan sırası ile, eşi, eşi yoksa reşit çocukları, reşit çocukları yoksa ana veya babası, ana veya babası yoksa kardeşlerinden birisi veya bunların bulunmaması halinde, dördüncü dereceye kadar kan ve eşten olma hısımlardan birisidir.

Bir kişinin beyin ölümünün gerçekleşip, gerçekleşmediğine karar verecek olan, devlette çalışmakta olan doktorlardan oluşturulacak olan Beyin Ölümü Ekibidir.

18 yaşını tamamlamış ve akıl sağlığı yerinde olan kişiler, öldükten sonra inceleme ve araştırma faaliyetlerinde faydalanılmak üzere, vucutlarını da yazılı bildirimde bulunmak şartı ile bağışlayabilirler.

Benim tavsiyem, bu gibi konuların, sağ iken halledilmesidir. Aksi takdirde, bu gibi konularda akrabaların karar vermelerinde bir takım istenmeyen huzursuzluklar yaşanabilir. Bir diğer tavsiyem, çürümeleri yerine, dokularımızı ve organlarımızı, bağışlamamızdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık