• 10 Ekim 2016, Pazartesi 9:19
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Nesep, evlilik içi ve dışı çocuklar

Bu haftaki yazıma özür dilemekle başlamak istiyorum. Aşağı yukarı herkesin olduğu gibi benim de facebook hesabım vardır. Hatta benim iki facebook hesabım vardır. Sözmener Hasan adına olan hesabı, hukukçular dışındaki kişiler için açmıştım ancak olmadı. Olmadı çünkü bu hesabım üzerinden bana arkadaşlık gönderen hukukçu arkadaşlarımı kıramadım. Neticede iki facebook hesabım olmasına rağmen, bilgisayarı kullanmamı sağlayan program, facebookla pek uyumlu olmadığından, facebook aracılığı ile olan iletişimlerimde bazı sıkıntılar yaşamaktayım. Dün tesadüfen fark ettim ki, bana birçok mesaj var ve ben bunlardan habersizim ve bu nedenle bu mesajları cevaplandırmamışım. Bu nedenle bugüne kadar bana facebook üzerinden mesaj gönderip de kendilerine cevap vermediğim herkesten özür dilerim. Bana gönderilmiş olan bir mesaja, mesajdan haberim olması halinde cevap vermemem mümkün değildir.

Son zamanlarda, evlilik içi ve evlilik dışı doğan çocuklara ilişkin olarak bana sorulan sorularda artışlar olmuştur. Bu nedenle bu yazımda, bu konular hakkında bilgi vermeyi kararlaştırdım. Yazımın başlığında kullandığım “nesep” kelimesinin anlamını vermekle işe başlayayım. Nesep, çocuğu anasına ve babasına bağlayan kan bağıdır. Bu açıdan çocukları, düzgün nesepli çocuklar ve düzgün nesepli olmayan çocuklar olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Bu ayırımın anne açısından hiçbir önemi yoktur. Çocuk, annesi bakımından her zaman düzgün neseplidir. Bu ayırımın önemi, çocuğun babası bakımındandır.

Nesebin düzgünlüğü açısından da çocukları, evlilik içi ve evlilik dışı çocuklar olarak, ikiye ayırabiliriz. Aile yasası, evlilik esnasında doğan çocukların veya evliliğin mahkeme kararı ile son bulması tarihinden veya kocanın ölmesi halinde ölüm tarihinden itibaren 302 gün içerisinde doğan çocukları evlilik içi kabul etmekte ve bu gibi çocukların nesebinin, düzgün olduğunu farz etmektedir. Bu ne demektir? Bu demektir ki, bir çocuk evlilik devam ederken doğmuşsa, çocuğun babası, annenin, kocasıdır. Yine bir çocuk, annesi boşandıktan sonra, boşanma tarihinden itibaren 302 gün içerisinde doğmuşsa, çocuğun babası, annenin boşandığı, kocadır. Ayni şekilde, bir çocuk, annesinin kocasının ölümünden itibaren 302 gün içerisinde doğarsa, çocuğun babası, annesinin, ölen kocasıdır. Aile yasası, bunun böyle olduğunu farz etmektedir. Çocuğun nesebi düzgün olduğunda, babanın o çocuğa bakma görevi vardır ve çocuk babanın, mirasçısı olur. Bu gibi durumlarda, annenin veya çocuğun, neseple ilgili herhangi bir dava açmasına gerek yoktur. Hemen akla şu soru gelmektedir. Bu gibi durumlarda koca, çocuğun, kendisinden olmadığı iddiasında ise, hiçbir şey yapamaz mı? Aile yasası, çocuğun kendisinden olmadığı iddiasında olan kocanın, çocuğun doğumunu öğrendiği tarihten itibaren bir ay içerisinde dava açarak, çocuğun nesebini reddetmesini, şart koşmaktadır. Demek oluyor ki, bu gibi durumlarda, bir ay içerisinde dava açılmadığı takdirde koca, çocuğun nesebini, dava konusu yapamaz. Ancak bir aylık süre, kocaya yapılan hile neticesinde geçirilmişse, koca, hileyi öğrendiği tarihten itibaren bir ay içerisinde bu konuda dava açabilir. Peki; çocuk, babasını reddedemez mi? Aile yasası, çocuğa da böyle bir hak tanımıştır. Çocuk, 18 yaşını bitirdikten sonra, 2 yıl içerisinde açacağı bir dava ile nesebi reddedebilir.

Yukarıdaki şartlar içerisinde doğmamış olan bir çocuk, evlilik dışı olarak doğmuş kabul edilir ve nesebi düzgün değildir. Bu gibi bir çocuğun nesebi, çocuğun annesi ile babasının, sonradan evlenmeleri ile veya şartları varsa, mahkemenin kararı ile düzeltilebilir. Nesebi bu şekilde düzeltilemeyen bir çocukla ilgili olarak, çocuğun annesi, en geç çocuğun doğumu tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde, çocuğun babası aleyhine dava açabilir. Böyle bir dava sonunda, çocuğun nesebi düzeltilemez, ancak mahkeme, ispatlanması halinde, davalının, çocuğun varsayılan babası olduğuna ve çocuğuna nafaka ödemesine dair karar verebilir. Evlilik dışı doğan bir çocuğun annesi, bu konuda bir dava açsın veya açmasın veya dava açılması halinde mahkeme, davalının, çocuğun babası olduğuna dair karar versin veya vermesin durum değişmez ve böyle bir çocuk, babasına mirasçı olamaz. Maalesef yasal durum bu. Nesebi düzgün olmayan veya düzeltilemeyen bir çocuk, babasının mirasçısı olamaz. Dolayısı ile babasından taraf, babasının akrabalarına karşı da mirasçı olamaz. Ben bu düzenlemeyi çağdışı olarak kabul etmekteyim ve bu düzenlemenin, derhal ortadan kaldırılması gerektiği görüşündeyim. Bu dünyanın kahrını çeken inanınız ki kadınlardır. Evlilik dışı anne olmuş diye anneyi ve çocuğunu cezalandıran zihniyetin içine, hem de İngiliz hunisi ile… Tüm annelere, tüm kadınlara, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Önemli Not: Nesep konusundaki bilgiler yalnızca yukarıdakilerden ibaret değildir. Bu konulardaki daha geniş ve ayrıntılı bilgileri, avukatınızdan temin edebilirsiniz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık