• 04 Eylül 2017, Pazartesi 12:35
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Yavaş olun yafu…

Haberler mi yanlış, yapılanlar mı yanlış, bir türlü anlayamıyorum.

Başsavcılık, 53 tane polis mensubunun derhal görevden alınmasını istemiş. Bu ne demek? Başsavcı bu yetkiyi nereden bulmuş? Böyle bir yetki, başsavcıya ne zaman ve kim tarafından verilmiş?

Savcılar, FETO’yle ilgili bağlantılar arıyorlarmış, yasa dışı örgütle ilgili suçlu arıyorlarmış, bu konuda soruşturma yapıyorlarmış. Bu da nereden çıktı? Savcılar ne zamandan beridir, suç soruşturmaları yapıyorlar? Bu yetki onlara nereden geliyor? Anladığım birileri, fırsatı ganimet bilerek, birileri nezdinde, hoş görünmeye, havadan meşhur olmaya çalışıyor.

Bakınız Anayasa’nın 159 maddesinin (3) fıkrası ne diyor?

“(3) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başsavcısı, Devletin, Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Bakanlar Kurulu’nun, bakanların ve diğer devlet organlarının hukuk danışmanıdır. Kendisine bu Anayasa veya yasa tarafından verilen veya emrolunan diğer bütün yetkileri kullanır ve görevleri yapar”.

Hukuk danışmanı ne demektir? Genelde hukukçu olan ve kendisine hukuk konusunda soru sorulabilen ve sorulduğu zaman da cevabını veren kişi veya makam demektir. Bu fıkrada sayılan makamları işgal edenlerin ve devlet organlarının hukuk danışmanı, başsavcıdır. Özel kişilerin de hukuk danışmanları genelde avukatlardır. Hukuk danışmanlarından görüş almak mecburiyeti yoktur. Hukuk danışmanlarından alınan görüşlere uymak mecburiyeti de yoktur.

Ülkemizde işlendiği iddia edilen bir suçun kimler tarafından soruşturulacağı, kimler tarafından kovuşturulacağı hususları, anayasada ve yasalarda düzenlenmektedir. Soruşturma konusunda yetkili olanlar genelde, polis mensuplarıdır. Ancak, bakanlar kurulu, herhangi bir suçla ilgili olarak, soruşturma memuru tayin edebilir. Suç işlediği zannedilmekte olan kişiler polis mensupları ise, onlar hakkındaki soruşturmayı, yine polis mensupları yapabilir.

Ha! Polis mensupları hakkındaki soruşturmaların, yine polis mensupları tarafından yapılmasında sakınca görülüyorsa, o takdirde, bakanlar kurulu oturur ve soruşturmayı yapacak polis mensubu olmayan başka kişi veya kişileri tayin eder. Başsavcılığın, soruşturma memuru tayin etme veya polislerden oluşturulduğu söylenen soruşturma kuruluna başkanlık etme yetkisi yoktur. Herhangi bir savcının da böyle bir yetkisi yoktur. Başsavcılığın suçlarla ilgili yetkisi, soruşturmadan sonra başlatılacak olan kovuşturmalardadır.

Kanaatim odur ki, bu konuda çıkmakta olan haberler doğru değildir. Eğer doğru ise, bu bir hukuk felaketidir, hukukun katlidir, hukukun, darağacında ipe çekilmesidir.

Bir polis mensubu ne zaman görevinden alınabilir? Bu konu, ilgili yasada açıkça düzenlenmiştir. Buna göre; 1.-Polis mensubu hakkında, uyarma ve kınama cezası dışında, daha ağır bir disiplin cezası gerektiren bir disiplin suçu ile ilgili olarak, soruşturma başlatılması veya 2- bir polis mensubu hakkında işlediği iddia edilen bir suçla ilgili ceza kovuşturması başlatılması gerekir. 3.-Bunlar da yetmez, ilgili polis mensubunun bağlı bulunduğu, polis müdürünün, bu polis mensubunun görevde kalmasını, sakıncalı bulması gerekir. 4.- Bu da yetmez, ilgili polis müdürünün kararı doğrultusunda, polis genel müdürünün kararı gerekir. Görülebileceği gibi, bir polis mensubunun görevden alınmasına ilişkin olarak başsavcıya, yasa ile verilmiş bir yetki yoktur. Yetki, hakkında disiplin soruşturması veya ceza kovuşturması başlatılan polis mensubunun, bağlı bulunduğu müdürdedir ve bu müdürün yetkisi de, konuyu, genel müdüre iletmekten ibarettir. Polis genel müdürünün dahi direkt olarak, bir polis mensubunu görevden alma yetkisi yoktur.

Dıştan gözlemleyebilen birisi olarak, bana göre, bu aşamada, Süleyman Manavoğlu Bey’in, polis genel müdürü olması, polis mensupları için de, ülkemizin de, bir şanstır. Bu olaylar karşısında takınmış olduğu tavır nedeniyle onu kutluyorum. Havadan meşhur olmak peşinde olanların galeyanlarına kulak asmayacağına ve teşkilatının güvenirliliğine gölge düşürtmeyeceğine olan inancım tamdır.

Yetkisizce, görevden alma talimatları verilebilse idi, benim de birçok talimatım olacaktı. Hem de içinde bulunduğum hukuk camiası ile ilgili olacaktı. Adaletin içine edilmesi veya edilmeye çalışılması kadar beni üzen bir durum olamaz. Halbuki yargıyı ve adaleti yüceltmek için bir ömür harcadım ve hâlâ daha harcamaya devam ediyorum.

İçine daha da etmeyiniz, yavaş olun yafu…

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık