• 01 Ocak 2018, Pazartesi 11:14
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Trafik

Bugün 2018 yılının birinci günü. Güneşin etrafında kendisi ile birlikte bizi de gezdirmekte olan dünyamız, gece yarısı turunu tamamlamış ve yeni turuna gece yarısından sonra yeniden başlamıştır. Dünyamız belki de on beş milyar küsur kezdir turlamaktadır ancak biz gece yarısı başlayan tura 2018. tur diyoruz. Dünyanın 2018. turunun, tüm insanlar açısından hayırlara vesile olmasını dilerim.

Dünya turlaya dursun, ülkemizde biz de turluyoruz, ancak, turlamak için kullanmakta olduğumuz motorlu araçlarla birçok trafik suçu işliyoruz. En acısı, motorlu araçlarla insanları öldürmemiz oluyor.

Yürürlükte bulunan yasalar, tüzükler, trafikte uyulması gereken yüzlerce kurallar koymuş. Bu kurallara uyulmamasını da suç olarak kabul etmiş ve her bir suç için de, hapis ve para ve ehliyet cezaları öngörmüştür.

Yasalar bir davranışı niçin suç olarak kabul eder? O davranış toplum düzenini bozduğu için suç olarak kabul edilir. Suç kabul edilen davranışta bulunan için niçin ceza öngörülür? İnsanları, cezalandırılma korkusu ile suç kabul edilen davranıştan caydırmak için ceza öngörülür.

Bu konuda devletin esas gayesi nedir? Devletin esas gayesi, egemenlik sahasında bulunmakta olan insanların suç işlemelerini önlemektir. Devlet bu görevini nasıl yerine getirecektir? Öncelikle suçlar için cezalar öngörecek ancak, en önemlisi, insanları suç işlememeleri konusunda eğitecek sonrasında da, yapacağı denetimlerle insanların suç işlemelerine fırsat vermeyecektir. Ha! Eğitime ve denetime rağmen arada suç işleyenler olursa, onları da cezalandıracaktır.

Bir devlet cezaları bir gelir kapısı olarak görebilir mi? Asla böyle bir sorunun dahi sordurulmaması lazımdır. Ancak KKTC’deki uygulamalar ve gelişmeler insana bu soruyu sorduruyor ve hatta cevap olarak da, “Devletimiz, özellikle trafik suçlarındaki cezaları, gelir kapısı olarak görüyor” dedirtiyor.

Devlet tarafından işlettirilmemesi gereken bir suç bir gözden kaçma neticesinde işlendiğinde takip edilmesi gereken yöntem şudur; İşlenmiş olan suçla ilgili polis soruşturma yapar, hazırladığı dosyayı başsavcılığa gönderir, başsavcı, suç işlediği iddia edilen kişi aleyhine ceza davası açar ve sanık mahkemeye davet edilir. Mahkeme, sanığı suçlu bulursa, onu cezalandırır.

Bir suçla ilgili olarak soruşturmaya tabi tutulmak, mahkemeye çağrılmak da, suçların işlenmesi açısından bir caydırıcılıktır.

Trafik konusunda KKTC’de ne gibi gelişmeler olmuş ve bu gelişmelere karşısında neler yapılmıştır? 1974 yılından bu yana, motorlu araç sayıları her geçen yıl artmış ve bunun yanı sıra da trafik suçları ayni şekilde artış göstermiştir. Trafik suçlarının önlenebilmesi açısından devletin esas yapması gereken eğitimi ve denetimi artırmak olduğu halde, devlet, bunu yapmamış ve trafik suçlarındaki para cezalarını, gelir kapısı olarak görmüş ve trafik suçlarının davasız halli diye bir yasa çıkartmıştır. Para cezasının yanı sıra hapis cezası da öngörülmekte olan yüz yetmiş kusur trafik suçu, bu yasaya ekli cetvele konmuştur. Her suçun karşısına da, aylık asgari ücretin kaşta kaçı kadar para cezası tahsil edileceği yazılmıştır. Bu şekilde davranılmakla, polisin ve insanların, trafik suçlarını hafife almaları sağlanmış oldu. Paran varsa, işle suçu, yazılan faturayı geç öde ve gerisine boş ver. Trafikte birisini öldürmediğiniz müddetçe, sorun yok. Trafik kazası yaparak insanları yaralamak da sorun olarak görülmüyor. Ölüme sebebiyet verildiğinde yedi yıla kadar hapis cezası yetersiz görülüyor ancak şansınız varsa ve yaptığınız kaza neticesinde yaralama olursa, para cezası ile kurtulursunuz. Ölüme sebebiyet verme dışında trafik suçundan birisine hapis cezası verildiğine pek rastlanmamaktadır. Bütün bu gelişmeler, devletin, trafik suçları ile olan ilgisinin yalnızca, trafik suçlarından para toplamak olduğu neticesi dışında başka bir neticeye varmak mümkün olamamaktadır. Bu zihniyet devam ettiği müddetçe, ölümlü trafik kazaları sonlanmayacaktır. Ölüme sebebiyet verme dışındaki trafik suçlarını da en az bu suça verdiğimiz kadar önemsemeliyiz ki, çok önemsemekte olduğumuz bu suç işlenmemiş olsun.

Dünyamızın 2018. turu inşallah, kazasız belasız ve trafikte ölüm olmadan tamamlanır. Aslında bunu başarmak bizlerin elindedir. Herkesse çağrım; “geliniz bu işi bu yıl başaralım.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık