• 06 Ağustos 2018, Pazartesi 9:03
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Ne olur artık iki yüzlülük yapmayınız ve niyetlerinizi gizlemeyiniz

Geçen günlerin birisinde sabahleyin radyo dinliyorum. Programı sunmakta olan kadın, bir avukatla, telefon bağlantısı kurdu ve ondan, dikkatsizlikle ve tedbirsizlik yüzünden ölüme neden olma suçu ile ilgili olarak, ceza yasasında yapılan değişiklikle ilgili görüş istedi. Avukatın verdiği görüşün içeriğine girmiyorum.

Merakımı çekti ve bu değişikliği buldum ve okudum. Vay da okumaz olaydım. Tamamı ile art niyetle hazırlanmış ve geçirilmiş bir değişiklik. Bu değişikliğe katkı koyan herkes ama herkes, iki yüzlüdür diyorum ben.

Benim anladıklarımı anlatayım sizlere;

Bu memlekette, ceza davalarına bakan 2 çeşit ceza mahkemesi vardır. Bir tanesi tek yargıçtan oluşur ve bu mahkemenin yetkisine, 5 yıla kadar hapis cezası veya 200 bin TL’sine kadar para cezası veya her ikisini gerektiren suçlar girmektedir. Bu suçlarla itham edilen sanıklar, genellikle serbest yargılanırlar. Bu mahkemelerin yetkisini aşan ceza gerektiren suçlarla itham edilen sanıkları, yargılamakla görevli olan mahkemeler, ağır ceza mahkemeleridir.

Yasada böyle bir zorunluluk olmadığı halde, ağır ceza mahkemelerindeki yargılamada, sanıklar, tutuklu yargılanırlar.

Bu son yapılan değişiklikten önce, dikkatsizlikle ve tedbirsizlik yüzünden ölüme sebep olma suçunun cezası, 7 yıla kadar hapislikti. Yani dikkatsizlik ve tedbirsizlik yüzünden ölüme neden olmakla itham edilen bir sanık, ağır ceza mahkemesinde yargılanmak durumundaydı ve teamül gereği, tutuklu yargılanması gerekirdi. Bakınız tekrarlıyorum, bu durum bir teamüldür ve yasaya aykırıdır. Buna rağmen, mahkemeler, yasaya aykırı olan bu teamülü uygulamaktan vazgeçmemektedirler.

Dikkatsizlik ve tedbirsizlik yüzünden birisinin ölümüne neden olma suçunu, bir doktor da işleyebilir, bir müteahhit de işleyebilir, bir işveren de işleyebilir, bir araç sürücüsü de işleyebilir, yani uzun lafın kısası bu suç herkes tarafından işlenebilir. Tabii ki, mahkemelere intikal eden olaylarda, en dikkati çeken durum, araç sürücüleri tarafından işlenenlerdir.

Son zamanlarda ölümle neticelenen iş kazalarında artışlar meydana geldi. Tabii ki, iş kazalarında meydana gelmekte olan ölümlerde, dikkatsizlikle ve tedbirsizlikle suçlananlar, zengin iş adamlarıdır. Bunun yanı sıra, mesleki ihmalkarlıkları yüzünden birisinin ölümüne sebebiyet veren doktorlar da gündeme gelmeye başladı.

Doktorlarla zengin iş adamları, dikkatsizlik ve tedbirsizlik yüzünden birisinin ölümüne sebebiyet vermekle itham edilmeye başlayınca, bu kişilerin, mevcut yasal duruma göre, ağır ceza mahkemeleri huzurunda yargılanmaları gündeme gelmeye başladı. Mevcut cezaya göre bu zengin adamların da ağır ceza mahkemelerinde yargılanmaları gerekiyordu. Bu ne anlama gelirdi? Bu, zengin adamların da, ağır ceza mahkemeleri huzurunda, tutuklu yargılanmaları anlamına geliyordu. Bu zenginlerin, tutuklu yargılanmamaları için iki yöntem vardı. Birincisi, ağır ceza mahkemelerinin, yasaya aykırı olarak uyguladıkları, tutuklu yargılama teamülünden vazgeçmeleri ve yasaları uygulamaları, ikincisi ise, bunların suçlarının cezalarının, düşürülmesi yöntemi idi.

Anladığım kadarı ile, bağımsız ve tarafsız olan yargı organına bu konuda söz geçirilmesi söz konusu olamazdı.

Ne yapılmalıydı? Tek çözüm, suçun cezası düşürülmeli ve suç, ağır cezanın kapsamından çıkarılmalıydı. Nitekim öyle yapıldı. Araç sürücülerinin işledikleri suçların sadece para cezaları artırıldı, hapis cezaları 7 sene olarak bırakıldı, ancak milyonlarca sterlin veya dolar alan müteahhidin veya işverenin veya doktorun işlediği ayni suçun hapis cezası 4 yıla indirildi, para cezası ise 10 aylık brüt asgari ücret kadar yapıldı. Hatırlılar, zenginler ve doktorlar, dikkatsizlikleri ve tedbirsizlikleri yüzünden birisinin ölümüne neden oldukları için, onların cezaları 4 yıla kadar hapislik ve onlar tutuksuz yargılanacaklar. Anlık bir dikkatsizlik yüzünden ölüme neden olan sürücüler de 7 sene hapislikle yargılanacaklar ve tutuklu yargılanacaklar. Tufan Bey, Kudret Bey hele Cemal Bey sizden bu oyunlara gelmenizi beklemezdim. Gerçi oyuna geldiğinize de inanmıyorum. Hakikatten sizler bu işi yapamıyorsunuz. Hani da, emek en yüce değer idi. Tabii halk bu yasal değişikliğin iç yüzünü bilememektedir. Bu işi yapamıyorsunuz, beceremiyorsunuz, en güzeli enin aşaa.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 22 17 3 2 41 54
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 22 17 2 3 37 53
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 22 15 0 7 21 45
4 ÇETİNKAYA TSK 22 11 5 6 9 38
5 CİHANGİR GSK 22 11 4 7 4 37
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 22 11 4 7 2 37
7 LEFKE TSK 22 10 4 8 5 34
8 GÖNYELİ SK 22 10 3 9 4 33
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 22 9 4 9 6 31
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 22 8 4 10 -4 28
11 BAF ÜLKÜ YURDU 22 7 6 9 1 27
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 22 5 7 10 -24 22
13 BİNATLI YSK 22 5 3 14 -25 18
14 ESENTEPE KKSK 22 5 1 16 -24 16
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 22 3 6 13 -30 15
16 GİRNE HALK EVİ 22 3 2 17 -23 11
yukarı çık