• 26 Mart 2018, Pazartesi 8:37
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Olgunlaşamama

Orta yaştakiler ve yaşlılar, çocukluk ve gençlik yıllarını anlatmaktalar. Ben de anlatanlardanım.

Bizim zamanımızın gençlerine ve şimdiki gençlere bakıyorum. Örneğin, 25 yaşlardaki, durumu bir kıyaslayalım.

Çok değil 30 yıl kadar önce, 25 yaşlarındaki gençler, okuyacağı yere kadar okumuş ve okulunu bitirmiş, okumayanlar seçtikleri mesleklerde, çıraklıktan ve kalfalıktan çıkarak usta olmuş, evlenmiş ve bir veya birkaç çocuk sahibi olmuş olurlardı.

Şimdilerde ise, 25 yaşındaki gençler, kendilerini çocuk görmekte ve işin garibi, bizler de onları çocuk görmekteyiz.

Çok sayıdaki erkek genç, sırf askere gitmemek için üniversitelerde öğrenci gibi görülmekte, aileler, üniversitelere bu maksat için yüklü paralar ödemekte, üniversiteyi bitirenler ise, yüksek lisans, doktora yapmaya başlamaktadır. Diyeceksiniz ki, gençlerimizin üniversite tahsili yapmaları, üniversite tahsilinden sonra yüksek lisans, yüksek lisanstan sonra doktora yapmaları kötü bir şey mi?

Olaya nereden baktığınıza bağlı. Amaç askere gitmemek ise, çok kötü bir durum. Amaç hakikatten bir meslek sahibi olmak ve meslekte ilerlemek ise, çok güzel.

Bu durumdan faydalananlar, üniversitelerdir. Amaç, askere gitmemek olduğundan, öğrenci de, ailesi de, eğitimde herhangi bir kalite aramamaktadır.

Dörtlü hükümet, yolsuzluk peşindeymiş gibi görülüyor. Yani hükümetin durumu, askere gitmemek için okuyormuş gibi yapmakta olan gençlerimize benziyor.

Hükümet, yolsuzlukların peşine düşmüş gibi bir görüntü çizerken, ileriye dönük projeler de geliştirmiş ve açıklıyor. Bilmiyorum ama, açıklanan projeler, ekonomik sorunlarını aşmış ülkelere yönelik projelermiş gibi görülüyor. Aylık asgari ücretin 2365 TL olduğu ve özel sektör çalışanların çok büyük bir kısmının bu ücreti aldığı bir ülkede, açıklanan projeler, çok da gerekliymiş gibi durmuyor. Yeteri kadar beslenemeyen gençlere, spor tesisleri açsanız ne olacak?

Birçok yazımda ve söylemimde belirtmiştim ve yine belirteyim. Bu ülkenin en büyük sorunu, gençlerimizin, olgunlaşmalarını geciktiren ve askerliğin ertelenmesi amacıyla da kullanılan üniversite ve üniversite üstü eğitimle ilgili yaşanmakta olan durumlardır.

Hükümetin, askerlikle ve yüksek eğitimle ilgili projeler geliştirmesi gerekir. Hem de, çok acil olarak.

Aşağıya, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın ve KKTC Anayasası’nın birer maddesini koyuyorum.

1960 Anayasası:

10. 1. Hiçbir şahıs köle veya kul edinilemez.

2. Hiçbir şahıs zorla veya mecburi olarak çalıştırılamaz.

3. Bu madde maksatları bakımından aşağıdaki haller "zorla veya mecburi çalıştırma" sayılmazlar:-

(a) 11'inci maddenin hükümlerine uygun bir tutukluğun devamı sırasında veya böyle bir tutukluktan şartla salıvermenin devamınca istenilen çalışma;

(b) konulabilecek askeri bir hizmet veya, kanunla kabul edilmesi şartıyla, inançları gereğince askerlik vazifesini yapmaktan kaçınan kimselere mecburi askerlik yerine gördürülecek başka bir hizmet;…….…

KKTC Anayasası:

49. (1)    Çalışma her yurttaşın hakkı ve ödevidir.

(2) Devlet, çalışanların insanca yaşaması ve çalışma hayatının kararlılık içinde gelişmesi için, sosyal, ekonomik ve mali önlemlerle çalışanların korur ve çalışmayı destekler; işsizliği önleyici önlemleri alır.

(3) Kimse zorla çalıştırılamaz.  Angarya yasaktır.  Ancak, hükümlülerin, hükümlülükleri süresince rehabilitasyon amacıyla çalıştırılmaları zorla çalıştırma sayılmaz…….

Görülebileceği gibi, 1960 anayasasında, mecburi askerlik yerine başka bir hizmet yaptırılabileceğine ilişkin düzenleme varken, KKTC anayasasından bu düzenleme kaldırılmıştır. 1960 anayasasında kimsenin köle ve kul edinilemeyeceği belirtilirken, galiba da, KKTC halkı, köle ve kul haline gelmiştir. Ama dikkat ediniz, anayasa, kul ve köle edinilemeyeceğinden bahsetmektedir. Kul ve köle olmaktan bahsetmemektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek