• 01 Şubat 2018, Perşembe 10:00
CanSARVAN

Can SARVAN

Güç birliği

Taşlı, sopalı ve yağmurlu günlerden sonra memlekete bir bahar havasının gelmesi, içimizi ısıtan bir kış güneşinin doğması doğanın mucizesi gibi... Doğada her şeyin bir nedeni var oysa. Küresel ısınmanın yarattığı, arkasından ne geleceğini bilmediğimiz bir iklim değişikliği...

4’lü koalisyonu selamlarken hükümetin yapıcı manada bir kasırgaya neden olmasını dileyenler de var. Kasırga, mevcut sürdürülemez düzeni yerinden söküp atar, çıkar çevrelerini zarara uğratır. Ama hayat dilemekle insanı bir yere vardırmıyor. Dilediklerinizin olabilmesi için çalışmanız, baş koyduğunuz yoldan sizi döndürmeye kalkışacakların telkinleri karşısında dik durmanız, disiplinle hareket etmeniz ve usanmadan neyi, neden yaptığınızı iyi anlatabilmeniz gerekir.

Tarihsel sorumluluğu ağır olacak koalisyonun daha önceki iktidarların düştüğü yanlışları tekrar etmesi, bir daha iktidar yüzü görememelerine neden olacak. Ancak tersine beklentileri karşılarlarsa bugün hükümet dışında kalan siyasal partilerden ciddi bir oyu kendilerine kazandırabilecekler.

Kurumları tecrübesiz yandaşlarla doldurarak yeni müşavirler yaratmaktan, hukuksuz ve keyfi vatandaşlıkları iptal etmekten, yolsuzlukların kanıtlanarak cezalandırılmasından tutun da Türkiye ile imzalanacak protokolleri katkı koymadan toptan reddetmek veya olduğu gibi kabul etmeye kadar pek çok tutum gözlemlenecek. Ülkesine hizmet etmekle sorumlu, mütevazı bir yöneticilik anlayışı varken kırmızı halıların, imajiner siyasal aktörleri rolüne bürünmeyi, kendilerini birden dev aynasında görmeye başlayacak olanlar da gözlem listesinde olacak. Eski karagözlüklerle göstermelik birkaç değişimle yetinilip, gene yandaşlar zenginleştirilecek, yine kişisel menfaatler için çalışılacaksa kendilerine verilen olanağı çarçur edenler bir daha siyaset sahnesine çıkamayacak.

Ortak çalışacak koalisyonun parçalanma ihtimali bir yana, koalisyonda birbiri ile iyi anlaştığı ortaya çıkan siyasal partilerin güç birliği yapması da söz konusu olabilir. Çünkü koşullar, zaman içinde birbirine yakın olan siyasal partilerin birleşmesini dayatabilir. 4’lü koalisyon bir taraftan kolay kopuşlara, diğer taraftan ise tam tersine siyasal birleşmeler için önemli bir deneme zemini yaratıyor. Ve ülkede sorunların radikal kararlarla çözülebilmesi, birleşmeyi veyahut güç birliği yapmayı gerekli kılıyor. Bu kadar çok partiyle sürekli bölünemeyecek kadar küçük bir ülkeyiz ve kutuplaşmalar karşısında siyasal güç birliği yapamayan ülkelerde neler olduğunu hepimiz görüyoruz.

Belirgin bir şekilde ortada olan şartlar daha demokratik, daha özgür ve yaşam kalitesi yüksek bir toplum olarak yolumuza devam edebilmemiz için siyasal birleşmeleri ya da güç birliklerini zorunlu hale getiriyor ve 4’lü koalisyon bu anlamda son derece önemli bir işleve sahip. Birbirlerine gözü gibi bakması gereken koalisyon ortaklarının tarihsel sorumluluklarının bilincinde, ayrışarak tekil oylarını artırma telaşına kapılmak yerine ileride güç birliğine gitmelerini sağlayacak bu alanı özenle korumaları ve ortak pratikler geliştirmeleri tüm toplumun yararınadır. Ve 4’lü koalisyon ilk güç birliğine belediye seçimlerinde gidebilir.

Halkının sesine kulaklarını kapatmayan ve koalisyonun en tecrübeli partisi konumunda olan Demokrat Parti tarihi bir adım atarak, güç birliğine gitmekte ilk hamleyi yaptı ve tüm koalisyon paydaşları belediye seçimlerinde benzer bir adım atarak koalisyonun ortak adaylarını belirleyebilir ve güçlerini birleştirebilirler. Yapıcı böyle bir gelişme ortaya konabilirse parlamento dışında kalan siyasal partilerin bir kısmı da ülkemizin geleceği için belediye seçimlerinde ortak adayları destekleyebilmeliler. Madem herkes değişim istiyor, 4’lü koalisyonun yaratabileceği sinerjiyi ileriye taşımak için belediye seçimleri büyük bir fırsat sunuyor.

Üstelik yağmur altında beraber yürüyebilen insanlar parti rozetlerini bir kenara koyabiliyorsa yerel seçimlerde de ortak bir iradeyle hareket edebilirler.

İnsanlık tarihi boyunca demokrasi karşıtlığı güç birlikleri sayesinde yıkıldı. Güçlerini birleştiremeyenler ise geri dönülmez bir karanlığın içinde ülkelerini ve toplumlarını heba ettiler. 4’lü koalisyonun en önemli misyonu aynı yanlışa düşmemek ve toplumsal çıkarları partilerinin üzerine yerleştirmeleridir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık