• 27 Mayıs 2017, Cumartesi 12:30
BurçinALİUSTA

Burçin ALİUSTA

Bir ‘Klasik Festival’ hikâyesi

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr İrfan Günsel’i ziyaret etmek için Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği olarak yola çıktık. Bu yılın Klasik Otomobil Rallisi’ni nasıl, ne şekil organize edeceğimizi görüşmek ve görüş alış verişi için.

Başkan İnanç Babaliki’yle aynı arabada randevumuza giderken, aramızda konuşuyoruz. Başkana, ‘bu sene iki faaliyeti bir yapalım. Festival tadında olsun. İrfan Bey’e sunalım bakalım ne diyecek’ derken, okula vardık. Olgun Abi (Olgun Bıçak) girişte bizi bekliyor. Biraz sohbet, merhabanın ardından kendimizi toplantıda bulduk. İrfan Bey her zamanki gibi sıcak karşıladı bizi. Bayağı sohbet ettik. Özellikle ‘Günsel otomobil’ hakkında. Tasarım ve projelerini anlattı bize. Heyecanlanmamak elde değil. Büyük iş, büyük proje. Daha imalata çıkmadan hatırı sayılır sayıda ön siparişler toplanmış bile Günsel otomobilin. Bizim faaliyet konusu beş dakika bile sürmedi.

‘Artık geleneksel oldu, tabiî ki devam ediyoruz’ cümlesinden sonra düşüncemizi söyledik.

20 Mayıs Klasik Otomobil Sergisi, 21 Mayıs YDÜ 28. yıl Klasik Otomobil Rallisi ve 22 Mayıs gecesi müzede ödül töreni. Ok yaydan çıkmıştı. Nasıl yaparız, nasıl altından çıkarız, hiç konuşmamıştık kendi aramızda.

İki hafta evvel yapılan Kütahya Seramik Rallisi’nin yorgunluğu halen üstümüzdeydi. İrfan Bey, her şeyi onaylıyordu. Sadece programına bakıp, uygun olup olmadığını söyledi.

Malum, YDÜ Kadın Basketbol Takımı’nın tarih yazdığı günlerdi. Maçtan maça, finalden finale uçuyorlardı. Medar-ı iftiharlarımız. YDÜ Genel Koordinatörü sevgili dostum Görkem Bulunç’a kalan işleri havale edip odadan çıktık.

Görkem’le yüzeysel olarak programı konuştuk. İşin boyutunun büyüklüğünü sonra fark ettik başkanım İnanç’la. ‘Bunun da üstesinden geleceğiz’ diyerek hızla çalışmalara başladık. Adını ‘YDÜ Klasik Otomobil Festivali’ koyduk ve tam bir festival olması için durmadan çalıştık. Özellikle YDÜ’deki dostlarımızla haşır neşir olduk. Görseller ve baskı işi yine Hüseyin Aşkaroğlu Hoca’mda. Kendi hayalimdeki görselleri aktardım. O da tecrübesini koyarak, harika görsel tasarımlar yaptı. Ellerine sağlık. Ön hazırlıklar tamamlanınca yola çıkma zamanı gelmişti.

İlk hedef sergi ve İZKOD

Ben yol çalışmalarına hız verirken, Başkanım İnanç Babaliki de diğer işlere odaklandı.

Bağlarımız ve dostluklarımızın çok kuvvetli ve değerli olduğu İzmir Klasik Otomobil Derneği (İZKOD) geçen yıllarda bize ilk fırsatta sergiye otomobilleriyle katılmak için. Bu faaliyet, sergi ve yarışla birleşince onlar için daha da heyecanlı bir hal almıştı. Tam yedi klasik otomobille İzmir’den yola çıktılar, yanlarında değerli dostlarımızla.

Başkan Murat Abim (Murat Akarsu) önderliğinde Girne’ye 18 Mayıs günü geldiler. Düşünülen program, 19 Mayıs giriş, 22 Mayıs Pazartesi gecesi de çıkıştı. Fakat 19 Mayıs Cuma gününün tatil olması ve limanların çalışmayacak olması tüm programları alt üst etti. Otel rezervasyonlarını iptal ettik mecburen. Yine yardımımıza Görkem kardeşim koştu ve okulun üst kısmında muazzam güzellikte yeni inşa edilen konuk evlerini misafirlerimize sundu.

İlk kafile otomobillerle birlikte gelen dokuz kişilik ekipti. Geriye kalanlar ki, onlar da eşleri ve kafileye katılacak olan değerli misafirimiz İZKOD Onursal Başkanı, Türkiye’nin en büyük klasik otomobil müzesi sahibi Fevzi Keskinoğlu ve eşi Sıdıka Keskinoğlu’ydu. İlk gün misafirlerimizi odalarına yerleştirdik ve soluğu Göçmenköy’deki Zehra Aba’nın yerinde bulduk, Kıbrıs yemeklerini tattırmak için.

Ardından Niyazi Abi’nin (Niyazi Harmandağlı) küçük çaplı koleksiyonuna göz atmak ve arabaları deniz tuzundan arındırmak için Autosat petrole uğradık. Hem sergi hem de yarışın kayıtları başlamıştı. Bir yandan misafirler diğer yandan organizasyonun takibi… İşim oldukça zordu. Bunu gittikçe hissetmeye başlamıştım. Perşembe gecesi sağ olsun sevgili Ali Abi’m (Ali Köroğlu) yine muhteşem bir misafirperverlik yaparak, yurt binasının yemekhanesinde ciğer partisi sundu. Müthiş bir geceydi.

Sergi tam gaz

Cuma akşamı uçakla gelenleri de karşıladıktan sonra 40 kişilik bir akşam yemeği yapıldı.

Yerimiz Gönyeli Eski Konak Meyhanesi’ydi. Herkes şen şakrak... Kıbrıs Meyhanesi’ne herkes hayran kaldı. Kafilede daha evvel Kıbrıs’a gelmeyenler de vardı. Gecede öyle anlar oldu ki unutulmaz. Bizim meşhur koç garavollisi masaya sunuldu. Çoğunun yüzü ekşidi. Anlattık. Tarif ettik. İkna olan çıkmadı. Ta ki Fevzi Keskinoğlu ‘ ben tatmak istiyorum’ diyene kadar. Ali Abi’m özenle, kürdanla çıkarıp, sosa batırıp Fevzi Bey’e takdim ettikten sonra Fevzi Bey ‘hadi arkadaşlar sıra sizde’ dedi. İzmir ekibinin yüzünü görmeliydiniz. O andan sonra herkes garavollimizi tattı.

Her şey yolundaydı, ta ki hava raporu moralimizi bozana kadar. Yapacak bir şey yoktu. Geçen yıl da aynısı olmuş ve iki kez sergiyi ertelemek zorunda kalmıştık. Fakat Allah bize yardımcı oldu. İki gün yağmurlu geçen havanın ardından sergi günü ve özellikle yarış günü mükemmel bir havada faaliyetlerimizi tamamlayabildik.

Sergimize tam 89 araç katıldı. İZKOD, YDÜ klasik araçlar, Jaguar Derneği, üye olan /olmayan, klasiğini kapan geldi. Yerimiz yine geçen sene olduğu gibi Girne Kapısı Mücahitler Parkı’ydı. Parkın sorumlusu Hanifi kardeşim (Hanifi Öz) bize çok iyi ev sahipliği yaptı. Tekrar teşekkürler. YDÜ Halk Dansları ekibi, çocukluk arkadaşım değerli dostum Üney Bensel yönetiminde bizlere harika gösteriler sundu.

En güzel araba seçimi yine heyecanlıydı. Birincilik dostum İsmet Tufan’ın müthiş arabası Chevrolet Corvette’nin oldu. Sergimize her yıl katılan 3. Cumhurbaşkanımız Dr. Derviş Eroğlu da oradaydı. Sekreteri Tezin Abla arayıp ‘başkanımız katılacak Burçin. Hem tavla turnuvasına da girecek, bilgin olsun ablam’ dedi. Ardına Başbakan Yardımsı ve Maliye Bakanımız, değerli destekçimiz Serdar Denktaş arayıp geleceğini bildirdi. Sergide unutulmaz bir kare oluştu bir an. 3. Cumhurbaşkanımız, dedemiz Sinan Ruhi’yle tavla oynuyor, yan masada Serdar Denktaş ve Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay klasik severlerle sohbet ediyor.

Unutulmaz bir kareydi. Hemen fotoğrafladım. Sergimiz sorunsuz tamamlanmıştı. Artık sıra pazar günkü yarıştaydı. Sergi sonrası soluğu Orhan Bayraktaroğlu’nun Kanal T televizyonundaki canlı yayınında aldık. Sağ olsun Orhan Abim bunu hep yapıyor. Başkan Murat Akarsu Abi’min programda bizlerin de en kısa zamanda İzmir’e gideceğimizin sözünü almak istemesi üzerine benim söz sıramda, ‘elbette en uygun zamanda ziyaret edeceğiz. Hem de sanırım bir uçak dolusu’ dememin üzerine canlı yayında kahkahalara boğulduk.

Rota bu sefer batı

Geçen yılın son yarışı Bosphore Card Rallisi, son gezimiz, bu yılki ilk faaliyet “Tekerlekler Cirilensin” gezisi ve bu yılın ilk rallisi Kütahya Seramik Cahit Necipoğlu Ltd. Rallisi, ülkemizin hep doğu kesimlerinde yapılmıştı. Bu sefer istikamet Batı sahilleri olacaktı. Ben bir faaliyeti tasarlarken diğerinin de kafamda projesini düşünürüm. Lefkoşa’dan başlayacak olan ralli, Koruçam, Sadrazamköy ve Kayalar’dan geçecekti.

Start yeri her zamanki gibi YDÜ Bankası Dereboyu şubesi önü.  Bitiş yeri YDÜ Müze. Tam üç kez yola çıktım. Bu yoğun programı alt edebilmek için öncelikle Roadbook’u, güzergahı, özel etapları bitirmeliydim. Öyle de oldu. Festivalden bir hafta önce tüm yarış hazırlıklarını tamamladım ve Hüseyin Hocam’la birlikte baskıya girdik. Geriye start listesi kalmıştı. O da yarışa iki gün kala belli olacaktı. İnançla birlikte son kez kontrole gidip geldik. 135,5 kilometre uzunluğunda, beş özel etap. Yarışın üçte biri özel etap. Üç buçuk saat süren rallinin bir saati SHT. Misafirler için harika bir güzergah. Yarışı tatlı sert yapmaya karar verdim.

Özellikle ilk üç özel etap korkunçtu. Yarışa tamamen hazır olanlar için bulunmaz bir parkur. 24 dakika süren, tuzaklarla dolu birbirine bağlantılı ilk iki etap geçildi. Ardından Serhatköy-Güzelyurt parkuru. Hepsini özene bezene yaptım. 16 dakika süren bu etaptan sonra artık tempoyu düşürerek, daha kolay özel etaplar koydum.

Kalkanlı’nın sonundan başlayıp Koruçam köyünün sonunda biten tek hız olan fakat 11 dakika süren etap.

Üç sene evvel Bursa Cumhuriyet Rallisi’nde buna benzer bir parkurda yarışmıştım. Gerçekten zordu. Bir benzeri de buydu. İzaz ikram Fatte Aba’nın sulu muhallebisi oldu. Halil Abi’m (Saygınlı) itinayla hazırlanmıştı. Yarıştığım yıllarda Sadrazam köy etabını hep yarışarak geçtim. Ya soldan sağa ya da sağdan sola.

Bu sefer gezerek geçmelerini istedim. Doğanın ve Kıbrıs’ımızın eşsiz manzaralarını tatmalarını istedim. Girne’nin içine girmeden dış yoldan son özel etabı hazırladım. Son etap YDÜ Kampusu’nun içi. Fuar alanı önünden başlayan son etap, YDÜ kuruluşunun 28. yıl adına, sabit hızı 28 km/h vererek okul içerisinde yaklaşık 5 km parkur oluşturdum. Okulun pazar günü boş olması, bu parkuru daha da cazip hale getirdi. Yarışı YDÜ Hastane çemberinde izledim. Oldukça keyifliydi. Finiş müzede oldu. 54 klasik otomobille başlayan rallimiz 52 arabanın gelmesiyle son buldu. İki aracımız kaldı. Bir de ben yolda kaldım. Son etap için Lefkoşa’ya gelirken hararet yapan arabam Boğaz girişinde beni yolda bıraktı. İmdadıma Ozan Abi’m (Ozan Çoli) yetişti de son etabı kurabildim.

Müzede tören bir başka

Yarış sonrası neticeleri açıklamadık. Her yıl bu böyle. Herkeste heyecan. Beni arayan, soran çok meraktan. Ama nafile kimseye çıt yok. Pazartesi gece Müze Müdürü, dostum Ulus Candanal’la organize olarak düzenimizi aldık. Kupaları itinayla seçtim. Yarış bitmişti ama daha yapacak çok iş vardı. Gece tüm klasik severler şık giyinmiş. Saat 19.30’da neticeleri açıkladık. Yarış çok zordu. Bu yüzden her zamanki sonuçlar gibi neticeler çıkmadı. Ama tecrübeliler, iyi çalışanlar, yarışa ekip olarak konsantre olanlar ön sıralarda yer almayı başardılar. Kazanan, kazanamayan herkesi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Yarışı geçen yılın şampiyonları kazandı.

Ali-Pembe Kelebek ailesi… Tesadüftür ki, ilk üç sıra Mercedes’lerin oldu. Tören, Ceren Aksu’nun sunumuyla tamamlandı. Çok güzel bir ortam vardı. Özellikle muhteşem klasik otomobiller arasında. Çok emek ettik, çok yorulduk ama değmişti. Birkaç değerli dostumuzu abimizi ne yaptıksa, yine pek tatmin edemedik fakat olsun, onlar bizim kıymetlilerimiz. Büyük bir çoğunluktan gelen teşekkürler, takdirler, övgü dolu cümleler yine tüm yorgunluğumu unutturdu. Başta dediğim gibi bu bir festival hikayesi ve her hikayede kahramanlar olur. Bu hikâyenin kahramanları yine siz katılan ve katkı koyan klasik severlerdiniz. Gerek sergimize gerekse yarışa iştirak eden herkes bu hikâyenin kahramanıdır. Herkese sonsuz teşekkürler.

Unutulmaz hediye

Tören esnasında hayatımda unutamayacağım bir olay oldu. Görkem kardeşim, yanıma yanaştı. Elinde bir torba; ‘Bu senin’ deyip, uzaklaştı. İrfan Günsel ve Görkem, Kadın Basketbol Takımı’nın final maçı için Türkiye’deydiler. Bu yüzden ne yarışa, ne de törene katılamadı İrfan Bey. Görkem, ayağının tozuyla geldi. Torbayı açtım. İçinden bu yıl üçte üç yapıp, kupa kaldıran ülkemin takımı gururumuz (her ne kadar da takımım Fenerbahçe’yi yenseler de) YDÜ Kadın Basketbol Takımı’nın imzalı forması vardı. Hem de herkesin imzası.

Koç da dahil, İrfan Günsel de dahil. O an anlatılmazdı. Kilitlendim. Konusu daha evvel geçmişti ama şakasınaydı. Şaka gerçek olmuştu. Görkem dostum, bana unutulmaz bir armağan vermişti… Tam da adamına, Antikacı’ya. Bu hediyeyi en iyi şekilde muhafaza edeceğim. Teşekkürlerin en büyüklerinden bir tanesi de sana dostum. Çok teşekkürler.
 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık