• 20 Kasım 2017, Pazartesi 9:50
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Şüphedeyim

Meselâ, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları. Barolar Birliği, Ticaret Odası, Esnaf ve Zanatkârlar Birliği, Taşaronlar Birliği, Tabipler Birliği… Şimdiye kadar saydıklarımın isimlerinde bir yanlışlık yapıp yapmadığımı bilemiyorum ama saymaya devam edersem yapacağım kesin. Bu kuruluşların üyeleri, o mesleği yapanlardır. Üyelerin meslekleri önemlidir, siyasi düşünce ve görüşlerinin hiçbir önemi yoktur. Avukatlar Barolar Birliğini, doktorlar tabipler birliğini, …oluştururlar.

Mesela dernekler vardır. Ayni amaçlar doğrultusunda düşünen insanlar dilerlerse, bir dernek çatısı altında bir araya gelebilirler. Dernek üyelerinin siyasi düşüce ve görüşlerinin önemi yoktur. Hatta dernek çatısı altında siyaset yapmak yasaklanmaktadır.

Mesela, birden fazla kişi bir araya gelip, bir limited şirket oluşturup, ortaklaşa iş yapabilirler. Şirketlerin ortaklarının da, hangi siyasi düşünceye veya görüşe sahip olduklarının önemi yoktur.

Meselâları çoğaltabiliriz.

Peki; bir siyasi partiyi kimler oluşturur? Benim bildiğim ayni siyasi görüş ve düşünceye sahip olanlar oluştururlar. Farklı siyasi görüş ve düşünceye sahip olanlar, ayni siyasi partiye üye olmazlar ve hatta üyesi oldukları siyasi parti, zamanla siyasi görüş değiştirirse, partiye uygun olarak siyasi görüşünü değiştiremeyen üyeler, o partiden istifa ederler.

Düne kadar, hayır, bir hafta öncesine kadar, o da olmadı yok, yok iki hafta öncesine kadar, yani kısa bir zaman öncesine kadar, hangi siyasi partinin, hangi siyasi görüşte olduğunu galiba da biliyordum veya bildiğimi zannediyordum.

Özellikle ana muhalefet partisinin bazı milletvekilleri veya aday olması beklenen üyeleri, aday olmayacaklarını açıkladıklarında, ben zannetmiştim ki, bu kişiler, gençlerin önleri açılsın diye böyle yaptılar. Halbuki ana muhalefet partisinin adayları ortaya çıktıkça, bu kişilerin niçin aday olmak istemedikleri de galiba gün yüzüne çıkmaya başladı. Gelişmeler karşısında bende uyanan kanaat, bu kişilerin, seçimlerde, ana muhalefet partisine yardımcı olmayacaklarına yöneliktir. Bu benim şahsi görüşümdür. Hiçbir şahadete ve bilinen bir olguya dayanmamaktadır. Öylesine bir düşünce oluştu bende. Bu düşüncemi de anayasanın bana tanımış olduğu temel hak ve özgürlüklere istinaden açıklıyorum. Yazımın şu anına kadar düşünebilme konusundaki yeteneğim hakkında şüphelerim yoktu. Düşünce özgürlüğüm tamam, Kanaat özgürlüğüm tamam, bunları açıklama hakkım, tamam. Devam edelim bakalım.

Siyasi partilerde kontenjan ne demektir? Herhalde, parti tabanını işin içine karıştırmadan aday belirlemektir. Benim kanaatime göre, kontenjan, partiye üye olmaları yasaklanmış olan ancak partinin görüşlerini benimsemiş olan kişilerin aday olmalarına imkân sağlamak için geleştirilmiş bir kavramdır. Bence, bir kişinin bir siyasi partiye üye olması yasaklanmamışsa, böyle bir kişinin kontenjandan aday gösterilmemesi gerekir. Hele hele o siyasi partinin görüşlerini taşımayan ve taşımayacağı da besbelli olan bir kişinin kontenjandan asla ve asla aday gösterilmemesi gerekir.

Sadece ana muhalefet partisi miii? Hayır! aşağı yukarı tüm siyasi partilerin adaylarını gördükçe, bendeki akıl karıştıkça karışıyor.  Düşünce ve kanaat özgürlüğü, düşünceyi ve kanaati açıklama özgürlüğü ve hakkı diye bir şey var ya. Bu özgürlükten ve haktan söz edemiyorum. Çünkü düşünemiyorum. İnsan önce düşünebilecek ki, düşüncesinde özgür olabilsin ve kanaat oluşturabilsin. Düşüncesinde özgür olabilecek ki, düşündüğünü açıklayabilsin. Ben adayları gördükçe, düşünüp, düşünemediğim konusunda kaygılanmaya başladım. Yafu diyorum, 1985 anayasası bana bu özgürlüğü ve hakkı tanıdı, şimdi hakkını yemeyim, KTFD anayasası da bu hakkı tanımıştı. Ha! Doğru be… KTFD anayasası bu özgürlüğü ve hakkı bana tanıdığında, siyasi partiler konusunda pek aklım karışmıyordu. Siyasi partiler konusunda özgürce düşüncelerim ve kanaatlerim oluşuyordu ve oluşan bu düşüncelerimi ve kanaatlerimi, açıklama hakkından yararlanarak daha rahat açıklayabiliyordum.    Yafu Tufan Bey, Yafu Kudret Bey, yafu bilmem ne Bey, ne yaptınız böyle ki beni düşünüp düşünemediğim konusunda şüpheye soktunuz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık