• 05 Mart 2018, Pazartesi 8:58
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Taşınmaz Mal Satışları

Eskilerde, erkek evi yapar, kadın da cehizi yapar ve gençler evlenirlerdi. Şimdilerde ise, evler başkaları tarafından yapılıyor ve çok uzun yıllara varan taksitlerle, satın alınıyor. Arsanız veya araziniz varsa, kat karşılığı, villa karşılığı da kat veya villa sahibi olunabiliyor.

Hazır evler için ödenmesi gereken satış bedeli, genelde elli bin sterlingle, yüz bin sterling arasında değişiyor. Gelir düzeyimize bakıldığında bu satış bedelleri, büyük paralardır. Asgari ücretle çalışmakta olan birisi, belki de böyle bir satış bedelini hiçbir zaman ödeyememektedir. Uygulamada, bir ev satın almak isteyen bir kişi, bir miktar peşinat biriktirmekte ve öncelikle biriktirdiği peşinatı müteahhide vermekte ve geriye kalan satış bedelini, faizleri ile birlikte ödemek için, taksitli, uzun vadeli bir satış sözleşmesi, yapmaktadır.

İlgili yasaya göre, satış sözleşmesi, tapu dairesine kaydettirilebiliyor.

Bu şekilde ev satın almış bir kişi, yıllarca tabir caiz ise, aç ve susuz kalarak ödediği evin koçanını üzerine alabileceğine dair yasalarımızda bir garanti yoktur. Tüm satış bedeli ödenmiş olan bir evin, müteahhit tarafından, satın almış olan kişi adına devir ve koçan edilmesini, zorunlu kılan bir yasal düzenleme yoktur.

Yasalarımız ne diyor?  “Senin hükmün, tazminata geçiyor” diyor. Bu durum yalnızca ev satışlarında böyle değil, tüm taşınmaz mal satışlarında böyledir. Satış bedeli ödenmiş olan bir taşınmaz malı, satan mal sahibi veya müteahhit, satın alanın adına devir ve koçan etmek zorunda değildir.

Hatta şöyle durumlar da yaşanabilmektedir; Müteahhit, satmış olduğu evi, satın alanın tasarrufuna vermiş ve satın alan bu eve yerleşmiş de olabilir ancak, evin koçanını, satın alanın adına geçirmeyi ihmal etmekte de olabilir. Genellikle bu durum çok sık yaşanmaktadır. Evi satın almış ve içine yerleşmiş olan kişi, koçanı üzerine alamadığı takdirde ne yapacaktır? Ya sesini çıkarmadan evde oturmaya devam edecektir, ya da, evde oturmaya devam ederken, satış sözleşmesini feshedip, tazminat talebi ile dava açacaktır. Dava açtığı takdirde de, müteahhit, satın alan aleyhine tahliye davası açacaktır. Neticede, satın alan kişi, mahkeme kararı ile satın aldığı, yıllarca taksit ödediği evden, mahkeme kararı ile atılacaktır. Satın alan lehine de tazminata hükmedilecektir. Hükmedilecek olan tazminatın, müteahhitten alınabilmesi ise, belki de beş on yıl alacaktır veya tazminat tamamen veya kısmen tahsil edilemeyebilecektir.

Böyle bir durumla karşılaşan bir kişinin, mahkemeye ve yargıya, saygısı kalır mı? Düşünün, on yıl, on beş yıl, gelirinin hatırı sayılır bir kısmını, müteahhide ödemiş olan bir kişi, satın almış olduğu evin koçanını alamıyor, bu durumdan şikâyetçi olarak mahkemeye müracaat ediyor ve koçanını alamadan evden atılıyor ve eline üzerinde bir miktar yazılı, bir mahkeme kararı tutuşturuluyor.

Kişi, nereden bilecek ki, yasalarımız böyledir ve mahkemenin başka türlü davranması mümkün değildir. Ha, hemen ifade edeyim ki, bu yasaları biz yapmadık. Bu konudaki yasalar, İngiliz sömürge döneminden kalmıştır. Hatta, bu durumdan şikâyetçi olan İngilizler vardır, hani onlar da, ev satın almışlar ve koçanlarını alamamışlardı ya. Otelin birisinde bu konuda bir konferansa katılmıştım ve bu durumdan şikâyetçi olan İngilizlere, şikâyet ettikleri durumun, dedelerinin geçirmiş olduğu yasalardan kaynaklandığını anlatmıştım. Hayret etmişlerdi. Bir de latife yapmıştım. “Bizde dedelerinize olan hürmetimiz nedeniyle, onların geçirdikleri yasalara dokunmadık” demiştim.

Şimdiki hükümette, iki tane hukukçu bakan bulunmaktadır. Artık İngilizlere hürmeti bırakalım da, son derece önem arz etmekte olan taşınmaz mal satışlarına ilişkin yasal düzenlemeleri, hakkaniyete ve adalete uygun olarak düzeltelim. Bize de bir soran olursa, bu konudaki düşünce ve fikirlerimizi, aktarmaya da hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek