• 10 Ağustos 2017, Perşembe 9:01
CanSARVAN

Can SARVAN

Elektrikli araba

Dünyada kurulan yeni bir şehir, gezegenin en temiz enerjisi ile gündelik yaşamı sürdürmek üzere dizayn

edildi. Enerjisini güneş ve rüzgârdan alan kentte 2025 yılında 40 bin insanın yaşaması planlanıyor.

Enerji ve su kullanımını % 40 azaltmak, karbon emisyonunu sıfıra yakın değerlere indirmek amacıyla tasarlanmış şehirde, elektrikle ve güzergâhlardaki sensörlerle insansız olarak çalışan, tek kişilik PRT (Personal Rapid Transit/Kişisel Hızlı Ulaşım) araçları kullanılıyor.

Fosil yakıtların kullanılmadığı Masdar’da enerji tasarrufu için insanların evlerinin çok yakınında çalışması planlanmış. 45 metre yüksekliğindeki Masdar Rüzgâr Kulesi sıcak havayı temiz rüzgâr enerjisi ile soğuttuktan sonra kentin sokaklarını serinletiyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de, Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’nın hemen yanında kurulmakta olan Masdar’da, şu an için yaklaşık 2.500 kişi yaşıyor. Kentte 22 hektarlık alana yayılan 87.777 adet güneş paneli ile enerji üretiliyor. Her binanın çatısında ayrıca solar paneller bulunuyor.

40.000 güneş paneli ile enerji üreten ve yollarda sadece elektrikle çalışan iki tekerlekli araçları görebileceğiniz bir başka mekân ise Dubai’de. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık kenti Dubai’nin küçük bir bölgesinde inşa edilen ‘Dubai The Sustainable City’de sokaklar tamamıyla çocukların ve bisiklet sürücülerinin…

BAE’den ülkemize başımızı çevirdiğimizde ise Yakın Doğu Üniversitesi’nin 2 sene içinde elektrikle çalışan otomobilleri üretecek oluşunun ülkemiz için büyük bir avantaj yaratabileceğini öngörebiliriz.

2025’de, dünya genelinde otomobil pazar payının % 20’sini elektrikli araçlar alacak. Amerikan Otomobil Birliği’nin yaptırdığı son araştırmada, petrol fiyatlarının düşmesine karşın 30 milyondan fazla Amerikalının küresel ısınma karşısında duydukları kaygılar (% 87), düşük maliyet (b) gibi nedenlerle bir sonraki arabalarının elektrikle çalışan otomobil olmasını tercih edeceği belirtiliyor.

Öte yandan, İngiltere ve Fransa 2040 yılında benzin ve dizelle çalışan yeni araba satışına yasak getiriyor. Ancak İngiltere ya da Fransa’da çevreyi kirleten fabrikalar ve fosil yakıt kullanan evler varlığını sürdürdükçe trafikte karbon emisyonunun azalmasının havanın temizlenmesine büyük katkı sağlamayacağı düşünülüyor.

Sera gazı yayan fabrika sayısı oldukça az olan Kuzey Kıbrıs, elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması ve çevreye olan ölçülebilir olumlu etkilerinin ortaya çıkması ile dünya çapında bir örnek yaratabilir. Düşük nüfusa sahip ülkemizde, elektrikli araç üretecek bir fabrika kurulması nedeniyle dünyanın bir başka ülkesinde yapılamayacak, pilot bir proje inşa edilebilir.

YDÜ’nün tasarladığı elektrikli araçlar ve lityum-iyon şarj pilleri uluslararası standartlarda bir seri üretimi gerçekleştirebilirse, piller kömür ve petrol gibi fosil yakıtlar yerine güneş ve rüzgâr gibi temiz enerjiler ile şarj

edilebilirse ve piyasaya girecek uluslararası elektrikli araç markalarına kıyasla gümrük ve nakliye gideri olmaması sebebiyle çok daha uygun bir fiyata satılabilirse, bugüne dek üretimden koparılmış olmamız ilk defa işimize yarayabilir.

Nitekim elektrikli araçlar trafiğe çıkmadan önce yapılacak hava kirliliği ve elektrikli araç kullanımının başlaması ile sera etkisine neden olan karbondioksit ve insan sağlığını tehdit eden nitrojen ve sülfür salınımında

yaşanacak düşüş gerekli yazılım ve donanımla ölçülebilirse, Kuzey Kıbrıs örneğine uluslararası konferanslarda atıf yapılacak ve tüm dünyada elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasında önemli bir veri sağlanacaktır.

Dünyada en çok elektrikli araç sırasıyla Norveç, Hollanda, İzlanda, İsveç, İsviçre, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere ve Çin’de satılıyor. İzlanda hariç bu ülkelerin her birinin nüfusu ve ürettikleri sera gazları Kuzey Kıbrıs’la karşılaştırılamayacak kadar yüksektir.

Kuzey Kıbrıs’ın üretimden koparılması nedeniyle sera gazlarını yayan tesislerinin görece azlığı, doğru strateji ve bilimsel ölçümlerle başta elektrikli araç kullanımının son derece düşük olduğu Türkiye’de ardından dünyanın diğer ülkelerinde temiz enerji kullanımı için motive edici olabilir.

Bkz. http://www.masdar.ae/assets/downloads/content/8642/masdar_city_visitor_map.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=WCKz8ykyI2E

https://www.cnbc.com/2017/04/17/demand-for-electric-vehicles-bucks-low-gas-prices-says-aaa.html

https://www.theguardian.com/environment/2017/aug/04/london-should-lead-in-showing-electric-cars-will-not-tackle-air-pollution

https://www.theguardian.com/environment/2016/dec/08/electric-car-emissions-climate-chang


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık