• 22 Ekim 2016, Cumartesi 10:16
BurçinALİUSTA

Burçin ALİUSTA

Yol gösterici yıldız: Subaru

Mercedes tek bir yıldızla yetinirken, Subaru yıldız takımına ihtiyaç duyuyor. Bu takımyıldız, Türkçede Ülker ya da Süreyya olarak bilinen bir isim.

Yunan mitolojisinde Pleone’nin kızları ve Atlas anlatılır. Hikayede Orion, güzellikleriyle ünlü bu kızlara musallat olur. Zeus da bunun üzerine kızları gökyüzünde parıldayan bir takımyıldıza (Ülker/Süreyya) dönüştürür. İlk yıllarında Subaru, avcı uçakları için motor üretiyordu, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Japonya yenilince galip devletler, Subaru’yu 12 parçaya ayırdı ve bunlardan altısı, 1953 yılında “birleşme” anlamına gelen Subaru adı altında yeniden birleşti.

Fuji Heavy Industries; Chikuei' Nakajima tarafından 1917 yılında Nakajima Hava Araştırmaları Laboratuarları adıyla kurulan şirket, Fuji Heavy Industries Co.’nun ilk adımıdır. Japon hava ve deniz kuvvetleri için uçak geliştirip üreten firma, savaştan yenik çıkan Japonya'nın silah üretiminin yasaklanmasının etkisiyle adını Fuji Sangyo olarak değiştirmiştir.

Motorlu kara taşıtları geliştirme ve üretme kararı da alan Fuji Sangyo'nun 1950 yılında 12 farklı şirkete bölünmesinin ardından otomobil bölümünün adının Subaru olmasına karar verilmiştir. FHI’nin temel felsefesi; Uçak tasarım felsefesine dayalı olarak performansı arttırma. Odaklanmış, uygun paketleme. Tüm ortamlarda mutlak güvenlik Subaru ise Japoncada Taurus takım yıldızında yaklaşık 250'den fazla yıldız topluluğuna verilen isimdir.

Yenilikçi teknolojisiyle Dünyada "ilk"lere imza attı

Yenilikçi teknolojisi ve çoklu güvenlik özellikleriyle otomotiv tarihinde kilometre taşı olan Subaru, marka tarihinde de ilklere imza atmaya devam ediyor. Dört çeker otomobili ilk kez 1954 yılında üreten Subaru, 1966 yılında Boxer Motor teknolojisini, 1974 yılında da Sürekli Simetrik Dört Çeker teknolojisini geliştirdi.

1987 yılında dünyanın ilk ECVT şanzımanını üretti. 1997 yılında SUV segmentinde yeni bir sınıf yaratan Forester'ı piyasaya sundu. Dizel Motor'un geldiği son nokta olan Boxer Dizel Motor'u 2008 yılında yine ilk kez Subaru üretti. Legacy ve Outback'e uygulanan Boxer Dizel Motor Teknolojisi, sırasıyla Forester ve Impreza'ya da adapte edildi.

Tarihçe

1917 Chikuhei Nakajima "Havacılık Araştırma laboratuarı"nı kurdu (Daha sonra Nakajima Uçak Şirketi ve Fuji Sangyo Şirketi)
1946 Fuji Sangyo Şti. ilk Scooter'ını üretti.
1949 Fuji Sangyo Şti. Japonya'nın ilk iskeletsiz Monokok gövdeli arkadan motorlu otobüsünü üretti.
1953 Fuji Heavy Industries Ltd. (FHI) kuruldu. T-34A eğitim uçağının lisanslı üretimi başladı.
1955 Rabbit Junior 125 cc Scooter tanıtıldı.
1958 Subaru 360 Mini otomobil tanıtıldı. FHI T-1 jet motorlu eğitim uçağını geliştirmeyi tamamladı. (2. Dünya Savaşı'ndan sonra imal edilen ilk Japon Jet uçağı)
1959 İlk Semi-Decker otobüs tanıtıldı.
1960 FHI Hisse senetleri Tokyo Borsası'na Kote oldu. İlk Hatsukari dizel treni imal edildi.
1961 Gunma'daki ana fabrika tamamlandı. Sambar kamyonet tanıtıldı. Robin markalı EY-21 tipi motor üretimi başladı. YS-11 çift turbo pervaneli uçak prototipi LP-101 yol düzeltici üretildi.
1963 UH-1B Türbin Motorlu helikopter imalatı.
1964 Ana fabrikada 1,6 km'lik otomatik montaj hattı tamamlandı.
1965 Subaru 1000, Japonya'nın ilk seri üretim önden çekişli otomobili tanıtıldı. Aero Subaru FA-200, Japonya'da savaş sonrası üretilen ilk hafif uçak başarı ile uçtu.
1966 Subaru 1000, 4 kapı sedan tanıtıldı. Aero Subaru FA-200, tanıtıldı.
1968 Subaru of America Inc. New Jersey'de kuruldu. Subaru 360 Amerika'ya ihraç edilmeye başlandı. Robin marka EY-18 tipi motor üretimi başladı.
1969 Subaru Yedek Parça Merkezi, Japonya'nın ilk bilgisayar kontrollü deposu tamamlandı. Yajima fabrikası kısmen tamamlandı ve faaliyete geçti. Subaru FF-1 1100 serisi tanıtıldı. Subaru FF-1 1100 serisi Amerika'ya ihraç edilmeye başlandı. Subaru 3602ın yerini alan R-2 tanıtıldı.
1970 Mini otomobil üretimi toplam 1.000.000'u aştı.
1971 Subaru Leone Coupe tanıtıldı. Prefabrik evler tanıtıldı.
1972 REX tanıtıldı. Subaru Leone WD Station Wagon tanıtıldı.
1973 100 adet Boeing 747 kuyruk üretimi için sipariş alındı.
1974 KM-2b (T-3) temel eğitim uçağı tamamlandı.
1975 Leone SEEC-T serisi, egzoz emisyonunu katalizör olmadan kontrol ediyordu, tanıtıldı. Toplam üretilen Subaru otomobil sayısı iki milyon adedi aştı.
1976 Rex 500 ve Sambar 500 serileri tanıtıldı.
1977 Yeni Subaru Leone tanıtıldı.- Japonya'nın 1978 egzoz emisyon kurallarıyla uygun ilk otomobil, Subaru Brat (MV)'nin Amerika'ya ithalatı başladı. R-1 tipi full-decker otobüs tanıtıldı.
1978 Robin marka EY-18 tipi motor üretimi bir milyon adedi aştı. Boeing 767 nakliye uçaklarının çeşitli parçalarının üretimi için Boeing Ticari Uçak grubu ile anlaşma sağlandı.
1979 Subaru otomobilleri toplam üretimi üç milyon adedi geçti. Yenilenen Leone modeli tanıtıldı.
1980 R3-tipi full-decker otobüs tanıtıldı.
1981 Leone WD AT model tanıtıldı. Robin marka EY-15 ve EY-20 tipi motorların üretimine başlandı.
1983 Leone WD Turbo AT modeli tanıtıldı. LE-car, dizel motorlu demiryolu aracı tanıtıldı. FHI AH-1S anti-tank helikopterleri üretiminde ana firma olarak yer aldı. Otobüs karoseri üretimi 50 bin adedi aştı.
1984 Oizumi fabrikası tamamlandı ve üretime geçti. Subaru otomobillerinin toplam üretimi beş milyon adedi geçti. Domingo tanıtıldı. İlk Japon yapımı çift-katlı otobüs prototipi imal edildi ve Tokyo Motor Show da sergilendi. YXX uçağının geliştirilmesi aşamasında yer almak için Boeing ile ön anlaşma imzalandı.
1985 ECVT (Elektronik Sürekli Değişken Oranlı Şanzıman) geliştirildi. Justy tanıtıldı. Yenilenen Leone tanıtıldı. Subaru WD araçlarının toplam üretimi bir milyon adedi geçti. İlk yüksek tavanlı otobüs tanıtıldı.
1986 Subaru Dizayn Merkezi tamamlandı. Subaru Alcyone (XT) tanıtıldı. Leone 3-kapı Coupe tanıtıldı. Robin markalı motorların toplam üretimi 10 milyon adedi geçti.
1987 Yeni ihracat üssü, H.B.C. Co. Ltd. tamamlandı. Ta Ching Co. Ltd., Tayvan menşeli bir ortak üretim şirketi Tayvan Vespa Co. Ltd. ile ortak olarak kuruldu Merkez Kilitli Diferansiyel Sürekli Dört Tekerlekten Çekişli Leone 3-kapı coupe üzerinde tanıtıldı. Yenilenen Rex tanıtıldı.
1989 Subaru-Isuzu Automotive Inc. (SIA), ABD menşeli ortak üretim şirketi kuruldu. İkinci Subaru binası Omiya şehrinde tamamlandı. Dünyanın ilk ECVT'si Justy'de kullanıldı ve tanıtıldı. Asterope gezi otobüsü Volvo ile işbirliği ile geliştirildi. T-5 temel eğitim uçağının geliştirilmesi tamamlandı.
1990 R&D şirketi, Subaru Research Center Co. Ltd. kuruldu. Gunma ve Mitaka üretim bölümlerinin operasyonları birleştirildi.
1991 Legacy Safari Rallisi tarihinde yarışı tamamlayan ilk Grup N otomobil oldu
1992 ECVT'nin toplam üretimi 300 bin adedi aştı. Subaru SVX tanıtıldı. Boeing 777 nakliye uçağı imalatına FHI katkısı için anlaşma imzalandı. Yer temizleme robotu geliştirildi.
1993 Yerel Mini otomobil üretimini gerçekleştirmek için Çin Guizhou Havacılık şirketine teknoloji transferi için anlaşma imzalandı. Vivio tanıtıldı. Subaru WD otomobil üretimi toplam 3 milyon adedi aştı. Subaru otomobillerinin toplam üretimi 10 milyon adedi aştı. Impreza tanıtıldı. SGS serisi Subaru jeneratörleri OHV motorları ile tanıtıldı.
1994 Gönüllü Çevre Koruma Planı kabul edildi. Robin Amerika şirketi kuruldu. Legacy ilk WRC rallisini kazandı: Yeni Zelanda Rallisi Yenilenen Legacy tanıtıldı. Yenilenen Legacy, "Station Wagon"lar için Dünya Sürat Rekorunu kırdı. Boeing 777 uçağının parça teslimleri başladı. Hyu-Ston, otomatik atık yönetim sistemi tanıtıldı.
1995 Robin Amerika Üretim şirketi kuruldu. Kaplama-tabakası çıkartma yöntemi geliştirildi. Space Runner 7, küçük otobüs tanıtıldı.
1996 Fuji Heavy Industries Singapur şirketi kuruldu. Yeni üretim merkezi Saitama da faaliyete geçti. FHI ve SIA, ISO 9002 belgesi alarak kalitelerini kanıtladılar. Subaru Sambar EV, Elektrikli Van Japonya'da tanıtıldı. Yeni kaplama-tabakası koruma sistemi geliştirildi ve tanıtıldı. Legacy Outback, ABD ve Japonya da tanıtıldı. Subaru Dünya Markalar ve Sürücüler Şampiyonası'nı kazandı.
1997 yılları için Çevre Koruma Planı geliştirildi. Yeni kaplama-tabakası çıkartma sistemi sayesinde geliştirilen tampondan-tampona yeniden kullanım tekniği kullanılmaya başlandı. Subaru WD otomobillerinin toplam üretimi 4 milyon adedi aştı. Subaru ECVT sisteminin toplam üretimi 1 milyon adedi aştı. Subaru Dünya Ralli Markalar Şampiyonluğunu 2. kez kazandı. 414 adet süper ekspres tren vagonu "Tango Discovery" teslim edildi.
1998 Subaru Forester tanıtıldı. Subaru Dünya Ralli Markalar Şampiyonluğu'nu art arda 3 kez kazanan ilk Japon üretici oldu.
1999 Subaru Forester S-Turbo tanıtıldı.
2000 Fuji Heavy Ind. ile General Motors (GM) arasında ortaklık anlaşması imzalandı. Yeni Subaru Legacy Outback - Station Wagon tanıtıldı. 2000 modeli yeni nesil Legacy serisi tanıtıldı Subaru'nun toplam AWD'li (Sürekli Dört Tekerlekten Çekiş) üretimi 5 milyon adet oldu.
2002 Subaru Impreza serisi tamamen yenilenerek satışa sunuldu.
2004 Subaru Forester serisi tamamen yenilenerek satışa sunuldu.
2005 Yeni Impreza, STI, DCCD sistemiyle donatıldı.
2006 Yeni Impreza, Legacy ve Forester serilerinde yeni teknoloji DOHC motorlar kullanılmaya başlandı.
DOHC motorlar kullanılmaya başlandı.

Bunları biliyor muydunuz?

Colin Mcrae - Subaru Impreza

Colin McRae ve Subaru Impreza'yı ayrı ayrı düşünmek imkânsız. McRae’nin en iyi dönemlerinde, şampiyonluklarında, gazına bastığı Impreza’nın boxer dört silindir motoru ile birlikte motor sporları tarihinde anıtsal bir yeri var.

Her şeyiyle 90’lı yılların ralli kültürünü yansıtan ve unutulmaz bir kükremeye sahip olan Subaru Impreza özellikle zorlu yamaçlarda muhteşem bir iş çıkarıyordu. Toprağın dilinden en iyi anlayan araçlardan biri olan otomobilin yolu birçok pilotla kesişse de hiçbiri tarihin en genç şampiyon pilotu Colin McRae’nin yerini dolduramadı. Mcrae ile özdeşleşen otomobil, İskoç pilotun kariyerini noktalamasından sonra bir nevi emekliye ayrıldı ve WRC yarışlarında daha az görünmeye başladı.

Yunanca adı Plaides (Süreyya) olan takımyıldızı, binlerce yıldır gezginlere yol göstermektedir. Amblemin anlamı ‘Japon yıldızı’. Subaru’nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birleşmesiyle ortaya çıktı. Oval içindeki 6 yıldız, bir araya gelen firmaları sembolize ediyor.

Ara Sokaktakiler: Fatoş Arca

Yine bir kadın klasik sever daha bu haftaki konuğum. Yeni başlamasına rağmen hırsı ve isteği sayesinde kupalarla tanışması zor olmadı. Halası Sevil Arca’nın 1991 model Mercedes otomobiliyle arkadaşı Serdar Akgüç’ün de katkısıyla klasik camiamıza ayak basan Fatoş Arca, kısa zamanda klasiklere bağlandı.

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin bu yılki hemen hemen tüm faaliyetlerine katılan Fatoş Hanım, buna arkadaş çevresini de dahil etmeyi başardı. Çektiği güzel fotoğraflar da sosyal medyada büyük beğeni toplamakta. İlk fırsatta kendine ait bir klasik otomobil almayı planlayan Fatoş Arca’nın hedefi Jaguar. Ama gönlünde de Mustang yatmakta. Ümit ederim ki, en kısa zamanda isteklerine kavuşur. Kadınlar kategorisinde de gösterdiği performansla birçok ödül de toplayan Fatoş Arca’nın başarılarının devam etmesi dileğiyle…
 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık