• 27 Kasım 2017, Pazartesi 8:52
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Peki da!

Dediğimiz şu; “Türkiye’de, yargıya siyaset karışmaktadır. Türkiye’de, yargı, bizdeki kadar bağımsız ve tarafsız değildir. Türkiye’de adalet bakanı var bizde yoktur. Adalet bakanı olmadığı için, bizdeki yargıya, siyasi müdahaleler olmuyor.

Peki; Bunlar güzel de, bizde, bir davanın sonuçlandırılmasındaki gecikme nedeniyle, maddi ve manevi tazminat davası açılabiliyor mu? Açıldığını duymadım ve de açılabildiğine ilişkin bir yasal düzenleme olduğunu da bilmiyorum.

Adamların memleketinde adalet bakanı var ama, adamların memleketinde, bu nedenle Anayasa Mahkemesi’ne maddi ve manevi tazminat davaları açılabiliyor ve Anayasa Mahkemesi de, davası geç sonuçlandırılmış olan davacıya, maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar veriyor.

Bu konu ile ilgili olarak Türkiye Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu birkaç kararı okuma fırsatı buldum. Okuduğum kararlarda, tazminat davası açan davacılar, yetkili mahkemelerde açtıkları davaları kaybetmiş olmalarına rağmen, davanın sonuçlandırılmasındaki gecikme nedeniyle, lehlerine tazminat hükmedildi. Davaların geç neticelendirilmesi, kişilerin, adil yargılanma haklarının ihlali imiş. Bir dava ise, mahkemenin davayı karara bağlaması ile değil, kararın icrası ile sonuçlanırmış.

Okuduğum kararlarda, bahsedilen gecikmeler, 8 yıl civarında idi.

Şimdi size bir internet sitesi linki vereceğim, vaktiniz olursa giriniz ve bakınız, bakalım bizdeki davaların hükme bağlanması kaç yıl sürer. Hemen belirteyim ki, daha icra işin içinde yoktur. www.mahkemeler.net

Bizde icranın durumu ise yürekler acısı. Bir davanın sonuçlandırılmış sayılması için işin içerisine icrayı da soktuğumuzda, bizde, hemen hemen her davada, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini görürüz. Yani, bizde açılmakta olan her davadaki davacıya ve davalıya, devletin, adil yargılanma hakkı ihlali nedeniyle hem maddi hem de manevi tazminat ödemesi gerekir.

Okuduğum bir başka kararda ise, işçilerin sendika hakları tartışılmış. Bir şirket çok sayıdaki işçisini işten çıkartmış. Bazı işçiler, işten çıkarmanın, sendikaya üye olma girişimlerinin işveren tarafından öğrenilmesi neticesinde gerçekleştirildiğini ileri sürmüşler. Davayı gören mahkeme, işçilerin sendikaya üye olma girişimleri olduğunu ancak henüz üye olmadıkları için, sendikal haklarının ihlal edilmediği sonucuna varmış. Bu karar üzerine işçiler, Anayasa Mahkemesi’ne müracaat etmişler ve mahkemenin bu kararının, sendikal haklarının ihlali olduğunu ileri sürmüşler. Anayasa Mahkemesi vermiş olduğu kararında, sendikal hakların, bir sendikaya üye olduktan sonra söz konusu olabileceğine ilişkin kararın hatalı olduğunu, anayasanın tanımakta olduğu sendikal hakların, bir sendikaya üye olma girişimlerini de kapsadığına karar verdi.

Peki; bizde görevsiz bir mahkemede açılmış olan bir davadaki görevsizlik kararı verildiğinde netice ne olur? Davanız ret ve iptal edilmiş olur. Yargıya hiç başvurmamış konumunda olursunuz. Yetkili mahkemeye başvurabilme süreniz geçmişse, haklarınızı kaybetmiş olursunuz. Halbuki adamların memleketinde, görevsiz mahkemeye dava açanlara, görevsizlik kararı sonrasında, görevli mahkemeye dava açabilmesi hakkı tanınır.

Başka bir ilginç karar. Türkiye’de Yargıtay, bir konuda dava açılamayacağına ilişkin içtihat üretmiş. Yıllar geçtikten sonra, Yargıtay içtihat değiştirmiş ve o konuda dava açılabileceği neticesine varmış, O konuda dava açma zamanaşımı süresi de on yılmış. Birçok kişi Yargıtay’ın içtihat değiştirmesi üzerine dava açmışlar. Devlet, davalı olarak, zamanaşımı iddiasında bulunmuş. Yargıtay demiş ki; “Davaların zamanaşımına uğramasına Yargıtay’ın içtihadı sebep olmuştur. Bu nedenle zamanaşımı süresi, yeni kararımızdan itibaren makul bir süre uzamış addedilir.”

“Peki da, bizde adalet bakanı yoktur, o nedenle bizdeki yargı daha bağımsız ve tarafsızdır.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık