• 30 Ocak 2017, Pazartesi 8:03
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Yakalayın

Kamu görevlisinin, Öğretmenin, Polisin, Askerin, BRTK çalışanının, belediyecinin yasası var. Kimin yok ki?

Bu yasaların hepsinde çalışanların uymaları gereken disiplin kuralları ve bu kurallara uymayanlara verilecek cezaların neler olduğu yer almaktadır. Şunları şunları yaparsan ihtar, şunları şunları yaparsan kınama, şunları şunları yaparsan geçici uzaklaştırma… Şunları şunları yaparsan görevden atılma cezası.

Bir kişi bu yasalardan birisi altında işe mi alınacak? Müracaatçılar, müracaatçıların tüm kan hısımları, karıdan veya kocadan yana olan hısımları ve tüm sülale yollara düşmekte, telefonlar açmakta, birilerine ulaşmaya çalışmakta. Gaye ne? Akrabayı işe sokmak. Yapmasınlar mı? Yapmasınlar diyemeyeceğim, çünkü böyle yapılmaz ise, kişiler işe girememektedirler.

İşe girme sağlandıktan sonra, hısımların her birisi, işe alınana, onu işe aldırmak için yaptığı girişimleri, kimlerle nasıl temas kurduğunu, kimlerin kendisine söz verdiğini gururla ve gabara gabara ve ballandıra ballandıra anlatmaktadır. “Bakanın telefonu vardı bende, ararım ararım çıkmaz, ararım ararım bakmaz, dedim gendi gendime bu iş telefonla olmayacak, çıktım gittim makamına, sekreteri gızcık der bana toplantıdadır, bakanınan görüşemen. Ben dinlerim onu? Yöneldim kapıya doğru, gızcık arkamdan bağırır giremen içeri diye. Kapıyı çalmadan açtım daldım içeri. Bakan beni görür görmez ayağa kalktı. Buyur Ahmet Bey dedi. Bakan da bilir onu benim seçtirttiğimi. Dedim gendine, senin gız goymadı beni içeri ama ben dinlemedim. Dedi bana, seni tanımaz da onun için bırakmadı seni. Ne ise anlattım gendine, senin adını aldı ve merak etme sen dedi.” Bu ve buna benzer onlarca hikaye.

Bu şekilde arka ile torpil ile işe alınan adam veya kadın, disiplin kuralı mı dinler? Disiplin kuralına uymaz ise, disiplin cezası mı yer?

Çalışanın kendisini bir tarafa bırakınız. Herkes ve hepimiz, çalışanların disiplin kurallarına aykırı davranmalarına ön ayak olmuyor muyuz? Disiplinsizliği soruşturmakla ve disiplin yargılaması yapmakla görevli olanlar da ayni şekilde davranmıyorlar mı?

İlk anda herkes bu sorulara hayır cevabı vermek eğilimi içerisindedir. Geçenlerde Ombudsman, kaymakamlıkta çalışmakta olan bir memurun, ikinci iş yaptığını ve bu memur hakkında disiplin soruşturması başlatılması gerektiğini rapor etmiş. Hatta çok kısa bir zaman önce, bir mahkeme memuru, ikinci iş yaptığı için, görevinden uzaklaştırılmış. Bunları duyunca ne mi yaptım? Güldüm. Hem de çok güldüm, Hatta kahkaha bile attım. Bunları yazarken bile yüzümde bir tebessüm oluştu.

Önce mahkemeden başlayayım. İkinci iş yaptığı nedeniyle işten atılan bu memur, ikinci iş yapmaya ne zaman başlamıştı? Yıllardır bu memur ikinci iş yapmıyor muydu? Yıllardır bu memurun ikinci iş yaptığını tüm mahkeme çalışanları, hakimler ve savcılar bilmiyor muydu? Biliyorduk ve göz yumuyorduk. Hatta göz yummuyorduk. Birçok mahkeme çalışanı, bu adamdan mal da satın almıştır. Mahkeme çalışanları içerisinde ikinci iş yapan bir tek bu memur muydu? Hayır. Geçmişte de şimdi de, ikinci iş yapmakta olan var.

Sayın yargıçlar, savcılar, Ombudsman, kamu hizmeti komisyonu üyeleri, polis hizmetleri komisyonu üyeleri ve benzerlerine sesleniyorum. Hatta kendimi de içine katıyorum ve soruyorum. Bizler, çocuklarımızı, devlet öğretmenlerine derse göndermedik mi? Bu öğretmenlere, çocuklarımıza ders verdikleri için paralar vermedik mi? Devlet hastanelerinde çalışan doktorların kliniklerine giderek muayyene olmadık mı? Hellim, molahiya, zeytin yağı, yumurta satan, odacıdan, polisten, memurdan, öğretmenden bunları satın almadık mı? Kocalarımız veya eşlerimiz özel kliniklerde doktorluk veya başka işyerlerinde ikinci ve hatta üçüncü iş yapmıyorlar mı?

Olan nedir biliyor musunuz? Gerçek durum ikinci iş değildir. İkinci iş, işin bahanesidir. İkinci iş nedeniyle soruşturma yapanlara, yargılama yapanlara ve soruşturma yapılması tavsiyesinde bulunanlara ben gülerim, yalnız ben gülmem, halk da güler. Hem de her yerimle gülerim. İkinci iş nedeniyle yakalama emrini verenler, bu emri vermezden önce lütfen uzağa değil, diplerine baksınlar. Gerçek durum şudur; Haklarında bu nedenle yakalama emri verilenler, arkalarını, torpillerini kaybetmişlerdir ve kan akrabaları da eşten gelme akrabalar da aynı durumdadırlar. Yani tüm sülale de arkalarını ve torpillerini kaybetmiş durumdadırlar.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık