• 21 Mayıs 2018, Pazartesi 8:45
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Yargıtay Kararından sonra fetüs davası (4)

Yargıtay, alt mahkemenin cinayetten sanıkları beraat ettirme kararını onayladı, ağır cezalık suç olan kürtaja teşebbüs suçları ile ilgili mahkumiyet kararlarının hepsini iptal etti.

Sanıkların hiç birisi ağır cezalık bir suçtan dolayı suçlu bulunup mahkum edilemedi.

Meliz’in kürtajından dolayı, hastane sahibi doktor sanık 2, hemşire sanık 3, hemşire sanık 4, esas doktor sanık 5 ve anestezi doktoru sanık 6 suçlu bulundular. Nazlının kürtajından dolayı, sanık 3, 5 ve 6 suçlu bulundular. Sanık 3 ve 5 34 haftalıktan büyük fetüsün doğumunu gizlemekten dolayı da suçlu bulundular.

Alt mahkeme şahitleri gördü, şahadetlerini inceledi. Sunulan delilleri değerlendirdi ve bir karara vardı.    

Yargıtay da tüm dava dosyasını ve zabıtları ve delilleri inceledi ve bir karara vardı.

Doğal olarak en doğru kararı verme durumunda olanlar onlardır. Ben bir hukukçu olarak ve bir vatandaş olarak olaya dışarıdan bakıyorum.

Bu nedenle tespitlerim isabetli olmayabilir. Ancak, anayasa yargılamanın aleni yapılmasını ve kararların da gerekçeli olmasını şart koşmuştur.

Yani bir hukukçu veya vatandaş veya herhangi birisi bir kararı okuduğunda o karardan tatmin olmalıdır.    

Karardan tatmin olunulmadığı durumlarda, mahkemenin hatalı olduğu sonucu ortaya çıkmaz. Karar doğru olabilir ancak, okuyanı tatmin etmeyebilir.

Yargıtay’ın kararı hukuki prensipler açısından mükemmele yakındır. Ders kitabı olarak okutulabilir. Tüm hukukçulara ve hukukla uğraşan herkese bu kararı tavsiye ederim.

Ancak ben, hukuki prensipler dışındaki bazı gerekçelerden tatmin olamadım. Hemşirelerin ve anestezi doktorunun mahkumiyet kararlarının gerekçeleri ile bir türlü hemfikir olamıyorum.

Sanıkların mahkum oldukları suçlardan birisini düzenlemekte olan 169A maddesine bakıyorum. Tekrar tekrar okuyorum.

10 haftalıktan sonraki hamileliğin sonlandırılmasının yasal olabilmesi açısından tüm yetki ve sorumluluk, doğum ve kadın hastalıkları uzmanı doktora verilmiş durumdadır.

Özellikle acil durumlardaki yetki ve sorumluluğun derecesi daha da artırılmıştır ve kürtaja karar verebilecek olan tek kişi doğum ve kadın hastalıkları uzmanı doktordur.

10 haftalıktan sonraki hamileliğin sonlandırılmasında, bu doktora bir görev daha düşmektedir. O görev de, hamileliğin sonlandırıldığının sağlık müdürlüğüne bildirilmesidir.

Devlet doktora bu bildirimi şart koşuyor ancak, böyle bir müdürlüğü oluşturmuyor. 1989 yılında devlet yasa geçiriyor ve doktora diyor ki, “sen 10 haftadan sonra hamileliğe son vereceksen önceden sağlık müdürlüğünü bu konuda bilgilendireceksin, acil durumda müdahaleni bildirimde bulunmadan yapabilirsin ancak 24 saat içerisinde durumdan bu müdürlüğü haberdar et.” Doktora böyle bir zorunluluk getiriyorsun ancak böyle bir müdürlük oluşturmuyorsun. Peki ben bir hukukçu olarak sormaz mıyım, “Madem ki durumu bildireceği müdürlüğü devlet olarak sen oluşturmuyorsun, doktor bu konuda niye muntazam bir kayıt tutsun veya her şeyi kayda geçirsin?” Devlet görevini yapmayacak ancak mahkeme olarak kişilerden görevlerini tam yapmalarını bekleyeceğiz.  Bunu da karara gerekçe olarak yazacağız.

Acil durumlarda hamileliğe son verme kararını verme yetkisi doğum ve kadın hastalıkları uzmanında ise, böyle bir karardan dolayı hemşireleri veya anestezi doktorunu nasıl sorumlu tutabiliriz? Mahkeme diyor ki, iddia makamı, ilk nazarda acil bir durum olmadığına ilişkin şahadet ibraz etti, ispat külfeti sanıklara geçti.

Önemli olan ispat külfeti hangi sanığa geçmiştir. Yani, bu konuda karar vermeye yetkili tek kişi olan doktor çıkıp da izahat vermez ise, “vay efendim doktor izahat vermedi bu nedenle hemşireler de suçludur anestezist da suçludur” diyebilir miyiz. Mahkeme, hemşirelerden ve anestezi doktorundan ne gibi bir izahat istiyordu? Bu kişiler nasıl bir izahat verebilirlerdi ki, durum acildi ve derhal hamileliğe son verildi? Bu mümkün değildir.    

Hemşirelerden ve anestezi doktorundan bu konuda izahat beklemek tatmin edici bir gerekçe olmamıştır. İzahat vermesi gerekenin izahat vermemiş olmasından dolayı bu kişilerin sorumlu tutulmaları tatminkar bir gerekçeye dayanmamaktadır.

Şimdilerde mahkemelerde bir parçaları birleştirme modası çıktı. Parçaları birleştirince gerçek ortaya çıkarsa imiş. Karara bakıyorum. Anestezi doktoru ile ilgili parçalar birleştirilmiş. Nedir bu parçalar? Sabahleyin geçmiş ve günaydın demiş, ameliyattan sonra da, Meliz’in nişanlısına ameliyat hakkında bilgi vermiş. Anestezi doktorunun verdiği bildi, hastanın narkozdan kurtuluşu ile ilgilidir. Anestezi doktoru, başka bir bilgi verecek durumda değildir ki.

Nazlı da anestezi doktorunu görmüş ve tanımış. Ben bu parçaları birleştirdiğimde ortaya bir şey çıkmıyor. Eğer parçalar birleştiğinde ortaya bir suçluluk çıkıyorsaydı bu parçalar karara tam yansımamıştır.

Olaylar, çok yüksek sağlık standartlarına erişmiş ülkelerin standartları dikkate alınarak değerlendirilmiştir.    

Böyle bir standart bizim ülkemizde yoktur. Böyle bir standarda uyma zorunluluğu bu memleket insanına aşılanmamıştır.

Hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının hangi koşullarda çalıştıklarını biliyoruz, görüyoruz ve duyuyoruz.   

Gerçek suçluların cezalandırılmalarına hiçbir itirazım yoktur. Tekrarlıyorum büyük bir ihtimalle varılan neticeler doğrudur ancak bunların doyurucu gerekçelerini ben kararda göremedim. Bu da benim görüşüm. Tabii ki yargıya güvenimiz tamdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık