• 11 Aralık 2017, Pazartesi 9:37
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Önce biberondan kurtulalım

21 Aralık 1963 tarihinden sonra, Kıbrıs Cumhuriyetinden ayrı olarak çeşitli yönetimler altında bilahare ise, KTF çatısı altında ve 1983 tarihinden beridir de KKTC çatısı altında yaşıyoruz. Yani Kıbrıslı Türkler olarak, ayrı ve bağımsız bir devletimiz var. Bu devlet toprakları üzerindeki egemenlik, KKTC halkına aittir. KKTC halkı, bu egemenliğini, meclisi, yürütmesi ve yargısı vasıtası ile kullanır. KKTC bağımsız bir devlet olduğuna göre, yasalarının, kendi meclisi tarafından ve kendi resmi dili ile yapılmış olması gerekmektedir. Yeni kurulmuş olan bir devlet, kurulduğu anda, bir devlet olmanın gerektirdiği tüm yasalarını bir anda yürürlüğe koyamaz. Bu nedenle, yeni kurulmuş olan bir devlet, bir devlet olmanın gerektirdiği yasalarını yürürlüğe koyabilmek için, geçici bazı tedbirlere başvurur. Bu da kısa bir müddet için gayet doğal karşılanmalıdır. KKTC de kurulduğu anda, ihtiyaç duyduğu tüm yasaları bir anda geçiremeyeceği için, anayasasına geçici bir madde koymuştur. Dikkatinizi çekerim, GEÇİCİ MADDE.

Bu konuda konmuş olan geçici maddenin ilgili kısmı şöyledir;
“Mevcut Mevzuatın Geçerliliği ve Bu Mevzuatın Anayasaya Aykırılığı İddiası
Geçici Madde

Bu Anayasanın yürürlüğe girdiği tarihte yürürlükte olan mevzuat, bu Anayasa kurallarına aykırı olmadığı ölçüde yürürlükte kalır”. Bu yazıyı kaleme almama neden, bir Yargıtay kararıdır. Bu Yargıtay kararı, telif haklarına ilişkindir. Öncelikle, telif hakkının ne olduğuna bir bakalım.

Telif hakkı nedir? Sorusunun en kısa cevabı şudur; Kişinin her türlü fikri emeği ile meydana getirdiği ürünler üzerinde, hukuken sağlanan haklardır. 1948 yılında kabul edilmiş olan “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” nin 27. maddesi bu hakkı tanımaktadır.

“1. Herkes, toplumun kültürel faaliyetine serbestçe katılmak, güzel sanatları tatmak, bilim alanındaki ilerleyişe katılmak ve bundan yararlanmak, hakkına sahiptir.

2. Her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan, manevi ve maddi yararlarının korunmasını isteme hakkı vardır. “Bu hak, KKTC anayasasında da, temel bir hak olarak yer almaktadır. Bu haklar ne ile sağlanacaktır? Yapılacak olan bir yasa ile sağlanacaktır. Bu yasayı kim yapacaktır? KKTC’nin Meclisi yapacaktır. Meclis böyle bir yasa yapacaktır, yasayı Türkçe dilinde yapacaktır ve Türkçe bilen halkı yasayı okuyup, gereklerini yerine getirebilecektir. Gereklerini yerine getirmeyenler ise, sivil ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır.

Peki; KKTC Meclisi bu hakları sağlayan ve koruyan bir yasa yaptı mı? Yapmadı. Peki? Yürürlükte böyle bir yasa var mı? Yargıtay’a göre, yürürlükte olan bir yasa var. İngiliz zamanından kalma Fasıl 264 Telif hakkı yasası. Bu yasa 4 maddeden ibarettir ve bu yasa aslında hemen hemen hiçbir şey düzenlememektedir. Bu yasa, telif hakları konusunda 1911 yılında İngiltere’de yürürlükte olan telif hakkı yasasının yürürlükte olduğu anlamına gelen düzenlemeler yapmaktadır. Yargıtay da, Anayasanın Geçici 4. maddesi tahtında, 1911 yılında, İngiltere’de yürürlükte olan telif hakkı, yasasının, KKTC’de yürürlükte olduğu, kararını vermiş ve huzurdaki davaya bu yasanın uygulanması gerektiği sonucuna varmıştır. Peki; bu yasayı kim biliyor? Kim bu yasayı okuduğunda anlıyor? Bu yasayı, bu memlekette okuyup anlayabilecek kişi sayısı bir elin parmak sayısını geçmemektedir. Bu yasanın birkaç maddesi, bir mahkeme kararında tercüme edilerek, adalet sağlanamaz. Bu yasayı bilmeden bir takım davranışta bulunan vatandaşın davranışlarının sonradan mahkeme tarafından, 1911 yılında İngiltere’de yürürlükte olan bir yasanın birkaç maddesi tercüme edilerek, değerlendirilemez, daha doğrusu adalet adına değerlendirilmemesi gerekir. Bazı düzenlemelerle, Yüksek Adliye Kurulu gibi bir kuruluşun var olmasının taraftarıyım ancak adalet bakanlığının kaldırılmasını, reform gibi gösterenlerin, bu durum karşısındaki değerlendirmelerinin ne olacağını, cidden merak ediyorum. Önemli olan yasaların birkaç kişi tarafından bilinmesi değildir. Önemli olan yasaların, halk tarafından ve en azından hukukçuların tamamı tarafından bilinmesi ve halkın da, yasalara uygun davranmalarının sağlanmasıdır. Parmak arkasına gizlenmeye gerek yoktur. 1911 İngiliz telif hakkı yasasını, duraksamadan okuyup anlayabilen hukukçu sayısı yukarıda da belirttiğim gibi bir elin parmak sayısını aşmamaktadır. Halkın bilmediği bir yasanın kurallarının halka uygulanması bence adalet olamaz. Olsa olsa eziyet olabilir. Bir avukatın, bilmediği, anlamadığı bir yasa altında müvekkilini, mahkemede savunmaya çalışması kadar garip bir durum olabilir mi? Yasayı, davacı bilmez, davalı bilmez, avukatları bilmez, birçok yargıç da bilmez, savcı da bilmez, eeeee… Bu durumu özellikle,  hukukçu adaylara duyururum, gerçi onlar sık sık bu durumları yaşamaktadırlar. Bazılarımız ise, bu gibi durumlar karşısında susulmasının daha doğru olacağını savunmaktadırlar. Niçin mi? Yargı zarar görmesin MİŞ.

Ha! Cumhurbaşkanımıza da duyururum. Yavru olmaktan kurtulmak istiyordu da… Zannederim biz daha biberondan bile kurtulamadık.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık