• 28 Mayıs 2018, Pazartesi 8:39
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Orda bir ofis var Lefkoşa'da o ofis bizim ofisimizdir

Yargıç Tacan Reynar’ın istifasının aklıma getirdiklerini bu yazımda dile getirmek istedim.

Bu konuda mütevazılık yok. Çünkü bazen mütevazılık da aslında övünmeye girebilir. Ben hukuk hastası birisiyim. 2005 yılından beridir yani tam 13 yıldır, stajyer avukatlara ve genç avukatlara tamamı ile ücretsiz ve karşılıksız olarak hukuk dersleri vermekteyim. Ders vermeye önceleri barolar birliğinin Lefkoşa'daki binasında başladım, sonrasında barolar birliği başkanı oldum. Barolar Birliği başkanlığım sırasında, yargıda yaşanmakta olan birçok olumsuzlukları dile getirdim ve benim dönemimde, davacı barolar birliği, davalı yüksek mahkeme olmak üzere, anayasa mahkemesinde dava açtık. Yargının başı o zaman bizleri “utanmazlıkla” suçladı. Benim iddiama göre yüksek mahkemenin geçirmiş olduğu bir tüzük anayasaya aykırı idi ve yüksek mahkemenin yapmış olduğu bu tüzüğün iptali için, anayasa mahkemesine dava dosyaladık. Maalesef 3 yıllık başkanlığım süresince, anayasa mahkemesi bu davayı dinlemedi. Eleştirilerim ve bu dava nedeniyle birçok yüksek mahkeme yargıcı bana karşı tavır aldılar ve benimle ilgili olarak birçok bahaneler bulmaya çalıştılar.

Başkanlığım döneminde bir yargıçla ilgili olarak disiplin işlemleri başlatıldı. Disiplin işlemlerinde uygulanacak usul hakkında tatminkar yasal düzenlemeler yoktu. Bu nedenledir ki, disiplin işlemleri sırasında, yüksek adliye kurulu, hem iddia makamlığını yürüttü, hem de yargılama işlerini yürüttü. Disiplin işlemleri sırasında bu yasal eksiklikleri dile getirdim ve maalesef bu eleştirilerim birçok kurul üyesi tarafından çarpıtıldı ve koskoca kurul üyeleri tarafından aleyhime kullanıldı ve sonrasında Barolar Birliği başkanlığı ile ilgili olarak yapılmış olan 3 seçimde de aleyhime çalışılarak, Barolar Birliği başkanlığı seçimlerini kaybetmem sağlandı.

Eleştirilerim arasında, yargıç atamaları, terfileri ve nakilleri de vardı. Bu konudaki uygulamaların, yargının bağımsızlığına uygun olmadığını, bu konularda objektif kriterler olmadığını dile getiriyordum. Gerçi hala daha getirmekteyim. İşte Sayın Reynar, benim Barolar Birliği başkanı olduğum dönemde, yargıçlığa müracaat etmişti. Yani kurulu düzen dediği düzenin kurulu olduğu bir dönemde müracaat etmişti. Sayın Reynar ile birlikte birçok genç avukat da, yargıçlığa müracaat etmişlerdi. O zamanlar Sayın Reynar’ın adaylığı ile ilgili söylenenlerin, söylendiğine yemin edebilirim ancak, söylenenlerin doğru olduğunu bilmiyorum. Söylenen şu idi. “Sayın Reynar’ın yargıç alınması ile ilgili olarak bir üniversite ile ilgili olan bir veya birkaç kişi ricada bulundu ve bu konuda söz alındı ve Sayın Reynar, yargıç olarak atanacaktır.”

Neticede Sayın Reynar, yargıç olarak atanmıştır. Peki ben Reynar’a soruyorum. “Sayın Reynar, sizinle birlikte birçok avukat yargıçlığa müracaat etmişlerdi, neticede siz atandınız, imtihana sokulmadan, mülakata çağrılmadan ve hiç bir objektif kritere bakılmaksızın atandınız, peki, bu atanmanız veya diğer gençlerin atanmaması ve sizin atanmanız, kurulu düzenin bir parçası değil mi idi?” Gerçi, Sayın Reynar’ın yargıçlığı ile ilgili olarak ciddi şikayetler duymadığımı da itiraf etmeliyim.

Ve Barolar Birliği başkanlığından ayrıldıktan sonra Lefkoşa’da bir ofis kiraladım ve takriben 6 yılı aşkın bir zamandan beridir yine hiçbir ücret ve karşılık almadan bu ofiste hukuk dersleri vermeye devam ediyorum. Bu ofisim herkese açıktır. İşte bu ofise gelip de yargı ile ilgili eleştirilerde bulunmakta olan avukatların, halkın şikayetlerini bir dile getirsem var ya! Ama, getiremiyorum çünkü bu konuda herkes korkuyor ve herkes sindirilmiş vaziyette. Ama şunu söyleyebilirim ki, Sayın Reynar’ın bahsetmiş olduğu “kurulu düzen”, yargıda da vardır ve işin acı tarafı, yargının içerisindeki kurulu düzene karşı, yargı yolu da kapalıdır. En son olandan ve en basitinden bahsedeyim. Cumartesi günkü bazı gazetelerde, yargıçların nakilleri ile ilgili haberler çıktı. Bu nakiller neye göre yapıldı? Kime soruldu da yapıldı? Anayasaya göre, atama, terfi, nakil ve disiplin işlemleri yasa ile düzenlenir. Ancak, özellikle nakiller ve terfilerle ilgili hiçbir yasal düzenleme yoktur. Birilerinin keyfine göre nakiller yapılmıştır.

Bazı avukatların, Sayın Reynar’ın istifa gerekçeleri ile ilgili olarak barolar birliğinden bir açıklama beklediklerini görüyorum ve gülüyorum. Hakikatten gülüyorum. Bu Barolar Birliğinden bu konuda açıklama bekleyenlere cidden gülüyorum. Yüksek Mahkeme açıklamasını yapmıştır. Onun sözünün üzerine söz olmaz. Bütün çaba zaten bu değil miydi? Bir filimde geçiyordu, “ağanın ….’nun üzerine … olmaz” diye Orda bir ofis var Lefkoşa’da, o ofis bizim ofisimizdir, gitmeseniz de gelmeseniz de,  o ofis, bizim ofisimizdir. Hususi olarak derslerimizi çatıştırsalar da durum budur.

Bereket aklıma geldi yoksa o davanız ne olmuştu diye soracaktınız sonra. Yüksek Mahkemeye karşı Anayasa Mahkemesine açtığımız dava, ben barolar birliği başkanlığı seçimlerimi kaybettikten sonra derhal geri çekilmişti bir söylentiye göre de geri çektirilmişti. Kurulu düzenin bir gereği olarak böyle yapılmıştı. Yargıdaki diğer kurulu düzenlerden sırası geldikçe örnekler vermeye devam edeceğim.

Hasan Sözmener


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık